Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelpemuddel under trening


Guest Vicky

Bruker du hjelpemiddel/er under trening?  

21 stemmer

  1. 1.

    • Ja
      20
    • Nei
      1


Recommended Posts

Guest Vicky
Skrevet

Bruker du hjelpe middler under trening? Isåfall hva slags. Eller bruker du ikke noe?

Jeg selv bruker

-leker

-ros og kos

-og godbiter en sjelden gang

Skrevet

Ja. Hvilke hjelpemidler jeg bruker kommer an på hva jeg trener på, og hvor langt vi har kommet med det vi skal trene på. Hvis jeg for eksempel skal trene på innkalling holder det med ros/kos og eventuelt en leke. Skal jeg derimot lære inn en ny øvelse bruker jeg kos/ros og enten leke eller godbiter eller begge deler. Som oftest bruker jeg da også klikkeren. Så for å ramse opp alt jeg kan "finne på" og bruke i treninga:

Klikkeren.

Belønning, som kan være:

- Godbiter

- Leke

- Ros/kos

- At jeg løper litt rundt med henne

- Ellers så kan jeg bruke mye rart som hun kan bære på eller utforske,

f.eks. pinner, bæsjeposer, tomflasker osv.

Etterhvert kommer jeg nok også til å bruke musematte, targetstick og eventuelt post-it-lapper som hjelpemidler i klikkertrening, men foreløpig har jeg ikke hatt noe behov for det.

Skrevet

jeg bruker stemmen, godbiter og ros. og ut i fra reaksjoner på mine hunder så holder det visst nokk lenge. :D:wink:

Skrevet

Jeg bruker

Leke, hun har en ball med tråd som er såå morsom

Lek/kos/ros

Go biter, går mer og mer fra det, men hun får det innimellom.

Skrevet

Jepps.. Cita er ikke like glad i å løpe etter ball som hun er i å få godbiter, så på en treningsøkt har jeg alltid med meg:

- Godbiter

- Klikkerer

- Musematte/target stick

Ellers prøver jeg å "hjelpe" Cita med å utføre øvelsen så lite som mulig. Jeg vil helst ikke føre godbiten ned på bakken slik at jeg "hjelper" henne ned, men heller at hun selv finner ut hva hun får klikk + godbit for. Men noen ganger er hun selvfølgelig avhengig av hjelp. Alle atferder utfører hun ikke flere ganger for dagen akkurat:) Også bruker jeg jo target stick/musematte til fremadsending og innlæring av morsomme triks

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...