Gå til innhold
Hundesonen.no

Stjeling og knurring


Symra&Pippin

Recommended Posts

Når Pippin har tatt noe som han har veldig lyst til å ha, et kotelettbein fra søpla eller et kjøkkenhåndkle f.eks, så er det ikke bare å ta det ifra han igjen. Han tviholder på det, og hvis jeg prøver å tvinge det fra han, så knurrer han vilt! Jeg løser som regel problemet med å bytte det han har tatt mot en godbit, da gir han seg med en gang. Men vil ikke det være å belønne når han tar noe han ikke får ha? Og hva skjer hvis han tar noe når vi ikke er hjemme og har en godbit i nærheten? Det virker ikke som han "spekulerer" i dette, han tar ting han vil ha, men han planlegger ikke at han skal bytte det inn mot en godbit.... Noen ganger slipper han hvis jeg sier "slipp" på en streng måte, men det går ikke hvis det er noe han veldig gjerne vil ha. Den knurringen synes jeg er utrivelig! Vet at han ikke kommer til å bite, men han kan jo skremme andre som prøver å ta fra han noe!

Hvordan er hundene deres når det gjelder dette? Hva gjør dere for å løse et evt. problem?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi gjorde som deg. Sa "bytte" og byttet i godbit. Dette er som du sier, kanskje litt tvilsomt, da det kan se ut som man belønner stjeling. Jeg hevder at det er å belønne "å slippe"!

Derfor sier jeg bestemt ehmehm (sånn som SOS hundehjelpdama), hvis Fibi blir fersket i å prøve å stjele. Da lar hun det være. Har hun allerede tatt en kulepenn, eller bamse, eller hva det nå er, så bytter vi. Det hender jo at hun ønsker litt oppmerksomhet og går og henter et par sokker eller en blyant som hun vimser litt rundt med, før hun slipper den foran beina mine. Litt sånn: "Hallo o! Jeg er rampete, kan ingen se meg her!" Det er jo litt søtt, men sier også kanskje at denne metoden har sine begrensinger...

Hun var også svært beskyttende mot griseører og andre tyggeting. Det løste vi ved å la henne smake litt på et griseøre mens vi holdt i andre enden, slik at hun faktisk fikk lov å tygge på det mens det enda var "mitt". Så slapp jeg det litt etter hvert, men bare en bitteliten stund, før jeg tok tak i enden igjen og lot henne tygge litt mens jeg holdt det. Så kunne jeg ta det litt bak ryggen og så gi henne det fort igjen. Jeg vennet henne på denne måten til at ting hun tygget på, kunne hun trygt la meg komme i nærheten av. Nå legger hun seg helst inntil meg og tygger på ting (som er "lovlige"), og jeg lar henne nå tygge i fred.

Man skal på en måte vite hva man gjør når man bruker slike metoder, så man er sikker på at hunden ikke blir ertet og frustrert, men trygg og sikker. I et sånt forum som hundesonen, er det fort gjort at ting ikke blir forklart grundig nok, eller noe blir misoppfattet. I og med at det er viktig at alle agressive tendenser blir stoppet i startgropen, ber jeg deg søke råd hos en hundeskole, eller noen du vet er flinke med liknende problematikk, hvis det jeg har skrevet på noen måte er uklart!

En viss grad av vokting over godsakene, syns jeg er greit, men det er som du er inne på, en grense for hva som er "trivelig" og ikke minst ufarlig.

Når hundene har fått noe godt og den glupske har spist opp og litt tilfeldig lusker bort for kanskje å få snappet til seg resten av den andres og blir møtt med et snerr, blander jeg meg ikke!

Søpla er det enkleste: Det er ditt ansvar å sikre at hunden aldri kommer til i avfallet ditt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet du, jeg hadde faktisk ikke latt knurringen gått ustraffet fra seg. Hadde han bare løpt av gårde med tingene, hadde jeg ville byttet, men knurringen, kan min hund bare glemme. Nå slipper jeg jo å gjøre dette, siden Ask ikke knurrer når han har tatt en kosebamse, men jeg ville rett og slett knipset han på snuten eller no, om du får det til da. Se an hunden, hva han knurrer for også, er det bare sli lekeknurring, eller er det alvor "ikke kom her å ta denne tingen, den er miiin!" ?

Det du også kan lære han er at det er så utrolig forbudt å faktisk stjele ting at han ikke gjør det mer. Er ikke såå vanskelig å sette søppelet i et skap under vasken eller noe heller da :P

Stjeling og knurring står på min topp ti liste over hva som ikke skal dinne sted. Om jeg hadde hatt en slik liste da selfølgelig..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar begge to, mange fine innspill her. Jeg er litt fanatisk når det gjelder å løse problemer med positiv forsterking, selv om jeg sikkert hadde tydd til neseknips hvis det virkelig hadde hjulpet... Jeg tror du har rett Ida, i at "bytting" belønner at han slipper, ikke at han stjeler. Han stjal mye mye mer før, nå er det sjelden. Selve stjelingen er ikke noe stort problem lenger, men han må altså lære seg å slippe frivillig, og han må lære seg at knurring er helt uakseptabelt. Jeg synes ikke den knurringen minner om sånn lekeknurring som han gjør når han juler opp en sofapute med rompa i været, dette er en hissigere knurring.

Han er ellers ikke beskyttende når det gjelder maten sin, og han kan godt slenge fra seg griseøret på fanget mitt når han herjer rundt med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis Kito har tatt noe han ikke har lov til sier vi "Slepp" i en bestemt tone, og da slipper han. Med mindre det er mat og han allerede har begynt å spise på det. Da kan han finne på å svelge det før vi får gjort noe. =P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Hei

Jeg er litt enig med deg i at det på en måte kanskje blir litt feil at du "bestikker" han med godbit for å få godsakene fra han etter at du har kjempet om det.

Personlig så ville jeg antagelig tatt godbiten og gjort det til en øvelse samtidig jeg ..... her i huset har vi en kommando som heter "spytt ut" - og da skal det spyttes uansett om det gjelder tennissokk, truse, godter fra søpla eller en tilfeldig liten terrier som har vandret inn i munnen på en større vovve.

"Spytt ut" funker utmerket - og det jeg har gjort er at når jeg har observert ett uønsket objekt i vovvens munn så har jeg hentet en stasleke, eller godbit og gått bort og sagt "spytt ut" på en særdeles hyggelig måte - til å begynne med så skjønner de jo ingenting så da VISER jeg godbiten/leken - etterhvert så har de blitt sånn at jeg bare kan spørre "øøøy hva har du i munnen" og de kommer rasende for å vise frem - så sier jeg spytt ut og de belønnes.

Dette er IKKE en staskommando når objektet er kattebæsj, men det funker - det funker til og med på pølser hos den eldste......... det er GØY å spytte ut.......

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå spør jeg fordi jeg ikke vet altså. Om man belønner for at hunden slipper og bytter stjålne gjenstander, vil man da bli kvitt stjelingen? det må jo være det endelige målet? Jeg ville trudd at hunden ville tolket det dit hen, at det er greit å stjele, og man får faktisk belønning for det, om man gå bort til mor med det, og lar det byttes ut. vil de ikke skape et mønster? Altså stjele->bytte->godbit. Ser jo at godbiten kommer fordi man byttet, men hunden har jo enda ikke lært at stjeling og knurring er feil?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå spør jeg fordi jeg ikke vet altså. Om man belønner for at hunden slipper og bytter stjålne gjenstander, vil man da bli kvitt stjelingen? det må jo være det endelige målet? Jeg ville trudd at hunden ville tolket det dit hen, at det er greit å stjele, og man får faktisk belønning for det, om man gå bort til mor med det, og lar det byttes ut. vil de ikke skape et mønster? Altså stjele->bytte->godbit. Ser jo at godbiten kommer fordi man byttet, men hunden har jo enda ikke lært at stjeling og knurring er feil?

Hvis du forsterker i det øyeblikket hunden slipper, er det den atferden som blir forsterket. Altså slippe. Det litt kinkige er jo at det er det som har foregått i forkant du gjerne vil ha hunden til å stoppe med, nemlig stjele. Derfor mener jeg at hvis du tar hunden i det den er i ferd med å hoppe opp på bordet, eller som engelen min gjør, sveive snuta langs bordkanten for å sniffe seg fram til noe "forbudt", er det betimelig med et skarpt kremt, eller "stopp", eller hva man bruker for å avbryte uønsket atferd.

Har hunden allerede fått tak i noe, er man for seint ute og kan like gjerne trene litt "slipp", eller "bytte". Jeg bruker "bytte" i slike sammenhenger, "slipp" når hun er i ferd med å fore seg selv med kebabpapir, eller gåsebæsj eller andre delikatesser hun finner ute og "levere" når vi trener og jeg vil ha objektet lagt pent i min hånd. Er liksom ikke så viktig å få gåsebæsj levert, egentlig :P .

Knipse på nesen, eller andre fysiske avstraffelser er jeg under alle omstendigheter sterk motstander av!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den der kremtingen idet Pippin tar noe ulovlig skal jeg iallfall prøve. Han er egentlig veldig lettlært. Hvis noen skal knipses på nesa så er det nok meg, som ikke har tatt fatt i dette med en gang, og trent målrettet og positivt på "slipp". :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå spør jeg fordi jeg ikke vet altså. Om man belønner for at hunden slipper og bytter stjålne gjenstander, vil man da bli kvitt stjelingen? det må jo være det endelige målet? Jeg ville trudd at hunden ville tolket det dit hen, at det er greit å stjele, og man får faktisk belønning for det, om man gå bort til mor med det, og lar det byttes ut. vil de ikke skape et mønster? Altså stjele->bytte->godbit. Ser jo at godbiten kommer fordi man byttet, men hunden har jo enda ikke lært at stjeling og knurring er feil?

Jeg synes det viktigste med metodene som blir beskrevet både av Belgerpia og Ida, er at man slipper knurringen og forsvaret av "byttet". Når det gjelder stjelingen så er det vel strengt tatt vi som bør oppdras, enten sette ting utenfor rekkevidde eller være hunden i forkant og få stoppet den FØR den får tatt det den er ute etter.

Har hunden klart å stjele sier jeg bare 1-0 til deg, nå skal vi bytte, og gjør han det frivillig er det 1-1.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg tror nok det er riktige innstillingen Molly.

Søpla her i huset står i et skap, med barnesikring på døra. Uhellene skjer f.eks. når jeg står og lager mat, da skal jeg inn i det skapet med avfall hele tida, døra står på klem, og Pippin står i døråpninga til kjøkkenet og planlegger tyveriraid :P. Jeg må altså passe på å planlegge litt bedre enn Pippin!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg tror nok det er riktige innstillingen Molly.

Søpla her i huset står i et skap, med barnesikring på døra. Uhellene skjer f.eks. når jeg står og lager mat, da skal jeg inn i det skapet med avfall hele tida, døra står på klem, og Pippin står i døråpninga til kjøkkenet og planlegger tyveriraid :P. Jeg må altså passe på å planlegge litt bedre enn Pippin!

Nesten litt gøy, sammenlign din pippin med hobbiten pippin, og de har nøyaktig samme personlighet :P Begge to venter på en sjans til å få seg et gratis måltid, og er både søte og sjarmerende! hihi.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det gjelder å ta bein og godbiter fra henne, er jeg nøye med å bytte, slik at det hele blir en postitiv opplevelse for hunden. Jeg vil gjerne unngå knurring og forebygge det. Hun har knurret en gang til meg for lenge siden da jeg skulle ta et griseøre fra henne. Siden da har jeg latt henne få ha godbitene i fred (de aller beste) for å unngå å styre med å ta fra henne i hytt og pine å gjøre henne stresset til å sluke det fort. Men med vanlige bein har vi byttet og strøket på henne mens hun gnager og viser henne at vi ikke skal ta dette. Det går fint nå. Ble bare med det ene knurret. Men stjelig derimot er noe helt annet. Det er strengt forbudt og jeg nøler ikke med å trampe mot henne og rope til henne NEI! Gjerne røske henne i nakken og kommandere henne på plass. Hun slipper jo det hun har med en gang. Det er ingen tvil. Tror ikke hun har tenkt tanken på å knurre. Det tør hun ikke. Jeg tenker ikke engang på at hun skal knurre, og hun har ingen grunn til det. Hun vet hva som er forbudt, og hva som ikke er hennes. Klart dette har vi jo lært henne fra tidlig stadie. Så det har skjedd ytterst sjeldent at hun har stjelt noe. kanskje bært en sokk i munnen, da sagt bestemt nei og tatt sokken ut. I søpla har vi lagt vekt på overaskelses moment. Skremsel og overraskelse. Gi hunden ubehag ved det. (vi hører hunden på kjøkkenet i posen, lister oss til kjøkkenet og hopper frem og ropen Hva gjør du?? eller noe i den duren. )

Men det aller beste er jo selvfølgelig å unngå at hunden kan stjele, ved å ikke la ting ligge omkring, eller la søppel og mat være tilgjengelig :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nesten litt gøy, sammenlign din pippin med hobbiten pippin, og de har nøyaktig samme personlighet :D Begge to venter på en sjans til å få seg et gratis måltid, og er både søte og sjarmerende! hihi.

Og akkurat som Tolkiens Pippin vil min Pippin egentlig aller helst bare kose seg i fred og ro! Begge to er kjempesnille på bunnen, men min Pippin har altså terriergener som av og til titter fram :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Belgerpia er på penga.

Men her i huset så holder det med et "ehehe", hvis noen er på vei for å fiske til seg noe som ikke helt er fiskbart. Det jeg liker, særlig med minsten som er den jeg har trent mest etter det jeg liker nå fra starten, så er det at han ikke ser noe negativt i å bli stoppet.

Han stopper, ser på meg, og holder opp, men uten å "bli flat". Selv når han har gått litt over grensen, så ser jeg at når han har fått beskjed om å stoppe, og jeg for eksempel ber ham om å komme bort - så svitsjer det over til å bli noe positivt øyeblikkelig; da er det halen opp og forventningsfullt blikk. Så HAN deler også opp momentene - han forblir ikke i det negative, men går over i det positive. Fordi jeg veksler kjapt selv nå.

Ellers så er de ikke så opptatt av å "stjele" - de kommer heller og ber om oppmerksomhet og aktivitet, for eksempel gjennom å ta "stand" på lekeskuffen. For det er kanskje en vri på det Pippin gjør - kanskje han vil "noe" skal skje, få litt oppmerksomhet? Det ser du jo best selv.

Men det er noe med å finne nøkkelen til det at hundene har en forventning til at DU gjør noe for dem, eller at det ligger noe positivt i det å høre på eier. Mine har liksom ikke så LYST til å stjele - de vil heller gjøre noe "interaktivt", med meg eller med den andre hunden, og kommer og spør. Litt vanskelig å forklare; jeg sitter nå og tenker etter om de egentlig "stjeler" noe lenger... i så fall kommer de og viser meg det, og så sier jeg greit eller ikke. Minsten kommer travende ut til meg med en deilig, skitten sokk - og så sier jeg "den kan du nok ikke ta", og legger den der den lå, og da ser jeg tiøringen detter. Og så finner han på noe annet istedet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pippin kom gående med digitalkameraet mitt dinglende etter håndtaket i munnen en dag. Han hadde nok en følelse av at han ikke kom til å få lov til å leke med det, han stilte seg foran meg og så opp på meg. Det var ganske komisk, han sa liksom: "Tipper jeg ikke får leke med dette?"

Men hva er det med hunder og sokker? Pippin smetter av og til inn på badet når noen har glemt å lukke døra, og kommer ut med en sokk. Denne stjelinga tror jeg handler om at han vil ha litt action, han styrter ned trappa og håper at noen kommer etter, sokker gir han frivillig fra seg når jeg sier "slipp".

Kotelettbein og annet snop fra søpla er det verre med, hvis han klarer å få tak i det, prøver han å finne en bortgjemt plass hvor han kan få gnage i fred, og knurrer altså hvis jeg bare går rett på og prøver å ta det. (Men jeg føler meg veldig trygg på at han ikke kunne funnet på å glefse etter meg!) Her må det en skikkelig byttehandel til. Dette er altså den typen stjeling jeg vil at han skal slutte med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

sean er ikke noe problem. han kan jeg ta fra hva som helst. han lager ikke en lyd

birk er et h****** når han tar ting, han blir som et vilt dyr. knurrer og springer å gjøme seg. det går av og til når vi bytter. men ikke bestandig

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...