Gå til innhold
Hundesonen.no

kan jeg sykle med liten/mellom hund?


janne&kenny

Recommended Posts

Skrevet

jeg lurer på om jeg kan begynne å sykkle med Bajas på 3 år.

han er 10 kg og ikke så veldig høy. han er litt høyere enn en mellom puddel. han er blanding av pudel og cairn terrier. når han går i bånd MÅ han plent lukte på akkuratt DEN tisseflekken! han vimser frem og tilbake.

kan jeg kjøpe meg en sånn springer eller hva det heter? hvordan skal jeg gå frem?

Skrevet

Det skal gå greit å sykle med en såpass liten hund så lenge du passer på tempoet og følger med på at hunden ikke blir for sliten. Husk å ta hensyn til temperatur/sol!

Når jeg sykler med Tinka sykler jeg på en sti hvor jeg kan ha henne løs. Opp til den stien sykler jeg med henne i bånd. Tinka er av typen hund som vil lukte "overalt" om hun får lov, men når vi sykler henger løper hun rett ved siden av meg uten å bry seg noe særlig mer om noe annet. Det vil vel antageligvis hunden din også gjøre, regner jeg med.

Skrevet

Alle hunder som kan løpe, kan være med på sykkeltur. :huh:

Jeg sykler med min hund på 6 kg. Vel...sykler og sykler, jeg trår en gang i blandt ihvertfall. ;)

Pass på at hunden traver, ikke gallopperer. Vær forsiktig med asfalt og varme, og begynn sakte og rolig.

Der det ikke er trafikk pleier jeg å la henne springe løs og da setter vi opp tempo. Har etappetrening og det er himla god kondisjonstrening. Da får hun strekt ordentlig ut i full gallopp, før vi roer ned igjen en stund. Men når hun er i bånd og på min høyre side, får hun kun trave i passe tempo - litt etappetrening der også vel og merke.

Det er veldig viktig å venne hunden til sykkelen, gjøre hunden trygg, men samtidig skal hunden forstå at eikene og hjulene er farlig. Små hunder kan lett komme under sykkelen, så jeg ville ikke festet en liten hund til en springer, men heller hatt full kontroll ved å holde båndet i hånda slik at jeg kan slippe når det trengs, og eventuelt trekke henne lenger bort fra sykkelen når man skal svinge til høyre f.eks.

God tur!

Skrevet

jeg håpet på å bruke springer,fordijeg er litt redd for at jeg ikke har kontroll når jeg holder han i line. hvorfor kan han ikke galoppere? bare lurer.. belastning?

Skrevet

ja, forhåpenligvis! jeg er nybegynner på dette stadiet! har sykkla litt m kenny, men hadde han i vanlig flexibånd.

Ville aldri aldri sykla med flexi bånd! Hvor er kontrollen??Spander på deg en springer til sykkelen, så slipper du å få bikkja i hjulet..

Skrevet

Venn han til å løpe ved siden av sykkelen din, og prøv å venn han til at under sykling skal han følge deg, og ikke sin snutes lyster. Pass også på at du ikke åpner for hardt. Lange avstander på asfalt sliter på potene, og om asfalten i tillegg er varm (pga sol) bør det unngås.

Ellers er sykling flott mosjon for hunden!

Som en liten påminnelse om hvorfor sykkeltilvenning er viktig, les; "komiske hundeepisoder"

Skrevet

henrikke: jeg sykkla ikke mye. var ikke noe farlig å bruke flexi i det tempoet vi brukte. nå har jeg tenkt å sykle mer og da vil jeg bruke en sånn springer(heter det det?) så jeg kan sykkle oftere og lengre! det er jo kjempe kjekt for hundene og de får jammen god trim!

Jeg tenkte å kjøpe meg en sånn springer greie.

først gå en liten bæsje tur, så han ikke må på do. så tenke jeg å feste han til springeren og leie sykkelen uten at han får snuse i gress eller tisse. så han forstår at når han skal sykle, kan han ikke tisse å lukte!

senere sykle forsiktig og sakte øke tempo. er det noe jeg bør gjøre anderledes? han må jo bli kjent med sykkelen først. dere må bare legge til noen "huskelapper" hvis dere føler for det!

Skrevet

Husk at de blir fort såre på potene (raskere enn du skulle tro om du sykler på grus eller asfalt)! Begynn sakte for å herde potene og ha på godt med potefett før og etter eller bruk potesokker. "Brente poter" er ikke gøy! Alle hunder burde HD røntges før de belastes på denne måten.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...