Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som skal stille på Moss i Juli?


Toya

Recommended Posts

Skrevet

Hvilken dato er dette? Kanskje jeg skulle prøvd meg med chessea... :icon_redface: Var der i fjor. Fint område å ha utstilling på, som ikke er alt for stort.

Skrevet

LILL: påmelding på nett sendes til : [email protected]

for deg koster det vel 280 hvis serchaj skal , og 140 for chanell. Merk påmeldingen med hundens reg nr, rase og eier står det her. Til konto : 1080.18.18701

Skrevet

Kanskje jeg skulle meldt meg på der.. :icon_redface: Det er så mye greiere å stille på utstillinger der det ikke er så mange hunder nå som vi bare øver oss.

Er det noe program noe sted? Hvilken dag er eventuelt portisene på?

Skrevet

Vi var der i fjor. Solo fikk sin tredje røde sløyfe og mestret ringen veldig bra til henne å være. Hun er nå godkjent i avl, men hadde jo to kull før hun ble vår, så vi tviler på at vi vil ha valper på henne. Det var forresten en veldig våt og kald fornøyelse. Vår vakre tollerdame som var stelt etter forskriftene så vekselsvis ut som en druknet kattunge og rosettmarsvin! :icon_redface: Hun syns egentlig ikke utstilling er noe gøy, så vi stiller henne nok ikke.

Har ikke hørt noe om Fibi skal stille. Hun er oppdretter sin, så hvis ikke hun melder henne på, lar vi det være!

Skrevet

Ja, husker det regnet godt i fjor.. Det var før vi kjøpte telt så vi snek oss under hos alle kjente ;P hehe

Det er vel ingen som skal på Retrieverutstillinga?

Skrevet

LILL: påmelding på nett sendes til : [email protected]

for deg koster det vel 280 hvis serchaj skal , og 140 for chanell. Merk påmeldingen med hundens reg nr, rase og eier står det her. Til konto : 1080.18.18701

Jeg er vel ikke velkommen trodde jeg??? Altså av dem som holder det??

Skrevet

Hihi, ikke sånn, men gruppen min Gruppe 10..

Ja nå ser jeg det! Det er bare irsk ulvehund som stiller fra gruppe 10. Er det fordi de andre rasene har spesialutstillinger eller noe samme dag?

Skrevet

Hvorfor vil ikke myndeklubben at rasene sine skal være representert på mosseutstillingen da?

Skulle tro at de fleste raseklubbene ville ha fordel av at rasene ble godt representert over hele Norge. Man vil vel vise fram rasene så mye som mulig?

Skrevet

Så teit, er helt enig det er jo bare dumt og ikke vise frem rasen. Syntes det er masse greier retriever ikke får være med på også! Og vi er jo den største raseklubben :/

Skrevet

Skal forhåpentligvis ikke skrive, men er satt opp som reserve søndagen i hvert fall... Men kommer antakelig å ser litt uansett.

Skrevet

Så teit, er helt enig det er jo bare dumt og ikke vise frem rasen. Syntes det er masse greier retriever ikke får være med på også! Og vi er jo den største raseklubben :/

Det er mest sannsynlig retriver klubben som har sagt nei, eller det at akuratt derfor de ikke kan ha dere med... Med såpass store raser krever det mye også..

Hvorfor vil ikke myndeklubben at rasene sine skal være representert på mosseutstillingen da?

Skulle tro at de fleste raseklubbene ville ha fordel av at rasene ble godt representert over hele Norge. Man vil vel vise fram rasene så mye som mulig?

Vi er godt representert over hele landet... :o

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...