Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannen


Siril og Tess

Recommended Posts

Som regel er det slik eller at eieren av hannhunden får en viss sum(10%) for hver solgte valp. Det er jo tross at eieren til tispa som sitter igjen med alt arbeidet med drektig tispe, valpekull og finne rette eiere til valpene

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Normalen er prisen for en valp - dvs. ca 8000 for en vanlig hund.... så er det jo sånn at enkelte hunder koster mer eller mindre.

Noen innen min rase tar kr 1500,- for spranget og så kr 1000 pr. valp opp til valpepris - men skjelden mer.

Personlig har jeg mest sansen for siste variant, da det er mer fair - får man to valper - ja så blir paringsavgiften 3500 totalt liksom...... får man 10 så får hannhundeier for en valp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi tar 1000,- for spranget og 1000,- for hver levende valp etter 14 dager, er hannhunde godt premiert(nuch o.s.v.) så koster hannhunden 1200,- for spranget og 1200,- for hver levendes valp etter 14 dager.

Går tispa tom så får den ny parring gratis, men eventuelle valper som blir født må betales for.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oppdretter (oftest mor til valpene) tener jo en del, så hva får eigerene til hannen ?!

:P

-Siril

Hannhund pris varierer fra rase og kvalitet(meritter) på hannen.

Men at tispe eier sitter igen med mye penger, er ikke sant...husk på at tispe og valper skal ha ormekurer,vaksiner,mat,dyrlege,forsikring - det er mye å ta hensyn til ! Valper skal ikke være pengemaskiner..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har faktisk hørt at hannhundeieren får en valp(første valget) eller prisen av denne...

Men om jeg hadde en premiert hann så skulle jeg vel tatt litt for selveste parringa også...

Men om det er sånn at hunden får kun noen få valper så burde det hvert en annen ordning.

Jeg tror jeg ville sagt en valp eller verdien av en...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nei det var kanskje ikke helt rett å skrive at tispe tener en del, men selfølgelig må oppdretteren til valpene betale for ormekurer,vaksiner,mat,dyrlege,forsikring osv.

Men nå tenker jeg uttenom dette.

Hva hannen skal ha :)

men det er sikkert HELT forskellig fra rase til rase, premiert- ikke premiert, eiger til eiger, hund til hund osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hannhund pris varierer fra rase og kvalitet(meritter) på hannen.

Men at tispe eier sitter igen med mye penger, er ikke sant...husk på at tispe og valper skal ha ormekurer,vaksiner,mat,dyrlege,forsikring - det er mye å ta hensyn til ! Valper skal ikke være pengemaskiner..

det kan jeg skrive under på :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det vel som regel ikke sånn at tispeeier sitter igjen med særlig mye penger etter ett kull. I alle fall ikke på små raser som får få valper. Det er jo også tispeeier som gjør alt arbeidet og står for alle utgiftene, er som regel også tispeeier som kjører til hannhund for parring. Så jeg skjønner ikke helt at hannhundeierne skal ha så mye for det, om det er en bra tispe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er forskjellig fra rase til rase og hannhund til hannhund. Min siste parring med en høyt premiert hannhund i Tyskland slapp jeg å betale sprang avgift grunnet lang reisevei/ høye utgifter her (snill hannhundeier) og skal betale 120 Euro pr. levendefødte valp. (Ca 1000 kr) Så avgiften er kanskje rimeligere i utlandet? Iallefall noen steder. Tidligere har jeg betalt rundt 1500-2000 pr sprang/ 1000 pr valp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...