Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelpemidler ved språklig eksamen


Basse

Recommended Posts

Skrevet

Lærerne kommer ikke med noe konkret svar om dette, er det lov eller er det ikke lov å skrive bakerst i ordboka (der det står notater)?

Jeg tenker som så at man vil jo ikke komme til å skrive ikke en tekst, men ting en selv ønsker og huske på...

Ofte har man kjøpt ordboka av noen andre også, og de har kanskje skrevet noe i ordboka...

Mitt spørsmål er da om det er lovlig å ha noe selvskrevet bak i ordboka eller ikke, fint om dere har noen konkrete linker eller referanser så jeg får et konkret svar. :D

Skrevet

Tanta mi, som er lærer på Lærerhøgskolen i Hamar (Hedmark), mente nei. At det vil bli sett på som en jukselapp. Ring læreren din og spør for å være sikker!

Skrevet

Tanta mi, som er lærer på Lærerhøgskolen i Hamar (Hedmark), mente nei. At det vil bli sett på som en jukselapp. Ring læreren din og spør for å være sikker!

Læreren vet ikke sikkert...

Jeg tror ingen av våre lærere er sikre, hehe.. Vi spurte ei annen som har det faget og hun sa at om det sto noe i ordboken burde man kanskje få tak i en ny, eller viskle ut det som sto der, men hun visste heller ikke sikkert.

I en bok vi har fått utdelt i sammenheng med videregående sto det at ordbok var tillatt, ellers måtte vi snakke med faglærer om tillatte hjelpemidler.

Faglærerne vet altså ikke :rolleyes:

Det er jo slikt de burde være 100% sikre på.

Blir litt oppgitt over slikt.

Noen sier det er lov, andre sier en burde være forsiktig med det.. hmm

For sikkerhetsskyld er det vel best å være forsiktig.

Skrevet

Er det eksamen på videregående det er snakk om? Jeg vet bare at til grunnskoleeksamen får elevene ha med en notatbok der de kan skrive hva som helst, bortsett fra ferdige tekster. Hvis læreren ikke vet det, kan du spørre inspektør eller rektor, eller be læreren finne det ut for deg. Jeg ville ikke tatt sjansen på å skrive i ordboka hvis jeg var deg, uten å få en skikkelig forsikring om at det er ok.

Skrevet

Det er tillatt å bruke stemplet ark .med skolens stempel, that is.

her kan du ta notater, skrive ned grammatikk osv.Alt unntatt en ferdig tekst.

En kan også bruke egenprodusert regelbok/ sjangerbok.

Så sier reglene i grunnskolen.

Hvorfor skulle du ha behov for å bruke ordboka som notat plass i tilegg??

Skrevet

Ta det fra ei som skrev opp hele det engelske skolesystemet i ordboka si på tentamen på videregående;

Det ble ikke godt motatt nei... men jeg fikk i det minste gå tidlig hjem den dagen!

Skrevet

Det er tillatt å bruke stemplet ark .med skolens stempel, that is.

her kan du ta notater, skrive ned grammatikk osv.Alt unntatt en ferdig tekst.

En kan også bruke egenprodusert regelbok/ sjangerbok.

Så sier reglene i grunnskolen.

Hvorfor skulle du ha behov for å bruke ordboka som notat plass i tilegg??

Altså jeg spurte fordi jeg ikke var sikker på reglene...

Takk for tipset om stemplet ark i alle fall. :D

Dette stemplede arket får du vel ikke utdelt før eksamen, regelbok/sjangerbok er ikke tillatt (videregående).

Men jeg kan høre på kontoret om hvordan det er med å fått et stemplet ark..

Som sagt, om det er lov til å skrive på notatsidene i ordboka så ville man kanskje skrevet opp ord man har lett for å skrive opp feil, analyse, eller generelle tips, ol..

Altså egentlig kanskje ikke noe som ikke står i ordboka fra før, men bare med egne ord til selvhjelp.

Men om det er lov til å ha med et stemplet ark, så kunne jeg jo hørt på det...

Ta det fra ei som skrev opp hele det engelske skolesystemet i ordboka si på tentamen på videregående;

Det ble ikke godt motatt nei... men jeg fikk i det minste gå tidlig hjem den dagen!

Auch.

Hihi, nå tenker jo ikke jeg å skrive noe slikt (t.o.m jeg syns det var litt drøyt :P) men det hadde jo vært kjekt med noe til selvhjelp, som skrevet ovenfor.

Det gjelder videregående eksamen ja.

Da virker det som om vi har fått en oppklarning om at det ikke er lov...

Rektor/lærer/skolen får jeg ikke tak i før på mandag tidligst.

Skrevet

Klart svar:

Det er IKKE tillatt å skrive i ordboka eller å skrive på et stemplet notatark på den språklige eksamen jeg snakker om.

Det er viktig å høre med læreren sin (eller avdelingsleder), for det kan være forskjellige regler til forskjellige fag!

Om du blir tatt for å ha jukset, blir du bortvist fra eksamenslokalet!

LYKKE til alle som skal ha eksamen i nærmeste fremtid! :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...