Gå til innhold
Hundesonen.no

Hei :)


HHC

Recommended Posts

Skrevet

Heisann!

Jeg er en jente på 15år fra den stoore byen Porsgrunn, i Telemark!

Jeg har hatt hund siden jeg var 5 år, da vi fikk vår første hund, og flat Heirofia's Joker.

Jeg har jo også vokst opp med hund, da mammas familie har hatt både dobberman, golden

og andre raser.

Akkurat nå har jeg 2 nydelige flatgutter på henholdsvis 3 1/2 og 1 1/2 år!

Begge 2 kommer fra Kennel Heirofia som ligger i Siljan.

Når det gjelder hunde driver jeg med utstilling, jeg er på de fleste utstillinger for retrievere på østlandet, samt noen på vestlandet. Jeg pleier på noen utstillinger også og vise hunder for oppdretteren min, noe jeg setter veldig pris på, og er veldig glad for at jeg får lov til (:

Utenom hundene har jeg nok annet og drive med egentlig. Jeg har spilt i skolekorpset i 8 år (spiller fløyte) og i korpset jeg spiller nå er jeg både instruktør for noen små søte fløyte jenter og dirigent for aspirant korpset, noe som gir meg en ekstra praktisk inntekt ;p

Bayas-og-aris.JPG

Her ser dere meg til venstre, fra NRK avd Ringerike 13mai, med min yngste hund Aris!

Håper ikke det ble alt for langt! :angry:

Skrevet

Hei og velkommen hit :angry: Kjempefin presentasjon av deg og hundene, absolutt ikke for lang :lol:

Driver du med noe annet med hundene utenom utstilling?

Ta en titt gjennom retningslinjene som du finner øverst i venstre hjørnet, og er det noe du lurer på så er moderatorne alltid behjelpelig så det er bare å spørre.

Skrevet

Hei og velkommen hit :icon_redface: Kjempefin presentasjon av deg og hundene, absolutt ikke for lang :P

Driver du med noe annet med hundene utenom utstilling?

Ta en titt gjennom retningslinjene som du finner øverst i venstre hjørnet, og er det noe du lurer på så er moderatorne alltid behjelpelig så det er bare å spørre.

Jeg trener jeg selvsagt litt lydighet foreløpig har vi ikke startet noen konkurranse, men hadde håpet og starte med eldstemann snart! (:

Og nå skal den minsta snart på en trening med Norske Redningshunder, håper han vil ta litt etter faren, som er A godkjent redningshund!

Og Lill:

Hei, du blir ikke så lett kvitt meg :P

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...