Gå til innhold
Hundesonen.no

"Ja, vi elsker" på urdu.....?


Marianne

Recommended Posts

Skrevet

Nei hallo!? Vi oversetter ikke NASJONAL sangen vår på andre språk! De som kommer til norge får heller lære seg originalen!

Det er like teit som at Karl I Hagen sa at spanjolene måtte lære seg norsk for det var så mange nordmenn i spania *dunke seg i hodet av fustrasjon*

Skrevet

Nei, jeg synes at den norske nasjonalsangen skal synges på norsk.

Greit at de vil lære seg innholdet i sangen, historien osv., men jeg synes ikke noe om at den oversettes...

Skrevet

Lurer på hvordan de oversetter "furet, værbitt over vannet". Eller "alt hva fedrene har kjempet, mødrene har grett, har vår herre stille lempet, så vi vant vår rett." Må bli noe med allah, det da, eller.... De må oversette hva de vil for meg. Tror bare at det kan bli litt vrient å få fram den snirklete nasjonalismen i teksten... :)

Skrevet

det her er noe av det dummeste jeg har lest på LENGE!

Bor man i Norge, så kan man til HEL****E ha nasjonal sangen på norsk..

syke syke mennesker som i det hele tatt kan tenke på å oversette den..

nasjonalsang er noe som er spesiellt for det landet, det norske, eller det danske for den slags skyld..

og i det hele tatt tenke på å bytte språk på en nasjonal sang, uavhengig av land, er helt på trynet..

selvom det sikkert hadde vært morsomt å høre hvordan det hadde blitt, men ... huff..

Skrevet

Lurer på hvordan de oversetter "furet, værbitt over vannet". Eller "alt hva fedrene har kjempet, mødrene har grett, har vår herre stille lempet, så vi vant vår rett." Må bli noe med allah, det da, eller.... De må oversette hva de vil for meg. Tror bare at det kan bli litt vrient å få fram den snirklete nasjonalismen i teksten... :)

:) Ja jeg ser det hele for meg :P

Nei det er rett og slett tull! Nasjonalsangen til norge skal synges på norsk! <_<

Skrevet

Ene øyeblikket driver de med flaggbrenning av det norske flagget og nå vil de synge nasjonal sangen vår på deres eget språk?

Nei ''Ja, vi elsker'' er norsk og skal synges på norsk!

Vi snakker om integreering åssen i alle dager hjelper dette med å integrere dem med å gi dem flere grunner for å ikke lære seg norsk?

Skrevet

Ene øyeblikket driver de med flaggbrenning av det norske flagget og nå vil de synge nasjonal sangen vår på deres eget språk?

Nei ''Ja, vi elsker'' er norsk og skal synges på norsk!

Vi snakker om integreering åssen i alle dager hjelper dette med å integrere dem med å gi dem flere grunner for å ikke lære seg norsk?

Ja, for det er helt sikkert akkurat de samme folkene! De er jo en felles masse med felles hjerne og sjel..disse utlendingene (samme om de bor i afganistan, sudan eller norge bare de er utenlandske liksom )Halloen? :icon_redface:

Tilbake til topic: Nasjonalsangen på urdisk høres unektelig morsomt ut :wub:

Men jeg anter at planen ikke akkurat er allsang på slottsplassen, sannsynligvis blir den brukt først og fremst som en del av språkundervisningen (du vet, man bruker gjerne aktuelle temaer i undervisning) og får gi en slags forståelse av hvorfor vi nordmenn er så glad i gå i tog med flagg en gang i året.Vi er jo litt unike der :)

Skrevet

Totalt enig med alle dere andre. Vil gjerne at den norske nasjonalsangen skal beholdes på norsk.

Hva skal vi ellers, synge den amerikanske versjonen av den norske nasjonalsangen neste gang vi står på pallen, slik at alle forstår? :rolleyes:

Guest Vicky
Skrevet

Norge kommer sikkert til å ende opp som et flerspråklig land hvis ting fortsetter sånn som de gjør nå... hehe

Skrevet

Ja, for det er helt sikkert akkurat de samme folkene! De er jo en felles masse med felles hjerne og sjel..disse utlendingene (samme om de bor i afganistan, sudan eller norge bare de er utenlandske liksom )Halloen? :icon_redface:

Nå er det faktisk sånn at så vidt jeg har forstått så er flesteparten av den befolkningen som skal snakker urdu muslimer.

Ikke for å stigmatisere en helt folk på grunnlag av religion men nå var det faktisk en del her som brant det norske flagget på verandaen. At vi nå skal gi ut ''Ja, vi elsker på deres språk'' blir for meg ja helt borti natta.

Vil de bli integrert i det norske samfunnet så er det kjempebra! Vil de lære norsk enda bedre! Men vi skal være forsiktig med hvor mye vi skal gi. Vi bor da i norge og jeg tror ikke jeg hadde blitt særlig populær om jeg gikk ned dit og sang deres nasjonal sang på norsk.

Syntes heller vi bør fokusere på å få dem på norsk kurs framfor og fokusere på alt annet.

Hva er det neste? at veiskiltene våre kommer på urdu også? At navnet på maten og lignende i butikkene kommer på urdu? Nei jeg mener vi får være forsiktig med å gi etter alt for mye.

Vil de absolutt lære ja vi elsker så lær den på norsk.

Skrevet

Usj da.. For en tåpelig ide..! :icon_redface: Skal man først synge nasjonalsangen får den synges på norsk. Hvis ikke lar man være å synge i det hele tatt.

Skrevet

Nei hallo!? Vi oversetter ikke NASJONAL sangen vår på andre språk! De som kommer til norge får heller lære seg originalen!

Det er like teit som at Karl I Hagen sa at spanjolene måtte lære seg norsk for det var så mange nordmenn i spania *dunke seg i hodet av fustrasjon*

Godt eksempel! Ganske så idiotisk forslag spør du meg.

:rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...