Gå til innhold
Hundesonen.no

NKKU-sommerleiren


Ingvild

Recommended Posts

Lager likeså godt et nytt emne jeg!

Fikk tidsskjemaet og reglene osv i posten i forrige uke eller noe sånt. Der stod det at tidligste tid man kan mate hundene er klokken 13.00. Da må det altså endring av matvaner til! Får vel gå over til å gi mat en gang om dagen - blir vel antageligvis en del godbiter utenom måltider uansett.

En ting til de som har vært på sommerleiren før: Er det noe som helst mulighet for hunder å bade der, altså i bekker/elver/sjø? Tror Tinka kommer til å bli rimelig varm hvis det er finvær nemlig...

Og, håper noen har lyst til å bli morgenlufteturkompanjong med Tinka, så hun kan få rast fra seg en del energi før den første treningsøkta (noe sier meg at hun kommer til å være innmari vill på leiren siden hun er tett oppunder to år da).

Vel, det er bare å skrive inn her hvis du har noe du vil si om leiren! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

Ja vi må også endre matvanene, men det går sikkert bra ;) hundene vender seg nok til det ganske fort. Tror desverre ikke det er vann der å bade i, men vi finner sikkert ut av det skal du se ;)

Vi er gjerne turkompanjong. He he, hadde vært fint hvis Vicky også fikk rast litt fra seg. Vi får nok fler med på tur skal du se ;) bikkjene kommer nok til å få det kjempe morro!! :x det er helt riktig at Tinka kommer nok til å være i full fart :x i to års alderen kommer pubertet to. den verste som jeg kaller den, men de får nok leka og herrja så mye at de kommer til å ligge flate i buret sitt etter trening:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare et lite spørsmål ang NKKU når vi først er inne på det..

Leste litt på siden til NKK; ang medlemsskap.

Hvor er dere under 25 år medlem? NKK eller NKKU? Når man er medlem i NKKU så betaler man jo bare halve medlemskontingenten, men har samme rettighetene, og får samme info som i NKK (altså hundesport 10 ganger i året/ dogweb ++)

Så det lønner seg å melde seg inn i NKKU med andre ord?

Ble litt forvirret nå.. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare et lite spørsmål ang NKKU når vi først er inne på det..

Leste litt på siden til NKK; ang medlemsskap.

Hvor er dere under 25 år medlem? NKK eller NKKU? Når man er medlem i NKKU så betaler man jo bare halve medlemskontingenten, men har samme rettighetene, og får samme info som i NKK (altså hundesport 10 ganger i året/ dogweb ++)

Så det lønner seg å melde seg inn i NKKU med andre ord?

Ble litt forvirret nå.. ;)

Du må være direkte medlem i NKK for å få tilgang til dogweb, dessverre. Jeg er med i NKKU siden det er billigere, men visste ikke det når jeg meldte meg inn at vi ikke fikk dogweb.. men men.. Er også med i Miniatyrhundklubben..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må være direkte medlem i NKK for å få tilgang til dogweb, dessverre. Jeg er med i NKKU siden det er billigere, men visste ikke det når jeg meldte meg inn at vi ikke fikk dogweb.. men men.. Er også med i Miniatyrhundklubben..

Jeg er bare medlem i NKKU og NRK (norsk retrieverklubb), men jeg har tilgang til Dogweb (bortsett fra at jeg ikke har giddi å fullført registreringen på Dogweb enda).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er bare medlem i NKKU og NRK (norsk retrieverklubb), men jeg har tilgang til Dogweb (bortsett fra at jeg ikke har giddi å fullført registreringen på Dogweb enda).

Hmm...Kanskje jeg skal prøve igjen da.. Mener å ha hørt at man ikke får det, men er jo litt rart det og. Får du det gjennom NRK eller NKKU?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ble litt frustrert da jeg så tidstabellen.. Cello må ha tur nesten rett etter mat, blir jo flaut om han skulle sette seg ned i en av treningsøktene :oops: Så i lunchen så skal jeg altså få tid til: Å spise, gi mat til Cello og gå tur med Cello.. Hmm :?

Jaja, får vel ta det som det kommer og så får vi håpe noen gidder å gå tur sammen med oss :wink: Koselig med turkamerater ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det vi gjør nå er å gi mat i sju/halvåttetiden på morgenen, og deretter kveldsmat en gang mellom åtte og ti... Litt forskjellig fra dag til dag. Men på leiren tror jeg at jeg kommer til å gi litt mer mat til kveldsmaten, droppe frokosten for Tinka og få en skikkelig har-lyst-på-mat-hund i treningsøktene (selv om hun er skrubbsulten døgnet rundt hun da).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare et lite hopp tilbake til medlemsskapet igjen.

Jeg sente mail til en i NKK, da skrev jeg:

"Hei!

Jeg skal melde meg inn i NKK nå. Men det jeg lurer på, er det kun medlemmer i NKK som får tilgang til dogweb, eller får medlemmer i NKKU også tilgang?

Det står nemlig på siden om NKKU:

"Betaler halve medlemskontigenten, men får samme rettigheter og muligheter i NKK"

Dvs at jeg kan melde meg inn i NKKU, og likvel få tilgang til dogweb? (ihvertfall sånn det tolkes utifra den setningen.)

Mvh Ina Halsen"

Så fikk jeg til svar:

"Helt korrekt hvis du er under 25 år!

NKKU medlemmer har alle rettigheter.

MVH

NKK

Vidar Grundetjern"

Da er jo NKKU helt klart det beste, siden det er akkurat det samme som NKK, men bare halve prisen for medlemsskap, hihi..

Ville bare informere ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan ikke jeg også være en turkompanjong selv om jeg er en gutt og yngst, da :roll:

Vel, nå har jeg funnet et bur, men jeg fikk litt av en overraskelse: Buret hadde bare en liten åpning med gitter - resten er bare sånn rar plast ;)

Lissi liker ikke å være inni enda, men får håpe hun blir vant til det :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

man burde gi mat til faste tider, dette skaper en god og fin struktur. viktig i trening :) + at det hadde vel vært noe idiotisk å fore på hunden under trening??? hehe :):)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det med mat så seint kommer nok til å bli litt vanselig for Zira.. Kanskje jeg sjak stå opp kjempetislig å fore henne.. hehe.. Men heldigvis er hun ikke sånn ekstrem vanehund. I helgene sover vi begge lenge og spiser ganske sen frokost:p

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...