Gå til innhold
Hundesonen.no

Når hannhunden "låser" seg ved en tisseflekk..


MarieR

Recommended Posts

jeg kan ikke drive å rive ham med meg, bikkja kommer jo til å få nakkeproblemer jo! Har prøvd alt fra lokking, være streng osv, men det eneste som hjelper er å regelrett dra han bort! Han stritter jo i mot med hele kroppen, og det kan da umulig være bra for skjelettet hans og bli utsatt for det der ti ganger eller mer på hver tur?

Hva gjør dere når hunden låser seg slik? Venter til den er ferdig med å snuse. Det gjør jeg jo av og til, men er ikke alltid tålmodigheten eller tiden er der for at han kan gjøre det..

EDIT hehe, den delen av overskriften dere ser inne på forumet kan vel bety to ting den :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sier "kom så" en gang, hører han ikke da så dra jeg han med meg..For ordens skyld:jeg bruker sele så han får ikke noe nakkeproblemer av det :) Tror jeg hadde dratt han med meg uansett da..han får ikke stå der og se mongo ut..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommert han om du lokker med godbit da? Vi hadde en Am.St.Terrier med en grusom kjønnsdrift. Var klin umulig å lokke, være streng, dra han bort med båndet. Det eneste som hjalp var å dytte han bortover til han ville gå. Det så nok skikkelig smart ut, men det eneste som hjalp -og hunden fikk ikke vondt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

næi, om det så er pølse eller fersk biff jeg vifter foran snuta hansm han står bom stille. Var veldig lurt å brke selen, skal jo egentlig konvertere til å bruke kun sele på tur, og halsbånd/strup på trening, (bruker aldri strup på tur da..) så jeg får vell bare ta meg i nakkeskinnet og begynne å huske på det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Går det ikke an å rett og slett løfte han opp og sette han ned noen meter lenger bort om du overhodet ikke får han med deg videre?

Selv drar jeg henne bare med meg, om hun har limt seg fast... Men det er kanskje forskjell på hvordan en hannhund og en tispe limer seg fast til luktflekker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner til dét fenomenet, ja! Jeg pleier ikke å la han bli stående fordi han blir helt dopa av det. Jo mer han snuser inn jo værre blir han på neste flekk, og neste flekk, og til slutt må han slepes på tur. Bruker sele på han så jeg kan hale han med meg uten å skade han. Ellers er han jo ikke større enn at jeg kan løfte han opp. Det hender jeg ber ham om å komme, og hvis han ikke gidder å høre eller er så hinsides dopa på tispelukt at han ikke enser meg, så tar jeg han under armen og går. Godbiter har ingen effekt i det hele tatt. Noen ganger blir han så "bortreist" at jeg kunne stått der med megafon, biff og fyrverkeri uten å få kontakt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo litt med dette med lydighet, da... at noen ganger så holder ikke godbit, dersom hunden ikke vet at du mener det - og har tenkt å gjøre noe. Deilige damelukter overgår en godbit som eier lokker med. Sånn er det bare. Liker man ikke den tenkingen, ja, så får man bli stående da. Kan ta sin tid det :)

Hos oss betyr kom at "du SKAL komme", og så er det godis eventuelt etterpå - men ikke som "lokkemat", som gulroten foran nesa på eselet eller hvordan historien gikk.

Er det fælt og slemt? Nei, antagelig ikke. Det blir som med hannhunders egen markeringstrang. De MÅ ikke, de VIL. Gamlehunden min nektet unge jyplinger å tisse med løftet bein hvis de gikk på tur sammen med ham, han stirret hardt på dem... og da forble bakbeinet nede.

Sele er alltid en god ide, iallfall hvis man har hunder som man klarer fysisk å holde. Greia blir jo å trene inn et "nei, kom" på de ikke SÅ spennende luktene, så hunden faktisk lærer at også i denne situasjonen må jeg lystre (og da blir det ros), og så begynne å praktisere det på de MER spennende luktene (som du i mellomtiden bare får ignorere at han står og snuser på, og bare dra ham videre uten å si noe, så du ikke surrer til kommandoene).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde jeg hatt en slik hund, hadde jeg ikke stoppet, men gått idere. Har opplevd det noen ganger med min hund at hun låser seg ved en flekk (en sjelden gang) Og da går jeg bare videre. Klart, skjønner jo at det kan bli litt vanskelig med en diger st. bernard som stritter imot. hehe. Men mindre hunder er det vel ikke noe problem å bare gå videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har to kommandoer som brukes på tur, det ene er ganske enkelt "kom", det andre er "KOM NÅ!" Når vi finner fram stemmen som hører til den siste kommandoen, så kommer han! Kanskje han er litt for ung til å bli helt gal av løpetispetisseflekker ennå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har to kommandoer som brukes på tur, det ene er ganske enkelt "kom", det andre er "KOM NÅ!" Når vi finner fram stemmen som hører til den siste kommandoen, så kommer han! Kanskje han er litt for ung til å bli helt gal av løpetispetisseflekker ennå?

Pippin er vel i typisk unghundalder, hvis jeg ikke husker feil? Det er ofte da det er værst. Hvis han ikke er så ille nå, så blir han det kanskje ikke heller? I såfall er du heldig :)

Det er også stor forskjell på hannhunder. Jeg har en som definitivt er interessert i flekkene, men som det går greit å få med seg, og så har jeg en som blir som bolta fast i bakken, som står og skjelver og klaprer med tenna. Med han er det ekstra viktig å få han bort fra flekken før alt låser seg helt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg pleier å gå bak han å si 'gå nu' å da går han som oftest. men det har hendt et par ganger at jeg har dratt han med meg, men prøver å ikke gjøre det så ofte siden han som oftest har halsbånd på seg. Selen han har nå er litt ekkel å bruke på en vanlig tur, å så holder den på å bli for liten (endelig så legger han på seg på de riktige stedene :) ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har litt samme problemet med Morgan. Han får én sjanse på "kom" og hvis ikke det går, går jeg bort å gir han et lite klyp i siden. Dette var noe jeg lærte på siste kurset jeg var på, siden han er veldig utagerende til tider. Samme gjør jeg hvis han utagerer mot andre hunder og ikke kommer inn til foten igjen. Jeg er av den oppfatningen av at båndet ikke skal være stramt og på denne måten slipper jeg det. Sikkert like mange meninger om hva som er best å gjøre som det er hunder i landet. Uansett, det ser ut til å funke..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oscar kan også finne på å gjøre sånn og det jeg har begynt å gjøre nå er rett og slett å gå med langt bånd i begynnelsen, da får han lov til å tisse litt og å lukte, men når han ikke skal det så tar jeg kort bånd på han og lar han rett og slett ikke få lov til å komme bort i grøfta. Låser han seg allikevel så drar jeg han med meg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oscar kan også finne på å gjøre sånn og det jeg har begynt å gjøre nå er rett og slett å gå med langt bånd i begynnelsen, da får han lov til å tisse litt og å lukte, men når han ikke skal det så tar jeg kort bånd på han og lar han rett og slett ikke få lov til å komme bort i grøfta. Låser han seg allikevel så drar jeg han med meg...

Det du gjør har jeg hørt skal fungere bra. Jeg bruker forskjellige måter å gå på. Dvs. rusler jeg bare bortover uten mål og mening skjønner han at han kan tusle i grøfta å snuse på alle godsakene. Går jeg derimot litt målrettet og raskere går han ved foten. Dette fungerer NESTEN helt perfekt nå...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pippin er også flink til å lese hva slags type tur vi er på. På rusleturer kan han kose seg litt med "lokalavisa", mens hvis jeg går målrettet så går han fint ved siden av meg. (Vel, nesten alltid da, eller skal vi si ....ofte). :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

....og av og til venter jeg til han er ferdig.......... JIIIIHAAAAAAA

og for hver gang han vinner frem så må du jobbe 10 ganger så mye på å få det bort...

Jepp, jeg vet jeg høres blærete ut - men dette handler ene og alene om lydighet. Og jeg fremstår vel egentlig mer og mer som hundeeieren fra ******* - nå er ikke problemet egne hunder, de har lært dette på den hyggelige måten - nemlig at de aldri har fått lov til å gjøre det, ergo er ikke sånn flekker noe tema for dem - selv når de går løs holder det med ett rolig "sluttopp" MEN, vi har ett par kjekke karer i pensjon og de har vært her i perioder nå siden i fjor høst og selv om eldstemann der er oppvokst her og i utgangspunktet er like grei på tur som husets gutter - ja, så er det behørlig avlært av ny eier og å ta de med på tur langs veien her var ett mareritt. Jeg bruker ikke sele og jeg bruker strupehalsbånd, og jeg hverken bærer, klyper, dytter eller på noen annen måte spør pent om det passer herremennene å bli med videre.... På første tur fikk de begge en heftig melding om at det der kan dere d.... i og ferdig med det. Beskjeden var tydeligvis tydelig nok for nå går begge gutta på tur som om de aldri skulle bodd noe annet sted enn her........

Jeg skjønner at det kan bli nakkeskader om du må taue dyret bort 10 ganger pr. tur - men hva med å gi han en grei melding på at det der er nei?

Jeg mener, ved det minste tegn til at han går i snusemodus så bør du være på han som en hauk.

Det er ikke sånn at hannhunder "er sånn" - de er sånn fordi de får lov til å være sånn ......

Mitt råd, enten så går du inn for å gjøre det forbudt å snuse seg fast en gang for alle, eller så får du være konsekvent å stå å vente til han er ferdig HVER gang, det nytter ikke å tillate det av og til for så å være irritert en annen gang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Visst forstår jeg at hunder må oppdras, og jeg er ikke noen kosetante, jeg sier fra når jeg mener bisniss, og gir meg ikke når jeg har bestemt at noe skal læres. Selvfølgelig blir hundeholdet mest vellykka for alle parter hvis hunden er lydig.

Men at... det er jo hyggelig for Pippin å lukte på tisseflekker jo... Når det gjelder hunder og lydighet så er jeg sikkert et gudsord fra landet, men jeg forstår liksom ikke det der med at disiplin er en verdi i seg selv, (og da snakker jeg ikke om lydighetstrening som hobby, det kan jeg forstå). Pippin og jeg vil bare gå fine turer vi, noen ganger rusler vi avsted, ser på naturen, plystrer litt, lukter på flekken etter gamle Fido i nr. 14, småsnakker litt og koser oss. Andre ganger skal vi langt avsted og må få opp farta litt hvis vi ikke skal bruke fjorten dager på søndagsturen. Da forstår Pippin at sniffing og snusing og skvetting må vente. Pippin er grei å ha med å gjøre, det er liksom ikke noe pes det hele. Er det så galt å tenke sånn da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

æsj, blir spø av alt det pratet om å vinne å tape, som om hundehold er en slags maktkamp. ;) Noen ser kanskje på det som det, men ikke jeg.

joda, jeg kan være på han som en hauk, men fy så utrolig kjipe de turene fram til han forstår at dette ikke er lov blir. Da trur jeg heller jeg regelrett løfter dyret bort :P Er så lei av turer som blir fullstendig ødelagt grunnet kjefting og smelling og korreksjoner og you name it...

om jeg da er på han som en hauk hele tiden, risikerer jeg ikke da en hund som plutselig trur at det å snuse i det hele tatt er fy fy? jeg vil ikke ha en hund som går ved foten hele turen. På tur er vi på tr, da er det greit med snusing. problemet er jo at han stritter mot med hele seg når han finner tispetiss. går utifra at det er det mesteparten av gangene hvertfall :P ikke det at han snuser. det er kun under trening det ikke er lov..

kunne jo sprutet noe på flekken, men da må jeg jo gå rundt med jiff.flaske på tur, og i lengden blir det litt tungvint..og rart :P men godt forslag! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...