Gå til innhold
Hundesonen.no

Agillity og HD


Recommended Posts

Planen med Misty, er jo at vi skal drive med Agillity...

Men jeg tror at det er noe med hoftene hennes.... For når hu hopper, så tar hu ikke bena opp fra bakken. Det er veldig vanskleig å forklare, men dere vet hvis hunden f.eks hoppper etter en ball, så "letter" de ofte fra bakken.. Men misty bare er oppe på bakbena.. det er bare hvis hu er kjempe hyper at hu hopper skikkelig.

+ at en gang hu løp "villmann" rundt i hagen, brr stoppa hu og skreik, så slikka og beit hu seg som en besatt på den venster hofta.... Men hu haltet ikke etter på, så mulig hu bare strakk ei sene eller no??!

Så tanken faller jo på HD eller no forkalkninger.

Jeg skal få henne rønknet når hu er gammel nok!

Men hvis det viser seg at hu f.eks har HD grad D, da kan jeg vel ikke trene agillity da ?

Det gjør jo ingen ting det, for det finnes jo mange hundesporter... men det er liksom agillityen vi brenner etter å prøve..

Noe som har noen råd om hva som kan være galt med hoftene på Misty?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan nok trene, men på LAVE hoppehinder. Ikke sett de opp høyere! Så det å konkurrere vil nok ikke funke. Der må hunden hoppe på den høyden som er satt for dem, og det er ikke alltid like moro for hunden. Men har du hindrene på en lav høyde, så kan det var veldig god trening for hunden :) Har trent ei tibbe terrier tispe som hadde ødelagt leddbåndet i bakbena. Uten agility treninga så hadde nok hu hatt det vondt og hadde nok begynt å halte etter en halv times tur. Med agility treninga så kan hu nå holde ut ei hel agility trening fra 18.30-21.00/30. No problem!

Så det kan være god trening, men holde hindrene lave.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hunden min har HD (grad c) og vi driver med ag.. hu plages ikke noe med det da...

men tror det skal gå greit, så lenge du ikke har så høye hindere.

Grad C er jo svak, så da vil hun nok ikke plages noe av Hd. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det at hunden ikke letter fra bakken når den hopper er helt normalt. Min hund letter nesten aldri fra bakken uansett hvor hyper hun er. Hun har aldri hatt plager med hverken sjelett eller hofter (fri for HD), mens søsteren hennes som har HD letter fra bakken rett som det er når hun hopper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis hun ofte stopper opp slik hun gjorde eller at du ser hun har vondt i føttene/hoften så ville jeg vurdert å dratt til vetrinær å få skjekket henne, bare for sikkerhetsskyld.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...