Gå til innhold
Hundesonen.no

Når begynte dere å trene?


tuppetroll

Recommended Posts

Det tok kanskje et par uker før jeg begynte å trene i ordets rette forstand. Vi startet ganske tidlig, etter ett par dager med å sette grenser og lære han hvordan han skulle oppføre seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter et par dager, kanskje? Trente på å gå i bånd, og på å sitte i gangen. Og så kommer jo miljøtrening og sosialisering og alt "det der"; grensesetting/oppdragelse..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begynte å trene dagen etter ho kom i hus. Men då snakkar eg om kontakt trening, det var vel ikkje før etter ei veke og to eg byrja med sitt o.l

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Treningen med å forstå klikking, kontakt, ikke tisse inne, oppførsel osv begynte dagen etter at vi hentet henne:)

Og hun var svært lærevillig... etter 1 uke kunne hun sitt! Vi begynte veldig tidlig da!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer an på definisjonen din av trening. Vi trente jo på å være husrein, å ha kontakt med oss, å komme på innkalling, å gå pent i bånd, å ikke bite på ulovlige ting, å ikke gå inn på ulovlige rom, å ikke bite, sosialisering og miljøtrening osv helt fra dag en.

Men ordentlige øvelser som sitt og ligg osv begynte vi vel å trene på etter 2-3 uker kanskje? Husker ikke helt. hadde jeg fått valp nå hadde jeg ikke sett noe problem i å begynne å lære inn øvelser helt fra starten av - tvert i mot egentlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

hvordan trente dere det?

I valpekassa var det trening på kontakt, apportering av bamser når de ble litt større :) Vi forsterket mye av de adferdene vi likte hos hver av valpene. Treningen helt fra valpekasse stadiet er også viktig. Det er mye i den store verden som må læres. Og senere hadde vi valpene ute i hundegården, og der trente vi masse på apportering av metallskje`er(forberedelse til metallapport, apportering av leker og pinner. Og jeg begynte nokså tidlig med kontakt trening med min egen, siden jeg hele tiden var hos oppdretter helt fra starten av :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Begynnte i valpekassen her også. Med skuddtrening faktisk. Oppdretteren begynnte å skyte utenfor huset når valpene var 3 uker 1xdaglig. (moren hadde selvsagt ingen reaksjon)

Også selvsagt metall gjenstander i valpekassen og "kjettinger" spm lager mye lyd.

Startet straks hunden kom hjem med lek, kontakt og søk etter gjenstander. Alt Blaze kunne fram til hun var 7mnd var det og daglig innkalling+ sitt.

Det virkelige treningen begynnte når hun var 7mnd og ferdig med første løpetid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

Jeg begynnte hos oppdretter med Pan (når jeg var å hentet han).Belønnet masse for kontakt og det fikk jeg igjenn for.Han hadde en knallfin kontakt synes jeg :P

det gjorde jeg og :( er kjempelurt å jobbe med kontakten allerede da syns jeg ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi trente bare som det falt seg, alene og tisse ute kunne han omtrent når han kom til oss. Så lekte vi kom, og rolig, og diverse ting som bare kom som han vokste opp. Han var med meg på jobb i stallen det første halve året, så kom jo litt bli, foran, stå, legge deg og sånne ting.

Han begynte ikke på kurs før han var ni måneder, vi krevde heller ingenting før dette, og han gikk ikke i bånd på tur før omtrent på denne tiden. Men så hadde jeg jo ett englebarn også da.. :rolleyes: Han gjorde jo ikke noe galt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...