Gå til innhold
Hundesonen.no

Skjermoppløsning


Ina

Recommended Posts

Skrevet

Dette temaet vet jeg har vært oppe før, men jeg finner det ikke igjen.. Jeg vet heller ikke hvor jeg skal poste dette, så noen får bare flytte det hvis det er feil plassert :D

Spørsmålet er; Hvilken skjermoppløsning bruker der?

Jeg bruker den høyeste, 1280 x 1024.. Hvis jeg går ned til 1024 x 768 så blir hele skjermen helt rar, alt for lav oppløsning. Jeg vet ikke om det er noe med saken å gjøre, men jeg har 19" LCD skjerm.

Jeg lager hjemmesiden min ut i fra den oppløsninga jeg bruker, og når jeg da ser hjemmesiden min i en annen oppløsning, så blir det endel skeivheter her og der ser jeg, sukk.. Er det noe jeg kan gjøre med det?

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hvorfor ikke lage en side som tilpasser seg den størrelsen brukeren har, enn å bestemme en fast størrelse?

Hvis du skal lage sider som "strekker seg" med skjermbredden, kan det bli vanskelig å få det pent, og det kan f.eks bli veldig lange linjer som blir slitsomme å lese på de høyere skjermoppløsningene. Det kan også bli kinkig i forhold til grafikk og ulike typer elementer på siden. Med andre ord kan siden bli ganske visuelt begrenset, ikke bare rent estetisk, men også i forhold til brukervennlighet.

Det går selvfølgelig også an å lage script som finner ut hvilken skjemoppløsning brukeren har og som tilpasser de forskjellige elementene på siden dynamisk.

Jeg pleier å lage sideinnholdet i en fast bredde som passer akkurat på de lavere skjermoppløsningene og som gir marg rundt på høyere oppløsninger. Noen ganger justerer jeg noe av innholdet med script, men prøver å unngå det.

Skrevet

Bare se på www.w3.org, ikke noe vanskelig å lese noe der. Har man masse unyttig bakgrunnsgrafikk er det en annen sak. Enkelt og greit å bruke CSS til å bestemme hvordan ting skal vises uavhening av skjermoppløsning.

Skrevet

Bare se på www.w3.org, ikke noe vanskelig å lese noe der. Har man masse unyttig bakgrunnsgrafikk er det en annen sak. Enkelt og greit å bruke CSS til å bestemme hvordan ting skal vises uavhening av skjermoppløsning.

Syns ikke sidene til w3c er så bra på dette punktet. F.eks på denne siden, http://www.w3.org/Consortium/Overview, blir linjene sabla lange i 1280x1024. Det er kanskje ikke så vanskelig å lese for deg eller meg, men for folk som bare har litt problemer med lesing, enten pga av dårlig syn eller lese og skrivevansker, kan dette bli problematisk. Og selv om det ikke nødvendigvis er vanskelig for oss, så er leseropplevelsen ikke bare mer behagelig, men også mer effektiv for oss når linjene ikke er så voldsomt lange :angry: .

Når jeg sa at det kunne være vanskelig å få det pent når man ikke har fast bredde på innholdet, tenkte jeg ikke på lite fleksibel grafikk, men på en estetisk og fuksjonell fordeling av stoffet på siden.

Men for all del - i noen tilfeller fungerer det fint med "elastisk" innhold. Hva som egner seg kommer helt an på innholdet på siden. Og, uansett hvordan man velger å løse det, bør jo sidene fungere i alle skjermoppløsninger :lol: .

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...