Gå til innhold
Hundesonen.no

CSS


Blackburn

Recommended Posts

Skrevet

Har front page, og prøver å lage en hjemmeside...

Men jeg finner ikke ut noen om hvordan man linker css dokumenter og html dokumenter sammen...

Er det noen som kan gi meg en kjapp inføring om hvordan css virker?

Har skjekka på nettet, og funnet noe, men skjønner fortsatt ikke noe om css... :)

Hadde blitt kjempe glad hvis noen tok seg tid til det :):)

Skrevet

Sliter med det samme selv, og jeg holder på å lese om det. Skal nemlig lage en hjemmeside helt fra bunnen av med php, html og CSS :) Gruer meg hardt bare jeg tenker på det, og jeg har bare tre uker før jeg skal være FERDIG. Oo.

Tilbake til saken.

Hvilket program bruker du? I GoLive så kan man legge CSSkodene i et eget tekstdokument (f.eks Notisblokk) og så hente det opp i GoLive slik at det styler siden du allerede har laget. Dessverre kan jeg ikke forklare deg mer enn det :)

Skrevet

Kan du ikke bare skrive

<style>

så skriver du inn kodene her

og avslutter med </style>

eller linke til den på denne måten <LINK href="site.css" rel=stylesheet>

Skrevet

CSS fungerer sånn at den styrer utseendet (farger, fonter osv) på alle sidene hvor du har satt at det skal styres av CSS. Om dere skjønner. Et HTML-dokument ser slik ut, sant:

<html>

<head> 

<title>Tinka.tk</title>

</head> 

<body>

tekst og koder du skal ha på siden din.

</body>

</html>

Hvis du i hodet på dokumentet setter inn denne koden:
  <link rel="stylesheet" type="text/css"

href="style.css"/>
så har du satt at dokumentets utseende skal styres av CSS, forutsatt at du har en CSS-fil som du har lastet opp (den laster du opp på samme måte som med alle de andre dokumentene). Et CSS-dokument er bygd opp av masse koder. CSS-dokumentet til Tinka sin side ser f.eks. sånn ut:
/* CSS Document */

<style type="text/css">

<!--

body,td,th {

	font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;

	font-size: 12px;

	color: #000000;

	align: center;

}

body {

	background-color: #86834E;

}

a {

	font-size: 12px;

	color: #000000;

}

a:link {

	text-decoration: underline;

	color: #000000;

}

a:visited {

	text-decoration: underline;

	color: #000000;

}

a:hover {

	text-decoration: none;

	color: #000000;

}

a:active {

	text-decoration: none;

	color: #000000;

}

img {border: 0px;}

body, html {

  scrollbar-face-color: #86834E;

  scrollbar-shadow-color: #000000;

  scrollbar-highlight-color: #000000;

  scrollbar-3dlight-color: #000000;

  scrollbar-darkshadow-color: #000000;

  scrollbar-track-color: #000000;

  scrollbar-arrow-color: #000000;

}

-->

</style>

Skifter du på fargekodene, så skifter du også på alle sidene sitt utseende. Setter jeg f.eks. "#86834E" i stedet for "#000000" på skriftfargen, vil skriftfargen på alle sidene på Tinkas side bli gusjegrønn i stedet for svart.

Rekker ikke å forklare mer nå, men håper det hjalp litt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...