Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er fylte analkjertler?


Recommended Posts

Skrevet

Uten at jeg skal si det sikkert så er vel kjertlene rett og slett fyllt med dritt? ser iallefall sånn ut, men jeg vet ikke jeg. :barfy:

Noen hunder har problemer med å få tømt de selv.

Et symtom kan være at hunden sitter på rompa og gnir seg bortover gulvet mye.

Skrevet

Trodde det var talgkjertler som ble oppfylt og ikke tømmer seg selv... Og ja, symtomene er bla at hunden aker seg på gulvet.

Skrevet

Analkjertlene er ikke fylt med dritt, som det er foreslått her, men med et sekret. De kan tette seg, og da hoper det seg opp og må tømmes. Hunder som er plaget med dette, bør få mer fiber i kosten. Symptomer er slikking og biting der bak eller at hunden aker bortover gulvet.

(Har jeg lest en del steder)

Skrevet

Var ikke det som er i anakjertlene hundens unike lukt væske? Mener å ha lest at væsken har en unik lukt for hver hund og det er derfor hunder sniffer hverandre i rumpen.

Skrevet

Var ikke det som er i anakjertlene hundens unike lukt væske? Mener å ha lest at væsken har en unik lukt for hver hund og det er derfor hunder sniffer hverandre i rumpen.

Det er sikkert noe rett i det.. :lol:

Det er som flere har skrevet over, ikke så vanskelig å se om hunden er plaget med dette. De hundene jeg har sett som har hatt fylte analkjertler har aket seg ofte, og vært tydelig opptatt av sin egen bakdel, for å si det på den måten. I tillegg kan man marke om hunden har gnidd seg på enkelte områder av gulvet, fordi noe av det som skilles ut blir sittende på gulvet, om du forstår hva jeg mener.

Det går visst an å tømme analkjertlene selv, men det lønner seg å få dyrlegen til å vise første gangen. Har hørt om noen som har fått seg en ubehagelig opplevelse mens de gjorde dette.

Skrevet

Tømte selv på gutten og ja...man må passe på at det ikke spruter på en. :) hadde noe tørkepapir som "skjold" :lol:

Skrevet

Tømte selv på gutten og ja....man må passe på at det ikke spruter på en. :) hadde noe tørkepapir som "skjold" :lol:

Puttet du fingeren inn eller klemte du bare på utsiden?

Skrevet

Putter pekefingere litt inn (med hanske seff) og tommelen utenfor og kjenner etter på begge sider. Første gang eg gjorde det var det kunn høyre kjertel som var tett. Det luktet men langt ifra som fryktet og vanlig poop er laangt verre. :lol:

Edit: Det er var mest redd kordan hunden kom til å reagere på at matfar plutselig begynner å pirke på fyfy område. Han sto stille og gjorde ingeting og ikke hylte han eller noen ting. Heldigvis! Vasket seg litt etterpå.

Skrevet

Felix får ofte fylte analkjertler, da begynner han å ake seg på rompa hvis det har gått så langt.. Ellers pleier jeg å tømme dem annen hver gang jeg bader omtrent :)

Skrevet

det lukter død og grønne bein ..Sånt får dyrlegen lov til å ta seg av...

henrik får dette ganske ofte, særlig om han har spist mye som ikke er hans vanlige ordinære hundefor..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...