Gå til innhold
Hundesonen.no

Øyebetennelse?


Silje

Recommended Posts

Skrevet

Enya har i dag runnet veldig på det ene øyet. Nå den siste timen har det kommet litt gulaktig væske ut av øyet. Øyet er også litt hovent under og litt sammen lukket.

Min diagnose er øyenbetennelse, men siden jeg ikke har hatt hund med det før, så er jeg ikke helt sikker...

Noen som har andre forslag?

Og så er det jo hva jeg skal gjøre med det da. Jeg har nå kokt opp vann og vasket øye med dette. Er det noe mer jeg kan gjøre før i morgen og vetrinær kontoret åpner?

Skrevet

Rennede øyne kan være tegn på øyekatarr.(om det ikke er det samme som øyebetendelse da!) Blunking og/eller gniing, samt utflod kan skyldes irrtasjoner, vet egentlig ikke hva kan gjøres før turen til veterinær annet enn å passe på at det ikke kommer på det andre øyet, tørk bort væsken med bomull eller klut. Det er volsomt smittsomt!!

Skrevet

Takk for svar!

Nå gikk jeg til en dyrlege som hadde åpent enda jeg. Selv om han egentlig er en dyrlege jeg ikke pleier å gå til ;)

Og han diagnose stemte med min. Hun hadde øyebetennelse og fikk øyedråper for det.

Skrevet

så bra du fant det ut da :huh:

Rex hadde også øyebetennelse for noen uker siden, og han var veldig hoven, og dyrlegen sa det så virkelig stygt ut. Og vi fikk øyedråper som vi skulle dryppe i øyet flere ganger daglig, og en salve som skulle legges på øyet på kvelden.. etter 2 dager så alt som normalt ut, men fortsatte ut "kuren"...

Skrevet

Enya har i dag runnet veldig på det ene øyet. Nå den siste timen har det kommet litt gulaktig væske ut av øyet. Øyet er også litt hovent under og litt sammen lukket.

Min diagnose er øyenbetennelse, men siden jeg ikke har hatt hund med det før, så er jeg ikke helt sikker...

Noen som har andre forslag?

Og så er det jo hva jeg skal gjøre med det da. Jeg har nå kokt opp vann og vasket øye med dette. Er det noe mer jeg kan gjøre før i morgen og vetrinær kontoret åpner?

Vanlige øyedråper kan ta kekken på en vanlig øyebetennelse, skyll med "øyebad" (selges i dyrebutikk) og blir det ikke merkbart bedre etter et par dager anbefaler jeg å kontakte veterinær. Går en hund for lenge med betennelse kan det føre til arrdannelser på hornhinnen og hunden kan bli blind.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...