Gå til innhold
Hundesonen.no

bruker du nei når hunden ikke gjør det den skal?


henrikke

Recommended Posts

Skrevet

Bruker du _nei_ ovenfor hunden?

Noen sier en ikke skal fordi det blir vannet ut ved at man sier det hele tiden, og at andre du ikke vil skal bosse over din hund kommer med det. <_<

En hundeskole sa jeg burde bruke "stopp"

Må dog innrømme at når peslen treger beskjed er det mange ord og mye som kan ha blitt gjort av vvovven før hjernen min finner fram til stoppen. :P

Alternativt har jeg også brukt en lyd som minner om knurring, eller en Æh-æh aktig lyd.

det virker det.. nei også..

Hva bruker du?

Er det så at hunden skjønner uansett?

På Animal Planet var det en Amerikaner som lærte hunden sin alle kommandoer på tysk.Så var det vanskeligere for alle som kunne tenkes å lokke med seg hans hund , eller kludre til kommmandoene hans..

:P

Skrevet

Det er nå akkurat det samme om man sier nei eller stopp, det er jo alt etter som hva man har lært hunden. Jeg bruker nei, for det kommer mest naturlig når Ero gjør noe galt. Når gjør han da ikke så veldig mye galt, men av og til gjør han det. Jeg kan også si stopp, men med nei så skal ha stoppe det han holder på med.

Jeg har faktisk også tenkt på å lære mange av kommandoene jeg bruker til Ero på tysk, for at ikke folk skal vanne de ut.

Skrevet

Jeg bruker nei rett og slett fordi det er det første som plopper opp i hodet mitt i litt paniske situasjoner og Buster skjønner godt hva jeg mener i de situasjonene pga toneleiet og kroppsholdningen. Han skjønner når det er alvor. I trening har jeg en litt rar ap-bap lignende lyd som jeg bruker. Den kommer litt automatisk egentlig og jeg legger ofte ikke merke til det selv hehe. Men den fungerer flott som avledning hvis jeg ser Buster skal til å sette igang med noe pønk.

Skrevet

Nei brukes like ofte som bra og flink gutt her i huset. Betydningen er (for oss): ikke lov, stopp med det der.

jeg kunne like godt brukt banan i samme sted som nei, og synnes det er helt borti hør og heim at hunden skal ta skade av nei. bruker også en del æh- æ. og nok nå går også igjenn ofte. Det er for å roe ned lek osv. æh- æ er en en advarsel før et avt. nei kommer.

så ja, jeg bruker nei, og jeg bruker det mye :icon_redface:

Skrevet

Jeg bruker "nei" og "kutt"..."nei" er mer sånn misfornøyd greie jeg drar igang når Lokeliten tror han kan storme ut av bilen ved å løpe meg ned eller når han plutselig får det for seg at han kan løpe 2 runder rundt huset før han går inn. Den blir aldri fulgt opp av noe og betyr vel ingenting for han tror jeg.Annet enn at muttern ikke er enig..stort sett gir han beng i hva jeg synes om saken er han opptatt nok, så jeg tror nok den er ganske så utvannet :P

"Kutt" derimot er ramme alvor..Den bruker jeg som en nød stopp når han er helt på jordet.Han har mye kamp i seg og vil veldig gjerne rive i stykker jakkene til folk etc.og hvis de begynner å kjefte eller trekke til seg armen så tar han helt av."Kutt" betyr rett og slett: slipp nå med en gang hvis ikke så binder jeg deg til et tre og går fra deg! Jeg har brukt endel tid på å avlære han all den fine IPO treningen han har lært seg selv hos tidligere eiere :icon_redface: Jeg pleier stort sett å rekke å si det i det han sikter seg inn jakkeermet til folk..

I trening bruker jeg "feil" som en prøv noe annet komando..ikke så mye brukt egentlig :P

Skrevet

Jeg bruker "Nei" og "La vær". Nei kommer nesten alltid automatisk når hun gjør noe galt. Hun slutter som regel når jeg sier det, men hvis hun f.eks. løper etter katten, jeg sier nei og hun slutter betyr det ikke at hun ikke løper etter katten neste gang katten løper fra Raja :icon_redface: Hun slutter bare akkurat når jeg sier nei.

Skrevet

Jeg bruker nei når han gjør noe gale og åsså når han gjør noe bra så sier så flink du er osv... Og bruker og fy til enkelte ting..

Skrevet

Jeg bruker NEI, DUUU, WOOOHAA og KUTT UT om det er noe jeg vil hun skal slutte med med en gang.

Men jeg roser av en eller annen grunn mye på engelsk.

Skrevet

Nei, slutt, kutt ut, hold opp, gi deg, gå bort (forøvrig den mest geniale kommandoen jeg har lært en hund noen gang), kremt, knurr, hallooooo osv.. Samme hva man sier så lenge det funker vel?

Jeg kan ikke helt se at en sånn type kommando nødvendigvis skal være negativ da.. Det kommer vel litt an på konsekvensen for å ikke høre etter, vil jeg tro?

Så kan jeg jo bare henge på at jeg egentlig gir blanke om hunden har en kommando som alltid funker fordi at den forbinder konsekvensen med noe negativt, så lenge den alltid funker.. En slags krisekommando er kjekt å ha, og skal selvsagt ikke vannes ut.. Det lærte vel han ulvulv gutten i eventyret også?

Skrevet

Jeg bruker Nei og Fy, skal jeg begynne å bruke Stopp så vill vell det bli en smule for likt Stå med tanke på utstillings trening så jeg holder meg til Nei og Fy(alt etter hva som er gale. Snuten på bordet er Fy, hvis de løper etter katt eller noe slikt så er det Nei og Kom Hit)

Skrevet

I hvilken betydning? Bruker aldri "nei" eller noen andre "stopp nå ellers..."-kommandoer. Men jeg kan si "ikke-rør" om hun er på vei mot matskålen sin. Men da belønner jeg henne når hun hører etter, og prøver å forhindre at hun gjør det samme igjen

Skrevet

Det verste jeg kan gjøre mot Lassie er å kremte til han (helt vanlig kremt kremt) , det synes han er så ubehagelig at det ikke trenger å etterfølges av noe..Bruker det kun når han plager katten, og det skjer veldig sjeldent. Hvis jeg kremter til han da snur han og går sin vei fra katten, og da roser jeg selvfølgelig..

Skrevet

2ne : jeg tenker så at det er to krav til en sånn kommando:

1. den bør virke

2.du bør huske den rimelig kjapt.. :)

Skrevet

2ne : jeg tenker så at det er to krav til en sånn kommando:

1. den bør virke

2.du bør huske den rimelig kjapt.. ;)

Vel Henrikke, jeg tenker så at eieren lærer kommandoen sammen med eieren jeg :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...