Gå til innhold
Hundesonen.no

Trekke tenner?


Recommended Posts

Skrevet

Heisann! jeg la merke til idag da jeg så i munnen til Timon at på den ene siden så det ut som dobbelt opp med hjørnetenner... Må han trekke den? De kjentes ikke løse ut..

i58300953_98192_3.jpg

Se og bedøm selv...

Skrevet

Hvis de gamle hjørnetennene ikke er løse nå, så ville jeg ABSOLUTT ha trekt dem nå!

trekker du dem ikke kan du risikere feil tannstilling.

Skrevet

Slikt ordner seg veldig ofte helt av seg selv. Og fra bildet å dømme er det jo ingen fare for at tannstillingen skal bli feil - da de voksne tennene allerede har kommet seg på riktig plass.

Litt røff leking med en annen hund - litt drakamp om en tauleke, e.l. - så er de tennene borte på nulltid. Synes forøvrig han har kommet langt i tannfellingen for å være bare 5 mndr. Store fine og kraftige tenner.

JEG hadde avventet det litt, jeg - fulgt med at de ikke får noen misfarging, og troligvis er de borte før du aner ordet av det.

Susanne

Skrevet

Ja er litt enig der! han var veldig tidlig med å felle også da! :P Fant akkuratt nettopp ei hjørnetann på gulvet faktisk! men var ikke på den siden som jeg har tatt bilde av så de faller nok snart ut! han er ikke akkuratt så "forsiktig" når han leker! :P

MEN hvis de ikke detter ut av seg selv.. vet noen hvordan de gjør når de trekker tenner? får hunden narkose eller noe lokal bedøvelse eller? Jeg hadde ikke klart å sett på! :unsure:

Skrevet

heheheheh han har sikker 40 gnageting så tror ikke det er nødvendig å gi han mer! Han er faktisk snart ferdig med griseøret som han fikk for.... :unsure: 2 mnd siden :P

Skrevet

For meg ser det ikke så ille ut, hadde vært værre hvis den nye hjørnetannen hadde kommet innenfor (det gjorde den her nemmelig), og pass på hvis han ser ut som han har vondt, for Felix sine løsnet ikke i det hele tatt og den ble presset slik at han hadde vondt, så da var det vekk me'n :P

Skrevet

Heisann! jeg la merke til idag da jeg så i munnen til Timon at på den ene siden så det ut som dobbelt opp med hjørnetenner... Må han trekke den? De kjentes ikke løse ut..

i58300953_98192_3.jpg

Se og bedøm selv...

Dette er dobbelt ja! Trekk så fort som overhode mulig!!! Så rekker tennene å komme på riktig plass igjen :P

Skrevet

Ja er litt enig der! han var veldig tidlig med å felle også da! :P Fant akkuratt nettopp ei hjørnetann på gulvet faktisk! men var ikke på den siden som jeg har tatt bilde av så de faller nok snart ut! han er ikke akkuratt så "forsiktig" når han leker! :P

MEN hvis de ikke detter ut av seg selv.. vet noen hvordan de gjør når de trekker tenner? får hunden narkose eller noe lokal bedøvelse eller? Jeg hadde ikke klart å sett på! :unsure:

Athene måtte trekke to hjørnetenner på den ene sida (andre sida falt ut uten problemer), og hun var i full gass-narkose. Alt gikk veldig udramatisk for seg. Levere hunden og hente når de er ferdige. Trekker du ikke risikerer du feil tannstilling.

Skrevet

hmm er litt forskjellige svar her så jeg aner jo ikke hva jeg skal høre på! Noen sier jeg bare kan vente siden de ikke står på feil plass å andre mener jeg bør trekke de! ikke lett å vite! kan dere ikke bli enige :icon_redface: (det siste var ironi)

Skrevet

Så akkurat sånn ut her ved 6 mnds. alder, og jeg var også usikker. Kontakta hun som eier faren, de har tross alt drevet oppdrett en stund, så jeg regna med jeg fikk et ålreit svar der.

Hun ba meg vente og se, og sa de mest sannsynlig datt ut av seg selv. Hvilket de gjorde, etter en kort stund. Og de satt bom fast da jeg snakket med henne.

Lurte også på det med tannstillingsfeil, men det mente hun ville vært genetisk betinget og kommet uansett.

Så jeg ville ventet jeg altså...

Skrevet

Valpen til Cavkooik har også gått rundt med 7 hjørnetenner og har sett ut som en vampyr. Men nå har han endelig mistet alle og han er 5,5 mnd. :)

Skrevet

hihi jeg snakka med noen andre relativt erfarne hundefolk og de sa også at jeg burde vente til han var 7 mnd hadde han ikke mistet dem til da burde jeg ringe og få trukket dem! så jeg tror jeg venter jeg! Så kjekkt å høre andre sine historier om dette også! hihi! takk takk :)

Skrevet

Lara løper rundt her med 8 hjørne tenner nå hun...

Melketennene hennes sitter bom fast og hun syns det er ubehagelig, hun vil ikke ha fingre i nærheten av munnen, så jeg begynner å vurdere å trekke. De har vært sånn i en uke nå.

Typisk at det skjedde akkurat nå for vi var på valpeshow i helga og da hadde vi NM i å trekke seg unna dommeren :)

Hun hadde ingen planer om at han skulle grave henne i munnen... Jeg fikk gløtta litt på leppa hennes, og i kritikken står det "Perfekt bitt", så det er nok inn med ekstra hjørne tenner ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...