Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøpe utstyr før hund


Recommended Posts

Skrevet

Når man planlegger barn, sier "alle" at man ikke bør kjøpe utstyr etc før man er godt på vei, for ikke å friste skjebnen. Men hva med hund? Er det dumt av meg å begynne å kjøpe inn litt utstyr når vi ikke får hund før om 7 måneder? Hva er greit å kjøpe på forhånd, og hva bør jeg vente med?

Jeg kunne alltids sagt at det var for å spres kostnadene, men egentlig er det bare fordi jeg har lyst å gjøre noe aktivt og hundete. Er så valpesyk, atte. :rolleyes:

Skrevet

Synes det er lurt jeg! Når valpen først er i hus, er det jo veldig greit å slippe å fly rundt på shopping de første dagene!

Skrevet

Det kan være greit å kjøpe matskål, halsbånd, litt tyggeleker, klosaks ol. før valpen kommer i hus. Da har du det mest nødvendige og slipper, slik som Ludde sa å fly rundt å handle de første dagene.

Skrevet

Ja vi kjøpte noen småting før vi fikk valpen. men halbåndet vi kjøpte ble aaalt for stort da, hehe, men vi kjøpte et justerbart nylonbånd etterpå. (så det er vel det som er best å kjøpe til å begynne med) Så et kobbel, noe å ligge på, leker, matskåler. Det er så gøy å kjøpe hundeting!!

Skrevet

Du er ikke aleine om å være valpesjuk. Over et halvt år før jeg fikk hunden hadde jeg allerede kjøpt inn halsbånd og kobbel :)

Det kan være greit å handle noe på forhånd ja, men finn ut hvilken størrelse hunden din trenger i halsbånd, husk at den også kommer til å vokse, og halsbåndet bør være greit å utvide.

Matskåler er jo også greit å kjøpe, seng, leker, børster, tannbørste, bøker osv.

Skrevet

Du kan jo begynne med å kjøpe valpehalsbånd, kobbel og matskåler :) Jeg vil bare si at det nesten ikke er vits å kjøpe en dyr hundeseng de første mndene. Den blir nok fort stygg :D Så finn noe billig :D

Skrevet

Såkalt kobbel kan du i alle fall kjøpe! Halsbåndet jeg kjøpte var for lite, så så feil kan man ta! :)

Seng kan du kjøpe, men jeg vil ikke anbefale deg å bruke den med det første, spesielt ikke hvis den er litt fin.

Bur kan du kjøpe, og leker, og generelt pleieutstyr. Vet du at du kommer til å trenge klippemaskin, så kjøp det nå.

Nå har du også tid til å finne ting på tilbud, eller brukt, så du kan spare penger, i stedet for å måtte løpe til dyrebutikken for å kjøpe bur dagen før du skal ut og fly, liksom..

Bein og ball og tau og pipedyr er alltid greit å ha et lite arsenal av. Børster og et lite førstehjelpsskrin kan du også kjøpe. Og hvis du ser langt frem i tid, kan du jo kjøpe magebelte til deg selv, hvis hunden skal trekke litt en dag.

Blodpølsen ville jeg ventet litt med.. :D

Skrevet

Kjenner meg godt igjen, der.. Selvom vi har hatt hund "bestandig" og en del utstyr går i arv, så er det så mye fint som man bare måå ha! Særlig når man går og gleder seg til ny hund og ikke klarer å tenke på så mye annet! Fibi har nå 4 halsbånd, blandt annet. Kjekt å ha! Kjøp ivei du,men pass på lommeboka, he he!

Skrevet

Kjøpte utstyr april i fjor, og valpen kommer ikke før juli i år den... :D

Finner alltid noe jeg har lyst på, og nå har jeg alt...mangler bare hunden! Gleder meg så jeg holder på å bli sprø :D

Er så valpesyk at jeg drømmer om valp natt og dag, heldigvis ikke lenge igjen. Skulle jo ha konsentrert meg om andre ting også! :P

Samtidig gleder jeg meg til valpen blir voksen, når den er ferdig utlært, husren, kan være med på fjellet og jeg kan gå ut døren i mer enn 5 minutt... :rolleyes:

Skrevet

Jeg kjøpte det jeg trengte og litt mer ca. en uke før Raja kom hit :) Kjøpte bl.a. leker, mat/vann skåler, kurv, halsbånd og bånd, bur, madrass og langline, resten var slike ting som klotang, tannbørste for hund, tannkrem for hund også et lite hjelpesett.

Skrevet

om halsbånd til hund + kobbel...har bestilt et greit turbånd i den minste str. på PSG,det skal brukes til alle de hverdagsturene som kommer,og de blir det en del av ja..de fantes i fire farger,tre str, så var de litt kule med forskjellig tekst på alle fire...litt morsomt til en kjedelig hverdag ellers..ps ikke kjedelig med hund altså... :D

Skrevet

jeg kjøpte utstyr til valpen ca 3 uker før vi fikk den, men skader jo ikke å begynne før :D

Du trenger selvfølgelig bur, jeg har et til bilen og et som han sover i (føler seg trygg da). Ellers er det jo matskål, tepper litt leker og noe tyggebein som er viktig. Jeg kjøpte to typer bånd, et i lær med både halsbånd og kobbel også et sånn tynt utstillingsbånd som man kan regulere selv. Foreløpig har jeg bare brukt dette, da det andre er for stort. Vil anbefale et slikt bånd på det sterkeste da det er en fin overgang for en liten valp som kanskje aldri har hatt bånd på før.

Regner med at du vet om alt det andre du trenger :D

Lykke til

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...