Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg innså nettopp at det finnes aktivitetsmåler til hund og ble veldig nysgjerrig ! Er det noen her som har prøvd en aktivitetsmåler? Fungerer den bra? Hva er mindre bra? Er det verdt investeringen ? 

Blir glad for alle innspill! 

Skrevet
12 hours ago, Nordlyset said:

Jeg innså nettopp at det finnes aktivitetsmåler til hund og ble veldig nysgjerrig ! Er det noen her som har prøvd en aktivitetsmåler? Fungerer den bra? Hva er mindre bra? Er det verdt investeringen ? 

Blir glad for alle innspill! 

Vi har fitbark2 på begge hundene ? Syns det er morsomt å følge med på, spesielt siden de tilbringer en del tid i hagen hvor han ene greier å få inn noen kilometer enkelte dager ? Ifølge reklamen kan den oppdage separasjonsangst og alt mulig rart, og så smart er den ikke, altså. Skal veldig lite bevegelse til før den mener hunden er aktiv. Men som en artig dings som forteller ca hvor mye aktivitet og hvile hundene får, funker den fint. Du ser antall timer hvile, rolig aktivitet og løping i løpet av døgnet. Den har ikke gps, så du ser ikke hvor hunden har vært, bare hvor aktiv han har vært. Du kan se aktivitet i løpet av en dag, en uke eller en måned og følge med på hvordan trenden utvikler seg. F.eks. "nå har vi ikke nådd målet vi har satt mer enn 16 dager denne måneden, da må vi øke aktiviteten eller vurdere å justere målet". 

Syns det er litt dumt at den bør henge på halsbåndet, for vi brukte ikke halsbånd på noen av hundene før. Den skal jo være på hele dagen, så det funker ikke å sette den på selen. Vi tar av halsbåndene om natta, da. 

Den ene hunden vår er veldig glad i å bade, og jeg er imponert over at reklamen stemmer der, den har tålt å bades med!

Her er hvordan en dag ser ut, delt opp i timer. "Poengene" er en slags skritteller for hunder, den måler hvor mye den beveges i løpet av en dag. Hvor nøyaktig den er kan nok diskuteres. Mistenker at eurasieren vår som har en stivere chow chow-aktig gange mister noen poeng på det, mens tolleren vår som beveger seg mykt og ledig i alle retninger samtidig kanskje får litt ekstra poeng på det. Men man ser jo trender likevel, hvor mye hvile og aktivitet hundene får i en gitt periode ?

Screenshot_20200714-110550_FitBark_copy_432x806.thumb.jpg.0635c753bd2e9b63116157c87877f700.jpg

Skrevet

@Thea takk for svar ! 

Var litt det du sa om halsbånd som jeg har hengt meg oppi også; jeg ønsker egentlig ikke å ha halsbånd på ham til daglig, så da spørs det om det blir verdt det. 

Har det vært noe problem mtp pelsen på eurasieren og måleren? 

Skrevet
16 hours ago, Nordlyset said:

@Thea takk for svar ! 

Var litt det du sa om halsbånd som jeg har hengt meg oppi også; jeg ønsker egentlig ikke å ha halsbånd på ham til daglig, så da spørs det om det blir verdt det. 

Har det vært noe problem mtp pelsen på eurasieren og måleren? 

Nei, den måler ikke på huden, det er ikke pulsmåler eller noe slikt, den måler bare bevegelse, så pelsen er ikke noe problem ?

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...