Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Vi er heldige hundeeiere av en herlig Golden retriever/labrador-tispe på 3 1/2 mnd. 

Dog har vi noen utfordringer som vi ikke vet hvordan vi skal løse;

Katten og hunden skal konstant lekeslåss og vi har prøvd godbiter, avledning, kjeft og fjerne katten fra situasjonen, men hunden gir seg ikke. Vi kan ikke hive katten ut dag og natt heller, stakkar, og han sier ikke tydelig i fra, mjauer bare patetisk og vifter med poten etter hunden ertende.

Den andre store utfordringen, er at hunden takler dårlig å ikke "få lov" til noe, eks opp i sofaen. Når vi tar henne ned, biter hun etter oss - hardt - og hopper opp igjen med framlabbene. Vi gjentar prosedyren med "nei (el. Nei-lyden), og ned). Skryter når labbene treffer teppet. Dessverre blir hun meget trassig, glefser etter alt hun får tak i, mage, kåpe, bein, bryst, hånd, biter til. Jeg prøver da å ignorere henne, trekker meg helt opp i sofaen. Hun knurrer og bjeffer skikkelig da.

Vi har prøvd å fjerne henne fra situasjonen, lydighetstrening med godbit som distraksjon, men hun fortsetter.

Er det noen kloke hoder der som ser hva vi gjør galt/hvilke metoder vi kan bruke? 

 

Skrevet

Hvordan har dere lært valpen hva "nei" betyr?

For henne er dette en lek, og kanskje litt utslag av frustrasjon.

Forebygg. Sørg for at hunden ikke kommer opp i sofaen utgangspunktet. Det betyr at dere må følge med hele tiden og være forutseende når dere er i samme rom som sofaen, og sørge for å blokkere tilgangen til sofaen når dere ikke er i rommet, enten vha grinder, legge noe i sofaen, eller ta hunden ut av rommet.

Hunden bør ha en egen plass i stuen der hun må lære seg å ligge og slappe av. Dette kan ta tid og tålmodighet, men om dere får en god kommando på "gå på plassen din" så kan dere bruke det som avbrytelse både fra sofaer og andre ting. Men husk på at dere også har en valp, det tar mer enn noen få uker å få på plass regler og rutiner, og ikke krev eller forvent for mye fra starten. Det krever at dere er konsekvente og følger med hele tiden.

Det samme med slossingen, ta valpen i bånd, led henne bort til plassen, og be henne legge seg der. Belønn så lenge hun blir liggende, gjerne sitt ved siden av henne i starten, eller gi henne noe å tygge på.

  • Like 1
Skrevet

Ville sørget for at valpen har en hundeseng som er like behagelig og komfortabel som sofaen. Tenker det er viktig at valpen ikke får mulighet til å utvikle ressursforsvar for liggeplass i sofaen. Og gjerne plassere senga i nærheten av sofaen. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...