Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen min på 6 mnd blir ikke husrein!


Lenesjo
 Share

Recommended Posts

Heisann, jeg har en liten pomeranian gutt på 6 mnd som nekter og bli husrein! Han går på do etter vi har vert på tur, noen ganger gjør han fra seg ute på en fast plass, men har også en fast plass inne i huset på ett teppe i stuen! Han ligger i bur på natten, det har gått veldig fint, har aldri vert nødt og stå opp på natten og ta han ut, men går alltid tidlig på morningen, men inatt så la vi oss ganske sent, var ute med han og han gjore fra seg på begge båter, og 3 timer etterpå så våknet jeg av at han tisset i buret, jeg er så oppgitt å lei... vet ikke hva jeg skal gjøre lengre..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det mulig å fjerne teppet, ihvertfall for en liten stund? Min brukte også lang tid på å bli helt husrein, men det kommer tilslutt hvis du klarer å være utholdende ! Passer du på at han alltid tisser før dere går inn igjen eller hender det at dere går ut også inn før han har tisset? Ville prøvd å holde ut ute selv i dårlig vær slik at han ikke får holdt seg for å gå inne hvis det er mulig.

Hvis han sover i lukket bur på natten og tisset i det tenker jeg at det tyder på at han virkelig virkelig måtte tisse i natt, det er vel ikke så vanlig at de tisser der de sover slik jeg har skjønt det? Men jeg skjønte det slik at han pleier å klare å holde seg på natten, så dette kan vel ha vært mer et engangstilfelle enn en vane? Av og til så kan vel også disse små våkne med et akutt behov for å gå på do

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om han plutselig begynner å tisse inne på natta, uten å ha gjort det før så er det kanskje lurt å sjekke hos veterinær. Tenker på uvi. 

Ellers så er det renslighetstrening som om han var 8uker gammel valp. Ut etter soving, mat, lek. Vent til han går på do. Og følg godt med inne, regner med du nå etterhvert begynner å kjenne igjen tegnene før han må på do? 

Prøv å avgrense så han ikke får tilgang til det teppe han tisser på inne. Og pass på at det er skikkelig vasket, for om han kjenner lukten fra tidligere så tror han gjerne at det er der doen er. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pomeranian er jo en av rasene som sliter mye med renslighet, endel blir aldri renslig dessverre, andre bruker veldig lang tid på det, her bør du nok smøre deg med en god dose tålmodighet. Jeg ville fjernet teppet han tisser på inne/ikke la han ha tilgang til det og ellers fortsette med renslighetstrening som normalt. Ikke gå inn før han har tisset! Og om tissinga på natten vedvarer så ville jeg tatt en tur til veterinær, kan være noe galt om han plutselig begynner å tisse i buret  om natta/tisser hyppigere enn før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
×
×
  • Opprett ny...