Gå til innhold
Hundesonen.no

Den der rotreningen...


Miloficent
 Share

Recommended Posts

Okei, så jeg trenger litt tips og innspill angående ro-trening. Tenker fortrinnsvis ute, men også gjerne inne på besøk ol. 
Tar man virkelig bare med seg et teppe eller det du vil hunden skal slappe av på, går ut og sitter stille til valpen sovner? Det forutsetter jo selvfølgelig at valpen har fått det den trenger for å falle til ro. Han er flink inne og sovner kjapt etter aktivitet (han er nå rett over 4 måneder), og hvis ikke legger jeg han i sofaen/valpebingen så sovner han. Vi prøvde oss på en cafè med litt trafikk av folk forbi, men det tror jeg ble for mye. Han slappet ikke av. Jeg tok også med godbiter å ga han mens han lå stille, men det ble jo feil siden han ble bare liggende å vente på godbit. Jeg ønsker jo han skal slappe av fordi han selv kjenner han kan. Hadde en "økt" utenfor døren her nå, og da la han seg faktisk ned med hodet å bare kikket. Kan jeg (når han var så flink) løse han ut med litt lek eller noe? Eller evt godbit for den saksskyld. Hvis ikke - hva gjør man da for å belønne dette og vise hunden at "Ja! Dette vil jeg ha mer av!"? 

Jeg ønsker å ha mye fokus på det nå når han blir mer aktiv og full av energi - drømmen er å ta han med på cafè eller ut for en øl en sommersdag og han ligger å slapper av. Har ikke et krav om at han må sove, men vertfall legge seg ned å finne roen. Med han eldste i hus fokuserte jeg aldri på dette, og han graver hvis vi setter oss ned i skogen f.eks. eller tusler rundt. På cafè kan jeg si legge seg ned og han ligger - men fordi jeg ba han om det, og ikke fordi han selv ville slappe av. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den kan være litt vanskelig. Jeg ville ikke belønnet eller utløst med energiske aktiviteter, siden du da øker forventningen og det kan bli vanskeligere.

Har du teppe i valpebingen. Jeg tenker at selv om han sovner lett hjemme så ville jeg vendt ham til å legge seg å sove på et teppe, slik at det er lettere å overføre ut. Når han får beskjed om å være på teppet = "ok, da kan jeg bare legge meg og slappe av". Tyggeting kan funke, det er jo beroligende også. Og kos, klapp og massasje, f.eks.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, simira skrev:

Den kan være litt vanskelig. Jeg ville ikke belønnet eller utløst med energiske aktiviteter, siden du da øker forventningen og det kan bli vanskeligere.

Har du teppe i valpebingen. Jeg tenker at selv om han sovner lett hjemme så ville jeg vendt ham til å legge seg å sove på et teppe, slik at det er lettere å overføre ut. Når han får beskjed om å være på teppet = "ok, da kan jeg bare legge meg og slappe av". Tyggeting kan funke, det er jo beroligende også. Og kos, klapp og massasje, f.eks.

 

Jeg ser bare at hvis jeg belønner med godbit blir han liggende å vente på den hele tiden. Hvis jeg ikke har godbit så ser han seg om og legger seg ned etterhvert. Men han reiser seg fort igjen - så vil jo gjerne belønne den delen hvor han faktisk slapper av??‍♀️ 
Han sover på teppet i valpebingen, men han er der veldig sjeldent nå siden han selv finner roen på gulvet, i sofaen eller inni buret. Jeg har tatt med teppe som ligger i bilburet (det har jeg jo med overalt uansett pga bilen) og trent med bare det teppet. Tyggeting funker ikke så lenge, det gjelder også inne forøvrig? Blir litt frustrert med både fryst kong & tyggebein.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke ha belønnet med godbit, det kan føre til at han "later som" han slapper av, mens han egentlig ligger i spenning og venter på belønningen. Jeg ville heller ikke løst ut med en energisk øvelse, det også kan føre til at forventningen øker og det er jo motsatt av det du vil oppnå. I det hele tatt ville jeg ikke gjort noe nummer ut av det, annet enn et rolig "bra" (eller hvilket ord du bruker) når han legger seg ned og sukker eller du ser han slapper av. Nå framover er det jo en fin tid å trene på. Gjør det til en vane å sette deg ned på tur og ros rolig han når han setter seg til å begynne med og etterhvert bare når han legger seg. Min måtte jeg begynne på steder uten mye forstyrrelser og gradvis øke vanskelighetsgraden, men etterhvert skjønte hun greia med at når jeg satte meg skulle hun slappe av. Jeg valgte å ikke be henne legge seg, men lot henne gjøre det selv. Og vi gikk videre når hun slappet av, til å begynne med ikke så lenge, men etterhvert varierte vi hvor lenge det var. Å bruke et eget teppe kan være praktisk fordi hunden vil forbinde det med å slappe av, men ikke en nødvendighet heller. 

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt noen runder hvor jeg rett og slett har «tvunget» valpen på en rolig og bestemt måte til å ligge på fanget rolig. Både på besøk hos folk og hjemme. Og de sovner alltid til slutt. ? Selv om det noen ganger er en stor tålmodighetsprøve ? Det har også funket å binde fast valpen et sted hvor den er i nærheten av meg og lett ser meg, men ikke får kommet bort til meg, eller noen andre. Om jeg har oversett da så har se roa seg ganske fort. Da har de selvfølgelig hatt teppe å ligge på. 
 

og som du sier, dette er da selvfølgelig etter tur eller trening eller annen aktivitet, og jeg vet at valpen egentlig er klar for å sove, den bare klarer ikke roe seg selv. 

Endret av jma
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker belønningen for å bli rolig blir å slippe å måtte være rolig. Har trent masse sånn med Isak. Han syntes det var kjeeeedelig å vente, men jeg hadde på den tiden ikke bil, og da vi feks hadde teori på kurs hadde jeg han med meg inn, i bånd. Etter en stund koblet han at mamma som sitter rolig og meg i bånd = jeg må slappe av.  Jeg hadde trent mye på å bare sette meg ned med hunden i bånd, og når han viser tegn til å begynne å slappe av, reis deg og gå videre. Etter hvert kan du øke kravene på hvor avslappet hunden skal være før det skjer aktivitet. Isak har nå lært seg å "mase" ved å legge seg på stuegulvet foran meg. Før bjeffet han, men jeg ventet han ut til han satte seg ned før jeg reiste meg. Så kunne jeg vente til han la seg ned, og til slutt ventet jeg til han sovnet før jeg feks reiste meg og gjorde noe huarbeid (han ville ha meg i gang).

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...