Jump to content
Hundesonen.no

Dvergschnauzer


janne&kenny

Recommended Posts

jeg har fått et tilbud om å ha ei Dvergschnauzer tispe på for til hun har fått 3 valpe kull og blir da mi på papiret. er dette en bra deal? det høres jo bra ut... jeg får hunden fra den er 8 uker å får henne gratis, hvis eieren får 3 valpe kull.. hune er ikke min på papiret, men hun kan ikke ta tispa fra meg uten en GOD grunn.. hun blir jo min senere. men vet dere noe om Dvergschnauzeren? jeg har lest litt om den, men vet dere noe spesielt om den? er veldig takknemlig for svar:)

Link to comment
Share on other sites

Dvergschnauzeren er jo en stor hund i et lite format. Den kan brukes til alt! Spor, kløv, ag, lp, jakt(med de rette linjene) osv. Det er en herlig rase, den er nysgjerrig, frampå og liker å være med på det som skjer. Det er ikke mulig å ikke legge merke til dvergschnauzerens herlige væremåte. Den er rolig og den tilpasser seg lett. Den krever ikke lange turer, men blir hoppende glad hvis den får det. Det er ingen problem å gå mange dager på fjellet med en dverschnauzer som er riktig trent.

De krever jo en del pelsstell. Napping 2 ganger i året, gre gjennom pelsen en gang i uka og føtterne og skjegget litt oftere. Pelsen er veldig lett å ha med å gjøre til daglig. Den er vann og skittavstøtende, men om vinteren kan det feste seg snø på føtterne og i skjegget.

Jeg har også sendt deg pm, men hvis det er noe mer du lurer på så skal jeg svare så godt jeg kan.

Link to comment
Share on other sites

De krever jo en del pelsstell. Napping 2 ganger i året, gre gjennom pelsen en gang i uka og føtterne og skjegget litt oftere. Pelsen er veldig lett å ha med å gjøre til daglig. Den er vann og skittavstøtende, men om vinteren kan det feste seg snø på føtterne og i skjegget.

Akkurat som strihåret dachs da :wub:

Har vurdert dvergschnauzer som min neste hund.

Er den sta/egenrådig?

Hvordan er den i forhold til andre hunder?

Link to comment
Share on other sites

Akkurat som strihåret dachs da :wub:

Har vurdert dvergschnauzer som min neste hund.

Er den sta/egenrådig?

Hvordan er den i forhold til andre hunder?

Dvergschnauzere har sine egne meninger og kan være litt sta, men det er ikke så ille da. De dvergschnauzerne jeg kjenner har ingen problem i møte med andre hunder, selv av samme kjønn.

Link to comment
Share on other sites

Jeg er så heldig å ha en liten dverg i hus! :D Og jeg er superfornøyd med denne rasen! Den passer iallefall meg perfekt! Men jeg synes det er så vanskelig å anbefale den ene eller andre rasen for andre, for det kommer jo helt ann på hva man er ute etter...

Det med bjeffinga, er vel kanskje det største aberet, men det har jo litt med oppdragelsen og gjøre det også. Men JA, det er lyd i dem:-) Har jobba mye med Nadia i forhold til dette de siste mnd ( hun er 8mnd), og jeg synes hun er blitt mye bedre. Før bjeffa hun hver gang hun hørte noen i gangen (og jeg bor også i blokk), men jeg har prøvd å erstatte den adferden, med at skal oppsøke meg istedet, og sitter hun pent, får hun godbit, og det funker faktisk!!! Jeg er overlykkelig, for det ble ganske slitsomt i lengden. Ellers bjeffa hun på alle joggere, eller folk som gikk litt raskt :wub: men det har heldigvis også gitt seg. Så jeg synes egentlig ikke pratinga hennes er så slitsom lenger...

Ellers må jeg si at det at hun ikke røyter, synes jeg er utrolig deilig! Synes egentlig at det veier opp for tiden man bruker på pelsstell. Noe som egentlig ikke er så mye. Vanlig børsting et par ganger i uka, og så trimming to til fire ganger i året. (om du ikke er interessert i utstilling, kan man faktisk bare bruke maskin på dem, og da er det jo gjort på et blunk).

Hun tar også passe plass, er sprek og livlig, med masse energi, men alikevel litt forsiktig. Utrolig morsom å trene, tar ting ganske kjapt og jeg ser at hun har det like morsomt som meg på trening.

Jeg er ingen ekspert på Schnauzere, dette er min første, men jeg er ganske sikker på at det ikke blir min siste :)

Link to comment
Share on other sites

takk for tipset! håper jeg klarer å venne henne av med den bjeffinga. hun kan godt si ifra, men ikke bjeffe dagen lang som noen hunder gjør! håper bare at jeg får en leilighet da.... det er ikke så mange som vil ha hund i hus! men det er jo en stor fordel at de ikke røyter! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

De er noen kjempe hunder! min mor har en hann og jeg en hann de går relativt godt sammen men syns den er litt overbeskyttende i huset og deler ikke leker med seg! Min må "stjele" lekene fra han" hihi! ellers syns jeg de er konge hunder!

Link to comment
Share on other sites

De er noen kjempe hunder! min mor har en hann og jeg en hann de går relativt godt sammen men syns den er litt overbeskyttende i huset og deler ikke leker med seg! Min må "stjele" lekene fra han" hihi! ellers syns jeg de er konge hunder!

Det er ikke så rent uvanlig at dvergschnauzere skal passe på huset og derfor kan bli litt vel overbeskyttende, og vaktsom på fremmede. Men det kan man forebygge med god sosialisering.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Klart dvergschnauzer er et godt alternativ. har selv en tipse på nær 3 år, får ofte svært positiv oppmerksomhet fra våre omgivelser på at hun er rolig. Den sover greit i telt/lavvo med 10-12 andre, på hytte med flatseng for samme antall mennesker. Klarer seg godt i fjellet - sommer som vinter. Bjeffing ligger i det sterke vaktinstinktet, det må jobbes aktivt med å dempe dette igjenom valpestadie. Ikke tro på dem som sier det er umulig - å at alle småhunder gneldrer. Med dresur kan du begrense det til et behangelig nivå. Vår hun har tillatelse til å bjeffe på ringklokken i huset, men ikke ellers. Da blir det marker Stopp, eventuelt med bortvising fra den sosiale arena................ Lykke til med en flott hund!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Når jeg fjerner meg selv eller han fra situasjonen begynner han å bjeffe, forså å fortsette atferden. Setter han da bak en grind eller går inn på ett annet rom hvor han ikke har tilgang. Det er ikke i forbindelse med mat, men han blir lett oppgiret. Han kan også være litt munnete bare ved vanlig kos også, og merker at etter 1,5 år begynner jeg å bli litt lei av de tennene. 
    • Det er litt vanskelig å si uten å se hunden og situasjonene. Hva skjer når du fjerner deg selv (eller ham?) fra situasjonen? Jeg antar at du gjør det slik at han ikke kan nå fram til deg, enten gjennom stengt dør, grind e.l. Det kan kanskje hjelpe å evaluere situasjonene det skjer i. Blir han for oppgiret? Er det i forbindelse med mat? Bruk av for sterk belønning i trening? Sammen med andre hunder? Prøv å forutse situasjonene, være i forkant, og roe ned før det tipper over. Det er også viktig at han får nok mental og fysisk aktivisering, men mye kan også trigge overslagshandlinger. Jeg ville satt meg ned og skrevet en oversikt over de gangene det har skjedd, se på likheter, og prøve å unngå eller forutse og forebygge situasjonene først og fremst. I selve situasjonen ville jeg tvert avbrutt og oversett hunden. Og med en så intens rase er det viktig å være konsekvent, for hver gang han opplever at han oppnår noe med biting så blir det vanskeligere å trene det bort.
    • Hei! Har en Jack Russel Terror på 1,5 år som fortsatt er ganske bitete når han ikke får viljen sin.  Har prøvd å trene det bort med "au" som kontaktlyd, fjerne meg selv fra situasjonen og fryse helt uten noe hell.  Er det noen som har noen gode tips? Han har forsåvidt alltid vært litt "munnete". 
    • Våren er her, deilig å kunne gå tur  i skogen igjen.  Ellers har vi klart kvalifiseringsprøven for jakt, første delmål nådd for 2025
    • Lurer på hvorfor kjettinglenker har gått av moten. Lett etter og bare funnet en kjip, for lang, med nylonhåndtak. De er utrolig praktiske når en har villstyring. Ikke kan de tygges istykker, og med den deilige tyngden kjenner en hundens bevegelser umiddelbart, om en ikke ser på den.  Når ble de avlegs? Ønsker meg en tykk og tung kort en med lærhåndtak. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...