Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder biter flest småbarn


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

Dette er hentet ut fra startsiden`s NESTE KLIKK http://www.nesteklikk.no/20060307/86059.html

Hunder biter flest småbarn

En ny studie viser at risikoen for at små barn kan bli bitt av store hunder er inntil fem ganger så høy for barn i ettårsalderen.

Artikkelen er levert av mozon.no og skrevet av journalist Karoline Steenbuch

Selv om hunden blir omtalt som menneskets beste venn, bør du likevel ikke alltid ta dette for god fisk.

Nå hevder eksperter at du bør vente med å bringe en hund inn i familien inntil barna er i skolealder, skriver Reuters. Og småbarnsforeldre bør tenke seg spesielt godt om når det gjelder kjøp av Schäferhund og Dobermann. Barn har nemlig tendenser til å ville utforske og undersøke hunder, noe ikke alle hunder setter pris på.

Over en ti år lang periode har eksperter ved et traumesenter i Østerrike undersøkt barn som har blitt behandlet for hundebitt. Av 341 barn fant de ut at barn under ett år hadde størst risiko for å bli bitt. Sjansene reduseres etter hvert som barna blir eldre.

- Hunder er vant til å leve i et hierarkisk system. På den måten kan hunder se på nyfødte og småbarn som underordnede i det hierarkiske systemet, hevder studien.

Ekspertene fant ut at den relative sjansen for å bli bitt av en Schäferhund eller en Dobermann er fem ganger høyere, enn av en Labrador eller blandingsrase.

Studien konkluderer imidlertid med at skolebarn kan lære seg hvilke forhåndsregler de bør ha når de omgåes hunder.

Studien er publisert i mars-utgaven til The Journal of the American Academy of Pediatrics.

Velg en hund som passer

Ved det hundefaglige nettstedet Canis mener de at det viktigste når det gjelder valg av hund er å bestemme seg for en som passer for det familien har tenkt å bruke den til.

Forskere har allerede bevist at hund og eier likner på hverandre. Hvilken hund likner du mest på?

- Og noen anbefaler faktisk store hunder fordi de er trygge, sier Canis til Mozon.

Visste du at når du har det gøy med hunden din, er du ikke alene?

Hva mener dere??

Og hva tror dere er grunnen til dette?

Skrevet

jeg tror nok ikke shæfer og dobermann biter mer unger enn andre hunder. Lurer på hvorfor de sier akkurat disse to rasene.. de skiller seg ikke akkurat så mye ut enn mange andre raser.

Ja jeg syns forsåvidt at det kan være best å vente til barn er store nok til å forstå dette med ansvar og konsenkvenser, før man får hund. mange får jo barn etter de har fått hund, og da mener jeg at man har et veldig stort ansvar når man har baby og hund. hunder kan være uforutsigbare, og kombinasjon hund og barn må man være forsiktig med. Og ja det er flest små barn som blir bitt siden det er de som er mest uforutsigbare.

Skrevet

Kan det ikke ha litt å gjøre med HVORDAN hundene holdes i Østerrike også, altså disse rasene? Eller forventningene man har til dem der som "skarpere" etc? Holdninger kan variere fra land til land, mener jeg husker at der man i alle år her på berget har ansett boxeren som "typisk trivelig familiehund" så er/var holdningen noe annerledes nede på kontinentet, hvor man anså den mer som litt skarpere brukshund. Altså SYNET på hunden. Og det kan jo ha noe med hvordan man oppdrar den på, og hvordan man former den - i hvilket "bilde"....

Nå er jo dette med "bitt av hund" også noe som omfatter alt fra smårift til store skader, men iallfall her hjemme så skiller man på legevakten IKKE mellom alvor/omfang - så den som har vært uheldig i leken med egen grei hund og fått et rift og bestemt seg for å ta stivkrampesprøyten man har glemt altfor lenge, kommer i samme bag som barn som er blitt stygt kvestet.

Her i Norge er det vel mange barnefamilier som har nettopp schäfer, det jeg har sett når jeg har vært på schäferutstillinger og startet LP der? Så hvis de hadde vært så "farlige".... så hadde vel ikke foreldrene villet barna sine så dårlig?

Statistikk er aldri lett...

Skrevet

Jeg tror det er viktig at hunden får hilse på den nye babyen i familien, og føler seg inkludert. Hvis en hund ser på barnet som en underordnet må det være noe galt eieren har gjort, eller i tillfeller der det er snakk om en ustabil hund.

Litt dumt å "henge" ut shæfer og dobermann da... Tror nok problemet kan være hos mange andre raser også.

Skrevet

Jeg gidder ikke å lese hele artikkelen en gang jeg, den betyr så lite for meg... :) Om jeg skulle ta noe notis av den så ville det si at alle mine

schäferhunder ikke har vært normale, for de har ikke gjort noe eller visst noe negativt mot noen barn..

Skrevet

Tror hverken Schäfer eller Doberman er noe verre eller bedre enn andre raser når det gjelder bitthendelser, tror heller det er snakk om at endel av de som anskaffer seg disse rasene ikke klarer jobben med å gi hunden det den trenger - og ender derfor opp med en superstressa hund som igjen blir aggressiv mot folk. Men det gjelder jo ikke bare disse rasene, det gjelder vel hunder generelt.

Hadde det enda vært slik at folk valgte hund med hjernen i stedet for øynene, så hadde vi nok sluppet mange bittepisoder, men så lenge det ikke kreves noen form for kunnskap fra et menneske før man kjøper en hund er det ikke annet å vente. Joda, mange raser jeg synes er superfascinerende, men jeg kjøper jo ikke hvilken som helst rase bare av den grunn. Den må jo passe til mitt bruk!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...