Gå til innhold
Hundesonen.no

Raseblader


Mirai

Recommended Posts

Ja, jeg er jo redaktør i "Ulvehunden," og dere er medlemmer i forskjellige raseklubber, så jeg tenkte jeg skulle utnytte dere litt.

Hva slags stoff er det i rasebladene deres?

Hva savner dere i bladene?

Hva vil dere har mer/mindre av?

Hvordan syns dere rekkefølgen i et blad bør være?

Blås i om DU er den eneste i raseklubben som er interessert i å gå blodspor, dersom du syns det er interessant og kunne tenkt deg å ha det med i et medlemsblad, så skriv det opp!

Rekkefølgen jeg har satt opp i "Ulvehunden" er:

Innholdsfortegnelse

Stoff fra redaktør, leder av klubben, informasjon om frister til bladet, lover og regler for klubben og ting som har med klubben generelt å gjøre, deretter alt som har med utstilling å gjøre (først har jeg to dommerpresentasjoner, så litt informasjon om Spesialen, påmeldinger til div. utstilinger, og så utstillingsresultater til slutt), og på slutten har jeg en histore om ulvehunder, leserbrev ol., samt klubbens adresser, utenlandskontakter o.l.

Dersom noen gadd å lese gjennom alt dette er jeg VELDIG glad for tilbakemeldinger :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

synns oppbyggingen din av ulvehunden er veldig bra jeg! :) Litt mye utstilling kanskje, men det er jo det de fleste ulvehunder brukes aktivt til.

Det jeg gjerne vil ha med i mitt blad, er resultater fra forskjellige utstillinger, med bilder osv. og selfølgelig resultater fra andre ting. Så vil jeg gjerne ha en artikkel eller to, artikkler om sykdommer som ligger til rasen er jo alltid kjekt..! også hverdagslige ting og tekster og bilder og fortellinger fra hverdagen med hund som medlemmer har sendt inn osv. det synns jeg det er for lite av i buhunden, men skal sende inn noe selv trur jeg ;) også gjerne lister over hvilke utstillinger ( og andre aktiviteter ) rasen kan stille på i løpet av denne månden eller året. Det mangler også buhunden. :D Som du sier er jo tekster om blodspor og ting som kanskje ikke ligger så veldig sentralt til rasen gøy å ha med, for å få folk til og begyne med blodspor, ag eller slike ting ;)

Må være en kjempejobb å være redaktør i et blad! Kjenner redaktøren av "greyhounden" og fy pokker for en jobb det er! Den og minner mer om en pocket bok egentlig :P Er "ulvehunden " et stort blad eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes du har fått til en bra oppbygging av bladet jeg :-). Jeg er selv redaktør av rasebladet i briardklubben, har vært det i mange år, og har liksom kommet fram til en slik oppbygging jeg også. Først litt generell info om klubben, priser, kontaktpersoner og verv, så en liten spalte fra redaktøren, litt fra formannen, referat fra styremøter, oversikt over planlagte kull, HD/AA-resultater, mentaltester mm. Kanskje har vi en artikkel om ett eller annet - jeg har kjørt Astrid Indrebøs artikkelserie om oppdrett nå en periode, litt beskrivelser av ulik hundesport, reportasjer fra ting jeg har vært med på relatert til briard (kremt - det er jo dessverre ingen andre som bidrar, så da får man leke journalist selv :)).

I kommende nummer er det også med innkalling til generalforsamling og invitasjon til årets spesialutstilling, samt en vårtur vi planlegger å ha.

Til slutt i bladet har jeg med utstillingsresultater (gjerne med bilder - på Exporama for noen uker siden plaget jeg ALLE utstillerne til å bli med ut for en fotosession slik at jeg har bilder av alle som var på utstillinga) og lydighets/AG/bruksresultater.

Dessverre er det sjelden jeg får stoff fra medlemmene, så det blir en del skriving av referater og reportasjer selv... det tar tid, men det er også gøy å holde på da :D.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns det er artig med artikler om forskjellige grener innenfor hundesporten. Blodspor, rundering, agility, lydighet osv. Sykdommer som er vanlige innenfor rasen. Resultater fra jakt-prøver og utstillinger. Historier fra medlemmer, gjerne med bilder! Du kan jo oppfordre medlemmene til å sende inn, og si at alt er av interesse og ingenting er for dumt å sende inn. Jeg veit med meg selv nemlig at om jeg skal sende inn noe til Retrievernytt så syns jeg liksom selv at det bør være noe viktig og veldig interessant og sånn, selv om det i virkeligheten kanskje er likeså greit at jeg sender inn litt informasjon om Tinka og meg og litt av det vi holder på med og sånn, og noen bilder.

I Retrievernytt har vi nå fått ungdomsspalte (som Benedicte har ansvaret for). Nå er det sikkert flere ungdommer med retrievere enn med ulvehunder, men det kan jo kanskje allikevel være en ide? Det åpner liksom for de unge i klubben også, viser at de også kan engasjere seg.

Historier om ulvehunder som gjør noe litt utenom det vanlige er også artig. Hvis dere har en som for eksempel har gått en del spor eller noe. Eller en ulvehund som har gjort det forbausende bra innenfor agility eller lydighet.

Og igjen, bilder er alltid moro!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar :) Vet det er mye utstilling, men det er liksom det jeg får inn, da.. Sukk, hehe.

Buhundjenta: Nei, den er ikke stor.. Mellom 50 og 70 sider!

Siri: I hvilken grad kan man sakse fra andre blader og slikt, vet du noe om det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei !

Jeg kontakter alltid dem jeg sakser fra for å få tillatelse til å publisere stoffet. Jeg har da også alltid med kildehenvisning og slikt snadder :). Jeg har brukt noen artikler fra Canis, og har da sendt mail og fått tillatelse til bruk. De fleste synes det er helt greit.

Siri

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg synes at oppbyggingen din var super jeg, Julie :)

Selv veit ikke jeg av no rase blad til Engelsk Setter, men hvie jef ginner ut av et, så skal jeg sannelig skrive en artikkel om Agility...Er så lei av jegere som bare trur at setteren kan brukes på jakt :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rasebladet vårt er veldig ujevnt synes jeg - noen kjedelige numre og noen ypperlige.

Synet mitt reflekterer ofte andelen utstillingsstoff. På det verste er 2/3 av bladet utstillingsreferater - fra utstillinger i Tyskland, Finland osv. Alt for detaljert og veldig oppdretter-rettet. Sikkert topp for dem, men særdeles lite interessant for det store flertall - som tross alt er på maks to-tre utstillinger i året - om i det hele tatt. Oppdretterne er ikke SÅ mange, og de møtes tross alt med jevne mellomrom i andre sammenhenger.

Fast stoff er forøvrig resultatbørs (utstillinger og bruks/lydighet/agility). Fint og nødvedig stoff.

Det JEG liker å lese, er artikler som omhandler hverdagslivet med hund - det kan handle både om seriøs trening og mer morsomme historier. Det har vært reagert på mangelen på stoff som omhandler aktiv bruk og trening, og i siste nummer så det ut som om klagene var tatt på alvor.

Mitt råd til deg og andre evt. redaktører: Slipp til folk som ønsker å fortelle om seg og sin hund - om sine erfaringer med rasen og ulike aktiviteter. Både lærerikt og morsomt å lese. Det er sikkert mange eiere der ute som har ting på hjertet.

Med min journalistiske bakgrunn kunne jeg også tenkt meg å se mer "konfliktstoff"/debatt i spaltene - både i rasebladet og i f.eks. Hundesport. Være litt aktuelle og nyhetsrettede i stedet for bare kos.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Problemer er jo at folk sitter og klager på lite stoff - men de sender ikke inn! Det er utrolig frustrerende.

Ja, DET skjønner jeg.. Men si det til de da. Veit det ikke er sååå lett. Men du kan jo alltids prøve..

De skal være glade bare de har et blad de :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Problemer er jo at folk sitter og klager på lite stoff - men de sender ikke inn! Det er utrolig frustrerende.

Jepp, det er selvfølgelig det største problemet. Mitt inntrykk er at man nesten må finne noen "faste" som liker å skrive og som har noe å komme med. Jo mindre vanlig rase, jo verre er det selvfølgelig.

En artig greie i bladet vårt, er en fast spalte som heter "Prikkenorge på kryss og tvers". Her har man en rekke faste spørsmål (hvorfor valgte du rasen, har den svart til forventningene, hvilke aktiviteter driver dere med, hvilke råd vil du gi ferske dalmiseiere osv.) som man stiller til mer eller mindre tilfeldig utvalgte eiere ("vanlige" folk, ikke oppdrettere, kjendiser el.l) rundt omkring. Den fyller en tre-fire sider med bilder, og er godt lesestoff. Får å få til noe sånt kan man f.eks intervjue på telefon og få dem til å sende egne bilder, eller evt. sende dem spørsmål på mail.

Det er lettere å bli intervjuet enn å ha en løs oppfordring om å sende inn et eller annet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva slags stoff er det i rasebladene deres?

Liste over tillitsvalgte og kontaktinfo til klubben. Innholdsliste. Lederspalte. Redaktørens sider. Info fra

styret. Veterinærspalten. Diverse artikler fra lesere og medlemmer. Info om treff og trimmekurs.

Diverse annonser for utstyr og fòr. Kennelannonser. Nye champions. Utstillingsresultater. Nye

medlemmer. Innmeldingsskjema valpekull. Liste over autoriserte trimmere. Klubbens aktiviteter.

(pluss/minus, alt etter som fra nummer til nummer.)

Hva savner dere i bladene?

Savner en utvidelse av vladet, enten i antall nr eller størrelse, men skjønner at redaktøren har mye

å gjøre som det er .

Hva vil dere har mer/mindre av?

Kunne tenkt meg flere artikler fra leserne. Personlig synes jeg det blir mye utstillingsresultater, men jeg

kan jo følge dem hele tiden på nettet, og jeg forstår at enkelte ikke har den muligheten og derfor må

vente i spenning til de står i bladet.

Hvordan syns dere rekkefølgen i et blad bør være?

Synes rekkefølgen er flott som den er jeg. :) ( se der oppe ^ )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...