Gå til innhold
Hundesonen.no

Kranglevorne visdomstenner:S


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Pga av heftig trekking av tenner da jeg var mindre (de stod en smule hulter til bulter), så fikk jeg for to år siden beskjed av tannlegen om at visdomstennene så ut til å komme fint opp. Både moren min og faren min måtte operere ut alle fire, så jeg var jo bare glad til. MEN til min store skrekk har de sluttet å vokse! Nede er skinnet bare sprukket og tuppen av tennene står litt ut, sånn har det vært i over ett år. Oppe er det ingenting enda. Iik, er dette et tegn på at jeg og må under skalpellen? kan jeg få naskose? (Jeg MÅ ha narkose) Noen som vet? Anyone?

Skrevet

Visdomstennene vokser litt sånn i rykk og napp. Helt vanlig at de tar en pause. Det kan ta noen år før de har vokst helt ut. Hvis det sprenger og kommer puss så er det et godt råd å smøre på corsodyl gel som man får kjøpt på apoteket.

Skrevet

som Charleen skriver over her så vokser dem litt i rykk og napp!

det skal litt til for å få narkose, har du historie med odontofobi? får du støtte til det?

hvis ikke er det DYRT med narkose pga de må ha narkose lege etc..

jeg ville prøvd å komme meg gjennom det, jeg fikk noe sånn sedativ som heter Dormicum da jeg trakk første min.. blei skit full! morro:)

Skrevet

hehehe, dritings hos tannlegen? Nei, har vel egentlig ikke tannlege skrekk, men jeg har endel dårlige opplevelser med trekking av tenner (fire sprøyter med bedøvelse, men allikevel vondt fordi røttene går så dypt), og sånt.. Vi satser på at de kommer av seg selv!

Skrevet

som Charleen skriver over her så vokser dem litt i rykk og napp!

det skal litt til for å få narkose, har du historie med odontofobi? får du støtte til det?

hvis ikke er det DYRT med narkose pga de må ha narkose lege etc..

jeg ville prøvd å komme meg gjennom det, jeg fikk noe sånn sedativ som heter Dormicum da jeg trakk første min.. blei skit full! morro:)

er ikke det Dormicum de pleier å gi Andreas?

Guttungen vår har tannlegeskrekk så det holder, men nå det siste året så har vi fått han til å sitte i stolen så tannlegen får se på tendene men tar de frem noen instumenter så klikker ungen. som vi sier det går sakte på frem.

han har fått noe greier av og til når de har måttet gjøre noe med tendene hans og da blir han dritings for å si det sånn så når han får dette stoffet så må han enten kjøres til og fra tannlegen eller jeg må ha vogn til han så jeg får han med meg hjem igjen. :)

Skrevet

Hihi... Jeg mangler 2 visdomstenner, som aldri kommer til å dukke opp.. :) Så på meg blir det bare 2 j****r å passe på... :)

Skrevet

Dormicum:

Indikasjoner: Til voksne: Sedasjon med opprettholdt bevissthet før og under diagnostiske eller terapeutiske inngrep, med eller uten lokalanestesi. Anestesi: Premedikasjon før innledning av anestesi, innledning av anestesi, som sedativ komponent ved kombinasjonsanestesi. Sedasjon på intensivavdelinger. Til barn: Sedasjon med opprettholdt bevissthet før og under diagnostiske eller terapeutiske inngrep, med eller uten lokalanestesi. Anestesi: Premedikasjon før innledning av anestesi. Sedasjon på intensivavdelinger.

Vi bruker det før innledning av anestesi på jobben. Men det er ikke selve narkosestoffet. For å bli lagt i narkose må man ha en anestesilege og anestesisykepleier. Høres ikke billig ut :)

Tror ikke det er så mange tannleger som utfører trekking av visdomstenner i narkose. Da blir det jo et kirurgisk inngrep som plutselig trenger mye mer ressurser. Hva med lystgass da?

Skrevet

Jeg likte tanken på å sove mens de herjet rundt.. Men lystgass høres jo også morro ut;)

Skrevet

Nei - alle må ikke trekke visdomstennene sine, det var i hvertfall hva tannlegen min fortalte meg.

Selv har jeg måttet ta tre stk - en oppe pluss de to nede. Jeg kan ikke akkurat si det var festlig - tennene nede satt bom fast og min kjære tannlege måtte under operasjonen ha assistanse av en annen tannlege for å få de ut før bedøvelsen gikk ut. Jeg ble rimelig krakilsk, men med en saftig dose Vival innabords (har tannlegeskrekk jeg og) gikk det da greit. Jeg overlevde i hvertfall. Jeg så bare ut som et forslått hamster i fire - fem dager etterpå. :)

Skrevet

Neida, ikke alle må trekke visdomstennene!

Jeg har fått de to oppe og den ene nede helt fint ut. Den siste jekselen er på vei ut nå (og har vært på vei ut et års tid). Jeg har hatt plass til de og håper jeg har plass til den siste også, men den har vært veldig kranglete av seg så det spørs! Hadde veldig tannlegeskrekk da jeg var yngre og gikk ikke til tannlegen fra jeg var 15-21! Hadde heldigvis ikke hull da jeg endelig kom meg til tannlegen!

Skrevet

Hadde veldig tannlegeskrekk da jeg var yngre og gikk ikke til tannlegen fra jeg var 15-21! Hadde heldigvis ikke hull da jeg endelig kom meg til tannlegen!

Tror det kommer til å bli sånnher ;) Har ikke vært der siden jeg var 14 år.. De glemte meg i 10 klasse :P Jeg har SKIKKELIG tannlege skrekk etter at en tannlege ikke venta til bedøvelsen hadde begynt å virke første gang jeg skulle trekke.. Og når jeg skulle borre osv...

Skrevet

Tror det kommer til å bli sånnher ;) Har ikke vært der siden jeg var 14 år.. De glemte meg i 10 klasse :P Jeg har SKIKKELIG tannlege skrekk etter at en tannlege ikke venta til bedøvelsen hadde begynt å virke første gang jeg skulle trekke.. Og når jeg skulle borre osv...

jeg fikk tannlege skrekk da en tannlege borra HULL i tannkjøtte mitt! jeg klarte ikke spise på 3 dager! å det var sååå ont :P domme domme uforsiktige bråe TANNLEGE MANN! :P

pluss at en gang skøit han en sprøyte rett i gana på meg så jeg hylte! jeg er så redd tannlegen at jeg bare går de om nødvendding! ikke har jeg hatt hull heller..bare noen ganger :P

Skrevet

hehe... Reggis tannlegen min har travere, det driver jo fattern med så engang skulle han klippe i den ståltråden så han på pappa når han gjorde det så han klipte meg i leppa.. Sånn skikkelig, det gjorde vondt det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...