Gå til innhold
Hundesonen.no

Dømt mishandler leies som instruktør hundeklubb


Recommended Posts

Skrevet (endret)

https://www.nrk.no/trondelag/domt-til-ubetinget-fengsel-for-strombruk-mot-hund-1.14796161
 

til dags dato en av landets største mishandlingssaker på hund. «en rapport fra Mattilsynet ble det konkludert med at de to kvinnene utviste holdninger til dyr og lovverk som var uforenelig med å kunne drive med og eie hund.» 

ønsket livsVarig forbud og som sitatet viser er det ingen tvil om egnetheten. Denne saken har dog bare blitt glemt - og nå er den idømte igjen stor oppdretter, og i tillegg leies hun inn for å instruere på kurs i hundeklubb. 
 

burde ikke hundeklubb ha litt mer moralske retningslinjer? Respektløst ovenfor hunder som ble mishandlet, over 70 stk. 

Aller mest overraskende at dømte takker ja, og føler seg kompetent til å undervise. Personlig hadde jeg aldri eid en hund med et skussmål av mattilsynet som hennes. 

Er det bare meg som reagerer, eller?

Endret av trondelag
  • Like 2
Skrevet

Det står at det er "nedlagt påstand om forbud mot å drive med hund". Men hva ble dommen? Hvis hun har forbud mot å drive med hund så er det jo lovbrudd.

Dette må jo uansett være klubbens ansvar. Om ikke leder tar ansvar går det an å sende en melding til NKK. Men om de ikke er dømt til forbud mot å drive med hund så er det kun en moralsk sak og opp til klubben og instruktøren, strengt tatt.

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, simira skrev:

Det står at det er "nedlagt påstand om forbud mot å drive med hund". Men hva ble dommen? Hvis hun har forbud mot å drive med hund så er det jo lovbrudd.

Dette må jo uansett være klubbens ansvar. Om ikke leder tar ansvar går det an å sende en melding til NKK. Men om de ikke er dømt til forbud mot å drive med hund så er det kun en moralsk sak og opp til klubben og instruktøren, strengt tatt.

Forbud ble nedlagt for 5 år, tilståelsesrabatt og andre forhold vil jo redusere selve strafferettslige hensyn. De 5 årene har gått, og er jo etter straffeloven da ikke underlagt et forbud. 
 

NKK har jo vært i hardt vær senere tid med varslingssaker og kameraderi. Det som jo er interessant er jo at andre regioner har dømt livs forbud for mindre forhold, her er jo en av de største mishandlingssakene i norge. 
Helt enig i dine betraktninger, og det handler jo om moralske verdier til syvende og sist. 
 

Dersom jeg hadde fått vite at jeg har vært på hundetrening med noen som faginstansen har uttalt å ikke være egnet til hundehold overhodet, hadde jeg nok blitt opprørt. Det har meg bekjent blitt forsøkt av flere å spørre om navn på instruktør på arrangementer på facebook for å belyse saken, men det slettes og modereres. 
Dernest poengterer jeg at om alle juridiske og administrative sider ses bort fra, så bør jo instruktøren selv være kognitiv sterk nok til å forstå reaksjonene. Det synes derfor å være meget synd at klubben sletter enhver påpekning. Skal man se bort fra alt så bør jo hundeeiere få vite kompetansen til instruktør, og ta et valg av den grunn. 
 

saken er såpass alvorlig at den bør ikke glemmes, synes jeg. Og for de som hadde hundene sine til henne og ble mishandlet, er det et svik at klubben sletter enhver kritisk kommentar. Og for de 70 hundene som ble utsatt føles det ikke særlig rettferdig at domfelte skal instruere, særlig med tanke på at mattilsynet var konkret og tydelig på at hennes holdninger var så langt utenfor at de anså henne uegnet til ethvert hundehold. 
 

Da er det kanskje ikke helt riktig at samme person blir innleid for å spre disse holdningene videre? Mattilsynet er forøvrig meget sjeldent så konkret i sine rapporter

  • Like 1
Skrevet

Nei, hvis straffen er utløpt så har de jo teknisk sett sonet. For alt du vet kan de ha endret seg også?

Når det er sagt vil jeg si at dette i det hele tatt ligger på klubben, og om de ikke tar ansvar for det og mener et er uproblematisk så er det lite man kan gjøre.

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg klagde på dette hos NKK inne på FB da det kom opp at de lot henne holde på. Det ble slettet og jeg fikk "mute" for en tid. Skremmende holdning. jeg kjenner personen fra hestemiljøet helt tilbake til 1988  da jeg kommer fra og har bodd 3 il fra hennes hjemsted. Kjenner og tilk henne fra hund selv om jeg har hatt nada med henne å gjøre.. jeg anbefaler at dere går inn og leser de grusomme sms som ble sendt mellom henne som eier og driver av kennelen - og de to ansatte..saken er mye verre enn det virker i media. Mangelen på respekt og empati er hårreisende.  Hun skal og ha blitt dømt for vold mot menneske og er kjent i området for å være "feisty". hvis man kan si det sånn.. sier ikke mer om  saken.. men rapporter og boikott.. Den som blir direkte berørt må være flink å si i fra.. Kanskje det er på tide at NOAH kommer på banen??

  • 1 month later...
Skrevet

Som uerfaren satte jeg hund på en kennel i Nord-Trøndelag i 12 dager, fordi jeg ikke fikk ha ham med på obligatorisk ekskursjon i studier. Han var fullstendig ødelagt da jeg hentet ham. Psykisk helt ute av seg, han var passiv, uttrykksløs, en slags robot uten noen hjemme, det var ingen uttrykk for gjensynsglede, ingen glede i å komme ut, ingen glede i å entre bilen han ellers var så glad i. Han var som i overlevelsesmodus. Spaced out. Sjokktilstand. Kom seg sakte og gradvis til hektene vel hjemme igjen.

Jeg trodde det "bare" var det å plutselig bli forlatt på en glattcelle alene, på et vilt fremmed sted omgitt av bare fremmede som ikke ga nok oppmerksomhet eller aktiviserte nok og hysteriske, fremmede hunder i samme situasjon, men nå innser jeg at han kan ha blitt utsatt for strømming også. 

HVOR i Nord-Trøndelag lå den kennelen hennes?

..ikke at jeg noen gang skal ha hund i kennel igjen, jeg lærte, men ble min egen hund også utsatt for det der i tillegg til den brutale opplevelsen et kennelopphold er i seg selv, selv uten strømming?

Min var en sånn som selvsagt ville fått hysterisk panikkanfall om han ble strømmet for å bjeffe, og ville reagert med å bjeffe og bjeffe og bjeffe og bjeffe i panikk. 

 

Kan dere forlate klubben i protest? Jeg ville fått med meg flere, og demonstrativt meldt oss ut av klubben om de ikke avlyser med hun der. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...