Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Noen som kan fortelle litt om hvordan de to første ukene med valpen var? Hvor ofte lek med andre valper, besøk, bytur osv? 

Og hvor lang tid tok det før valpen var tilvent bilkjøring og vente i bil? 

Det er 11 år siden sist jeg hadde valp og den gang gjorde jeg mange feil. 

Jeg gjorde dessverre for lite med henne starten og hun utviklet stor frykt for fremmede folk. (schnauzeren har lett for å bli reservert og har mye vokt i seg) 

Har nå fått Stella (haldenstøver) og ønsker å lage et bedre grunnlag for sosialisering og miljøtrening. 

20240808_160131.jpg

Endret av connie_canine
Skrivefeil
Skrevet

Første uken kun bli kjent med oss i hjemmet og aller nærmeste nabolag. Uke 2 begynte vi med litt besøk hjemme og litt intro av andre trygge hunder for arrangert minitur eller lek (maks 3 av gangen). Gradvis lenger fra hjemmet, kjøre litt bil + korte turer kollektiv, og så dro vi ofte til nærbutikken bare for å se på folk der uten å hilse på. Samt se på gårdsdyr, utsette for ulike typer underlag og mye positiv håndtering (dusjing regelmessig, dryppe øyne og gnikke med våtserviett i ørene, mye klofiling, stå på bord og bli undersøkt osv) var det jeg hadde fokus på.

Prøv å skjerme så mye som overhodet mulig for negative opplevelser med hunder eller folk spesielt innen 12 uker. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Skrevet
10 timer siden, Stjerneskinn skrev:

Første uken kun bli kjent med oss i hjemmet og aller nærmeste nabolag. Uke 2 begynte vi med litt besøk hjemme og litt intro av andre trygge hunder for arrangert minitur eller lek (maks 3 av gangen). Gradvis lenger fra hjemmet, kjøre litt bil + korte turer kollektiv, og så dro vi ofte til nærbutikken bare for å se på folk der uten å hilse på. Samt se på gårdsdyr, utsette for ulike typer underlag og mye positiv håndtering (dusjing regelmessig, dryppe øyne og gnikke med våtserviett i ørene, mye klofiling, stå på bord og bli undersøkt osv) var det jeg hadde fokus på.

Prøv å skjerme så mye som overhodet mulig for negative opplevelser med hunder eller folk spesielt innen 12 uker. 

Støtter dette :) Første uken var vi bare hjemme og i nærområdet. Etter det prøvde vi å gjøre "en ting" hver dag, enten det var miljøtrening i by/bil eller sosialisering med mennesker/andre dyr. Resten av dagen gikk til småturer og trening hjemme. Det er lett å få overtenning og gjøre for mye...  Anbefaler å ta med valpen på Musti for eksempel, vi spurte om de ansatte kunne ta litt på valpen og øve på håndtering på bord mens de gir godbiter. Valpen vår er ikke redd for at andre skal bære/ta på eller noe sånt nå :) 

  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...