Gå til innhold
Hundesonen.no

Når HD rønge STOR hund?


tm100021

Recommended Posts

Jeg kvalifiserer Serchaj som stor.. Når burde jeg HD rønge han? Ved 18 måneders alderen? Har jo spurt noen andre folk med rasen men for bare beskjed om jeg ikke trenger det.. Ikke noe alder.. Jeg vil pga at jeg tror han har det ihvertfall på den ene hoften.. Legger merke til det når han løper, og når han reiser seg osv..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Vet'n sa til meg at nye grensen for røntging av store hunder er 12 mnd.

Grensen for røntging av alle hunder, store og små, er min 12 mnd dersom man ønsker resultatet sendt inn til NKK.

Skal røntge Birk noen uker etter han fyller tolv mndr, men han veier jo kun knappe 11 kg.

Dersom jeg hadde hatt stor hund hadde jeg ventet til min 18 mnd, muligens 24, litt ettersom hvor tung rasen var og hvor sent den utvikles.

Mvh Monica

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Det er nok, som Charleen sier, lurt å vente til hunden nærmer seg 2 år. Du kan ikke være sikker på resultatet før hunden er ferdig utvokst i skjelettet. Har hørt om hunder som først ble HD-C i en alder av 12 mnd, og deretter A i en alder av 25 mnd. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vetn min sa at det ikke spillte noen rolle så lenge hunden var fyllt 1 år... men nå er ikke jeg noen ekspert...

hva med AA , blir det samme?

Jeg tror alt for mange haster for mye med å lese av HD. Jo lengre du venter, desto større blir sjansene for at resultatet du får er rett. Spesielt viktig hos Schäfere kanskje?

Jeg vil forøvrig tro det samme gjelder AA.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Hallo??? er disse påstandene dere kommer med at hunder får "feil" diagnose ved tidlig røntging dokumentert noe sted? Jeg har aldri vært borti endret hd eller aa status PGA ALDER, derimot kan den bli endret fordi original bildene ikke har vært optimale, eller andre forhold vedr bildediagnostikken. Nå har faktisk norge en av de strengeste krav i forhold til avlesing av hd i Europa. Det er regler for hvor gamle hundene skal være og de finner du på NKK sine internett sider. Der er det ramset opp ca 10 raser som ikke skal røntges før 18 mnd alder, øvrige raser kan røntges etter 12 mnd.

Hunden er født med en predisposisjon for HD eller ikke, så hvilken grad du får på hunden kan ikke påvirkes om du røntger ved 12 mnd alder eller senere. (om hunden har løpetid påvirkes heller ikke resultatet)

Lykke til!

(trøsten er at det er lite hd på mynder og den er skjelden av invalidiserende art :D )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hallo??? er disse påstandene dere kommer med at hunder får "feil" diagnose ved tidlig røntging dokumentert noe sted? Jeg har aldri vært borti endret hd eller aa status PGA ALDER, derimot kan den bli endret fordi original bildene ikke har vært optimale, eller andre forhold vedr bildediagnostikken. Nå har faktisk norge en av de strengeste krav i forhold til avlesing av hd i Europa. Det er regler for hvor gamle hundene skal være og de finner du på NKK sine internett sider. Der er det ramset opp ca 10 raser som ikke skal røntges før 18 mnd alder, øvrige raser kan røntges etter 12 mnd.

Hunden er født med en predisposisjon for HD eller ikke, så hvilken grad du får på hunden kan ikke påvirkes om du røntger ved 12 mnd alder eller senere. (om hunden har løpetid påvirkes heller ikke resultatet)

Lykke til!

(trøsten er at det er lite hd på mynder og den er skjelden av invalidiserende art :) )

Jeg har motsatt erfaring... Om det er en myte eller ikke har jeg ingen bevis/motbevis på. Men det sier seg jo selv at hundens kropp må være ferdig utviklet før det lønner seg å røntge. Hadde ikke det vært tilfellet, hvorfor skulle man da sette en "grense" på 12 måneder?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I kontrakten vår står det at om vi røntger mellom 1 og 1,5 års alder får vi 2000 tilbake av kjøpesummen. Så jeg stoler på at oppdretter kan sakene sine :) Vi skal røntge om et par mnd tenker jeg, sånn ca ett år og fire mnd gammel eller noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Det finnes rett og slett ikke hold for å si at alder påvirker resultatet.

Joda - det finnes hunder som er røntget med en C litt over året for så å få en B ett halvt til ett år senere - men det har antagelig ikke noe med alder å gjøre - mest sannsynlig så er det bruken av dop og bildekvalitet. Jeg har også hørt om tilfeller der de har hatt D ett år gamle for så å få A ett år senere.

Jeg har alltid trodd at alder har noe med saken å gjøre for det virker jo litt sånn, men om jeg ser tilbake på hva jeg selv har opplevd så tror jeg ikke det..

Min første hund - en golden - ble forhåndsrøntget 5 måneder gammel - veterinæren da sa at han hadde HD - mest sannsynlig C - jeg overtok hunden når han var 7 måneder og røntget han når han var 15 måneder offisielt og da hadde han C.

Min gamle hanne ble røntget uken etter ettårsdagen - A

Det er jo gjort en studie på dette med røntgen og bruk av dop - og der ble det jo fastslått at bruk av enkelte typer dop synes å påvirke resultatet (eller noe sånt).

Jeg tror heller at det handler om dop og hvordan bildene er tatt - heller enn alder og utvikling.

Er en hund predisponert for HD så er den det liksom - og da har den HD åkke som

For om alder virkelig spiller en rolle så burde det jo være sånn at hunder man importerer i voksen alder som er frirøntget i hjemlandet de burde jo ha superhofter de da når de røntges her når de er eldre - men faktum er jo at de ofte blir dårligere liksom............. F.eks. vår hollandske tispe - hun var røntget ved ettårsalder (ett år og en måned) i Holland med resultat TC - hvilket tilsvarer B - hun ble røntget igjen her forøvrig RETT etter ett valpekull og fikk B - burde ikke hun ha A på hoftene om det er sånn at hoftene blir bedre med alderen???

Jeg bare spør jeg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"De lærde strides" om akkurat dette, og jeg har ingen fasit. Men jeg vet at det diskuteres heftig i Sverige om dette fenomenet som kalles slappe leddbånd. Dvs at man bør vente litt lenger med å røntge uutviklede unghunder (sånne med "mest armer og ben") til de blir litt eldre enn 12 mndr - gjerne 15-18 mndr.

Jeg har også sett eksempler på hunder som har røntget tidlig (fått C) for så å bli røntget igjen når de er et par år gamle (og fått fri). Mulig det er gjort hos en annen vet med annen dop (og da holder Belgerpias forklaring meget godt), og det er jo ikke utenkelig.

Noen av disse har dog blitt brukt i avl - og gitt forholdsvis mye HD på sine avkom. Så kanskje man eg. burde tenke motsatt - røntge tidligst mulig for å få korrekt resultat? HVIS dette kan påvirkes ("forbedres") av alder, mere mosjon (strammere leddbånd), utvikling, etc ?

Bare en liten tanke - sånn en mandags formiddag.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Grensen er 12 mnd på alle raser (også schäferhund) bortsett fra de største rasene, er ikke sikker på om grensen hos disse er ved 18 eller 24 mndr alder. AA røntges også når hunden er ett år.

Emilie

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hun får også en god sykkeltur hver morgen, noen ganger med trekk og andre ganger uten. I løpet av uken trener vi også lydighet, svømming, rallylydighet og spor. De siste månedene har vi fokusert mye på ro-trening i offentlige områder med mange folk og hunder. Hun er i god form og har en slank kroppsbygning, men sliter med å roe seg ned når vi er ute, selv om hun lett finner roen innendørs. Tidligere kastet vi dessverre en del pinner og ball på turer, men jeg innså i senere tid at det er med på å skape mye stress. Derfor har vi sluttet med dette for en god stund siden. Jeg forstår at dette har bidratt til å bygge opp stressnivået hennes utendørs. Men ellers har hun vært slik jeg beskriver henne, helt siden vi fikk henne.
    • Søk er fint, men ellers synes jeg det virker som det kan være litt mye løping og stress-jobbing, enn ro og fokus. Jeg ville droppet kasting av ball/leker/apport, og agility. La henne løpe litt fra seg, og så ta økter med roligere øvelser. Lengre søk, flere gjenstander, rolige øvelser som sitt, dekk, stå, veksling mellom posisjoner, gå fot, og andre roligere lydighetsøvelser. Bli-øvelser krever også fokus og selvbeherskelse. Det kan også være det hjelper å gi henne oppgaver på tur. Selv om jeg i prinsippet er motstander av at hunder skal gå fot på tur, så kan det være en idé å gjøre det for noen strekninger. Variere med å veksle hvilken side hun går på (etterhvert bytte side under gange, og veksle mellom å bytte side ved å gå foran eller bak deg), snurr mens dere går fot, osv. Ta korte stopp med gjennomgang av et par øvelser. Hopp opp på steiner og benker dere går forbi. Og stopp innimellom og kast en neve godbiter i grøftekanten så hun får søke opp. Dette høres ut som en hund som kjeder seg på tur, og trenger litt fokus og jobb. Gjør det lønnsomt å ha slakt bånd når dere ikke fokuserer aktivt på en oppgave. Bruk kontaktkommando litt før båndet blir helt stramt, og belønn kontakt og nærhet til deg. Og ja, det tar tid og tålmodighet!
    • Det er en border collie på 2 år. Før tur får ho løpe fra seg på et jorde en halvtimes tid. Da pleier vi også å leke litt søk med ulike gjenstander som ho skal finne. Eller så trener vi litt agility hvor hvor ho også får kjørt seg litt både mentalt og fysisk, men ho er likevel alt for gira og stresset på turen etterpå.. 
    • Gulvredsel er ikke uvanlig på en del raser. Hvilken rase er det? Selv om søsknene ikke har det ligger det også typisk i genene, det er jo arven bakover som er relevant her. Jeg ville jobbet med å gjøre det å gå gjennom dører en positiv ting. Finn en ukjent døråpning, la hunden stå nærmest døren. Stå på avstand, og belønn at hunden ser på døråpningen. Hvis hunden beveger seg nærmere på egenhånd, belønn igjen. Ikke gå for fort fram, og belønn gjerne med å ta noen skritt bort fra døråpningen igjen innimellom. Ta pauser, men la hunden selv også styre tempo mot og gjennom døren. Gjør dette med både kjente og ukjente dører en periode, og se om adferden endrer seg.
    • Jeg har en hund på 11 måneder som er litt merkelig. planen er at vi skal stille han ut etterhvert . Men vi har et problem han er ikke glad i «dør listene» inn til nye bygninger eller rom.. Vanskelig å få han inn i rom, da han nekter å gå inn.. vanskelig å motivere og det har skjedd at han har kommet ut av båndet når vi har vært på vei «inn» . Andre steder igjen kan dette gå helt fint.. Vi trenger tips å råd til at han mestrer å gå gjennom døråpninger over dørlistene, hvordan gjøre dette på en god måte slik at det ikke blir noe verre .. vi har også perioder der han kommer inn i det nye rommet / bygningen , blir han usikker på underlaget og snuser på «parkett skillene» akkurat som han reagerer på lister og planke skillene i gulvet . Han går på det, men er ikke akkurat komfortabel. (han går som regel bare rett fram akkurat som han har en sti) Andre steder igjen kan dette gå helt fint. Vi har valgt å bare overse det , til han løser det selv og skjønner at det ikke er noe skummelt med tanke på «spøkelsesalderen» . Det som jeg ønsker råd om er hvordan få hunden til å mestre å gå inn i nye rom? Vi skal stille han ut etterhvert , og blir det innendørs er jeg redd for at han ikke vil trives da han ikke er komfortabel med å gå inn i nye rom eller å gå på ukjente underlag.. Vi har han med jevnlig på nye ting i nye miljøer, men ikke vært rundt på utstillinger enda.  noen som har vært borti dette ? han er veldig sta og litt vanskelig å motivere da staheten er sterkest😅 ingen av søskene har redsel på gulv, men de kan reagere på lister eller streker. Men det har gått over når de har blitt voksne på de andre kullene .. De har blitt godt sosialisert hos oppdretter og gått på ulike underlag og vært i forskjellige rom. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...