-
Hvem er aktive 0 medlemmer
- Ingen innloggede medlemmer aktive
-
Nye innlegg
-
Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lĂ„ til grunn og hvordan de endte. IfĂžlgje Martinsen har alle som har klaga pĂ„ avlivingsvedtak sidan 2014 fĂ„tt avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart Ă„r. Berit visste ingenting dĂ„ hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire Ă„rene har politiet sĂžrget for at 77 hunder er blitt avlivet pĂ„ bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018  Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse pĂ„ hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjĂžrelser. Dette er bare sĂ„ trist bĂ„de for hundene og deres eiere og jeg lurer pĂ„ hvor mange saker vi ikke har hĂžrt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk hĂžre om og det var dette som var bakgrunn for Ă„ spĂžrre her pĂ„ forumet.        Â
-
Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 Ärene? Jeg antar det finnes klar statistikk pÄ dette?
-
"Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for vÄre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening fÞr omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgÄtt vedtak og dokumentasjoner vi har fÄtt fra hundeierne. Jeg skulle virkelig Þnske at det var slik som du tror, men sÄnn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt Ä engasjere oss for bak dette finner man utallige dÞde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prÞvde Ä redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjÞrte dem pÄ en skremmende kynisk og ulovlig mÄte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, sÄ er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bÄnd hvor en unge kom lÞpende og trÄkket ham pÄ poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter pÄ kennel nÄ hvor eier kjemper i retten, en nabo pÄsto Luna lagde et lite blÄmerke pÄ ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bÄnd som forsvarte seg selv mot en lÞs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var stÞrst. Huskyen Luk, ogsÄ i bÄnd, slÄss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er stÞrre enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
-
Hvem er "vi" i denne saken? Det har vÊrt flere avlivingssaker de siste Ärene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten Ä ha fÞrstehÄndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen sÄ er det vanskelig Ä si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. BÄde pÄ grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dÄrlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund fÞr et slikt vedtak. Jeg er sikker pÄ at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet ogsÄ mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte. Jeg har vÊrt pÄ forumet her en del Är nÄ, og kan ikke huske at noen her har fÄtt hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vÊrt borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vÊrt i media har selvfÞlgelig vÊrt diskutert her ogsÄ.
-
Jeg Þnsker Ä hÞre om hundeeiere her pÄ forumet har opplevd Ä fÄ sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange Är og er sjokkerte over hvor smÄ hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blÄmerke, hunden blir omtrent alltid dÞmt til dÞden selv om den har opptrÄdt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse pÄ hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for Ä gÄ til slike drastiske skritt. NÄ har vi sett sÄ mye urett er blitt begÄtt at vi har valgt Ä skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bÄnd pÄ ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer pÄ hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhÞrt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prÞves fÞrst, men politiet gÄr rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjÞr uansett foranledning og skadeomfang. Et fÄtall, kan telles pÄ en hÄnd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sÄnn skal det ikke vÊre at hundens liv avgjÞres av hvilket politidistrikt som fÄr saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen fÞlger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det pÄ det sterkeste Ä underskrive brevet. Alle kan vÊre uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjÞre noe for dette er siste mulighet for Ä fÄ stanset denne praksisen. Alt annet er prÞvd.
-
-
Nylig opprettede emner
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.