Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som bjeffer på menn (inkl familien)


Recommended Posts

Skrevet

Vi har en flott liten spisshund på 10 mnd som vi fikk for 4 uker siden. Den bodde hos oppdretter i 9 mnd, en enslig dame som bor litt avsides til. Den har nok vært litt lite sosialisert hos oppdretter, og dette har resultert i en hund som tydelig er redd menn. Inkludert mannen i huset og tenåringssønnen. Oss to jentene la den sin elsk på fra første stund. Den første måneden har vi jo brukt til å bli kjent og så har jeg tenkt at det vil gå seg til med mannefobien etter litt tid. Jeg er jo også kjent med at dette er en hunderase som varsler, men tenkte at den gjerne varsler hvis det feks kommer noen utenfra osv. Problemet er at hunden varsler noe voldsomt hver gang mennene i huset kommer opp trappen fra første etasje, inn fra er annet rom osv. (har lurt litt på om den er overbeskyttende ovenfor oss jentene, ettersom han bjeffer mindre når ikke vi er hjemme).Når de har vært i samme rom en tid så går det greit og han tar villig i mot godbit fra mennene også. Men neste morgen når vi står opp så er det glemt at de ikke er så skumle, og det er voldsom bjeffing når de kommer opp trappen igjen...jeg og mannen går alltid kveldsturen sammen og i helgene er vi gjerne på tur alle sammen. Ute godtar han hele gjengen og det bjeffes sjelden (bare på andre hunder hvis de virker hissige), og er en fryd å være sammen med. Glad og spretten. Må legge til at han er kosete og ikke aggressiv, bare veldig bjeffete og usikker på husets menn..Er det noen erfarne hundeeiere som har gode råd for hvordan vi best skal jobbe med dette?  (Ha i mente at han ennå ikke kan veldig mange kommandoer, kan sitt og til dels "bli", og vi øver på "på plass")

Skrevet

Jeg har ikke veldig gode råd, men det vil ta tid og arbeid å gjenopprette dårlig grunnarbeid hos hunden. Jeg ville så langt som mulig latt mennene ta aktivt del i fôring, lufting og trening av hunden, helst ta hovedansvar for det.

Men også, om dere ikke har noe erfaring med dette så kan det være lurt å få inn profesjonell hjelp med en gang, og få et treningsopplegg dere kan jobbe med. Dere finner adferdstrenere i ulike deler av landet på www.nafs.no

 

Skrevet

Enig med Simira. Kan være lurt å la mennene i huset ta ansvaret for hunden en periode, spesielt alle oppgaver som er positive og inkluderer kos - mat, tur, lek. Også kan dere jentene hjelpe til når det trengs ved f.eks kloklipp og børsting. 

Hva med en hyttetur bare dere jentene? Også får hunden vendt seg til mennene i huset i mellomtiden :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...