Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, fikk oss en golden retriever valp for 5 uker siden som nå er 13 uker. Vi har også en annen malteser blanding her på 4kg og 6år. Malteser blandingen knurrer veldig mye på valpen, så vi lurte på om dere har noen tips og triks for å få henne til å slutte med dette. 

Skrevet

Det er andre her som kan svare mye bedre på dette enn meg. Men man må huske på at knurring er en del av hundens språk. Det kan være at den voksne hunden er usikker på en valp som er veldig aktiv og leken, og godt mulig større enn den eldre hunden nå. Så dere bør nok jobbe med å skjerme den eldste hunden slik at valpen ikke kan plage henne, og jobbe med at de skal bli trygge på hverandre. Om dere har en hundeklubb eller noe der dere bor, spør om råd der? Det er sikkert en del eldre tråder om liknende tema her på forumet, så gjør et søk og se om du kan finne noe?

  • Like 2
Skrevet

Knurring mellom hunder er et helt normalt avstandssøkende språk, og absolutt ikke uvanlig mellom voksen hund og valp. Med tanke på størrelsesforskjellen mener jeg også at det er kjempeviktig at valpen lærer seg å høre etter når den lille sier i fra. Både for å forhindre skader, men også for å gi dem mulighet til et godt forhold som voksne. En ung hund kan raskt lære seg at den kan pøble så mye den vil med en voksen hund som er mindre og svakere enn den selv, og hvis den lille begynner å bli redd, så vil det kunne forhindre at de får et godt forhold selv som voksne.

Situasjonen dere er i er forøvrig helt normal! Den voksne er ikke sur eller slem, den snakker rett og slett bare med store bokstaver til valpen. Det dere må gjøre er å passe på at valpen hører etter. Dersom han fortsetter å plage den voksne selv når hun knurrer, så må dere gå i mellom for å ta valpen vekk, ikke den voksne. Den voksne må nemlig lære seg at knurringen fungerer så hun slipper å flykte, og valpen må lære seg at knurring = slutt på leken. 

Siden størrelsesforskjellen er så stor så er det viktig å være flinke med treningen nå mens han fremdeles er relativt liten. 

  • Like 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...