Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei

Jeg og samboer har en 7 år gammel hunnkatt fra før, og vurderer å skaffe oss en siberian husky tispe valp. 

Har lest mye om rasen, og flere steder står det at de har et høyt jaktinstinkt og ikke kan være alene sammen med f.eks. katter og kaniner. Men er dette tilfellet dersom valpen vokser opp sammen med katten?

Begge må kunne være løs sammen inne, ellers går det jo ikke. 

Har lest dette innlegget og det virket jo ikke så lovende: https://forum.kvinneguiden.no/topic/1231605-husky-og-katt/
Men så er jo ikke dette samme rase og hunden vår skal ha en stor hundegård og vi er aktive mennesker.

Er det noen her som har eid begge deler og har erfaringer? 

Endret av mjauvoff
la til en lenke til et annet forum
Skrevet

Nå er jeg ikke noen stor fan av Kvinneguiden, men akkurat det innlegget kan like gjerne være deg en stund etter at valpen er kommet i hus. Det kan være individforskjeller, men huskyer har mye jaktinstinkt, og det er ingenting som garanterer at dette går bra.

Så lenge dere bare skal ha én hund vil jeg heller ikke anbefale at den bor ute, da hunder er sosiale dyr. Selv om nok aktivitet og mosjon kan hjelpe så får ikke hunden noe mindre jaktinsinkt av det, og hvis det først blir et problem så må du velge mellom katt og hund.

Er det ingen raser med mindre jaktinstinkt som kan passe dere?

Skrevet
17 timer siden, simira skrev:

Nå er jeg ikke noen stor fan av Kvinneguiden, men akkurat det innlegget kan like gjerne være deg en stund etter at valpen er kommet i hus. Det kan være individforskjeller, men huskyer har mye jaktinstinkt, og det er ingenting som garanterer at dette går bra.

Så lenge dere bare skal ha én hund vil jeg heller ikke anbefale at den bor ute, da hunder er sosiale dyr. Selv om nok aktivitet og mosjon kan hjelpe så får ikke hunden noe mindre jaktinsinkt av det, og hvis det først blir et problem så må du velge mellom katt og hund.

Er det ingen raser med mindre jaktinstinkt som kan passe dere?

Vi vil ha SH fordi vi vil ha en trekkhund til lange skiturer på vinteren, av og til turer med pulk også. Polar hund fordi den tåler mange minusgrader som vi har her hele vinteren. 

Vil ha SH i stedet for AH da SH er litt mindre og jeg opplever de som mer chill inne i huset enn hva jeg har sett at AH er.  

Har flere venner med huskyer og syns det er meget flotte hunder.

Skrevet

Da kommer jeg ikke på mange gode alternativer nei. Kanskje noen av de større gjeterene, som belger. Men det er en helt annen type hund, og krever annen aktivitet.

Eventuelt en voksen omplassering som er vant til katt, men det skal du nok lete en stund etter.

Skrevet

Jeg har ikke hatt husky noen gang, men hatt flere forskjellige mynder. Disse blir også regnet for å ha et stort jaktinnstinkt, uten at det har vært et problem sammen med kattene i huset. Noen garanti har man aldri, uansett rase, men jeg tror at når hunden vokser opp med katten så vil det gå veldig fint. Om hunden får en allminnelig oppdragelse underveis, og ikke får lov til å jage katten, så vil det gå seg til. 

Skrevet
22 hours ago, HHH said:

 Om hunden får en allminnelig oppdragelse underveis, og ikke får lov til å jage katten, så vil det gå seg til. 

Det skal man absolutt ikke ta som en selvfølge, og spesielt ikke med en rase med så mye jaktinsinkt. For de fleste går det bra, for noen går det katastrofalt, hørt begge deler. 

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet (endret)
På 5/3/2023 at 9:50 AM, mjauvoff skrev:

Vi vil ha SH fordi vi vil ha en trekkhund til lange skiturer på vinteren, av og til turer med pulk også. Polar hund fordi den tåler mange minusgrader som vi har her hele vinteren. 

Vil ha SH i stedet for AH da SH er litt mindre og jeg opplever de som mer chill inne i huset enn hva jeg har sett at AH er.  

Har flere venner med huskyer og syns det er meget flotte hunder.

 

Siberian husky og katt er en dårlig kombinasjon i 90 % av tilfellene. Spørsmålet er om man tør ta sjansen. De fleste jeg kjenner med begge deler, der gikk det bra...helt til det ikke gjorde det.  Med mindre dyreholdet er totalt atskilt. Altså at hund og katt aldri er sammen med mindre hunden er i bånd og under nøye oppsyn. 

Andre raser som kan passe et aktivt liv- Hva med finsk lapphund? Vet vintervidda kennel faktisk kjører spann med sine lapphunder (svensk, finsk, lapsk). 

Og til den som  mente det handler om oppdragelse. NEI. det gjør ikke det. Det handler om instinkter. Polarhunder får feks ikke sauerenhetsbevis. Det er en grunn til det. Flotte hunder, men de har sine ulemper og fordeler. (jeg har flere siberians selv)

Endret av Megmedhusky
lagt til tekst
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...