Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei,

Jeg har en tispe på 1.5 år. Norsk Buhund. Alltid vært selvstendig og klart seg fint alene hjemme mens jeg har vært på jobb. Siste uken har dette endret seg. Til info skal hun egentlig ha løpetid nå(sin 2. Løpetid, hadde ikke disse adferdsendringene sist), men ikke sett noe blod.

Det hele begynte med et tyggeben av lam hun beit lenge på, før hun tydelig var smertepreget og det viste seg at hun hadde mye gass i magen som de så på røntgen hos dyrlegen. De mente det kom av dette benet. Disse dagene med smerte tisset hun alltid en eller to ganger inne i stua mens hun var alene - aldri når jeg var hjemme. Peset også mye og ville tydelig ikke være i stua. Så tydelig på kamera i stua at hun hadde vondt i magen, da hun krummet ryggen og skalv til tider. Så gikk det fint igjen etter at hun fikk behandling for gass i magen(røntgenkontrastmiddel), men nå 3 dager etterpå hvor hun har vært alene uten problemer er det igjen tissing inne som skjer og engstelse på å komme seg ut av stua. Har satt opp en grind som hun desperat prøver å komme seg over.

Hva kan dette være, en så tydelig og plutselig endring i adferd? Vi skal tilbake til veterinær til uken, men om noen har opplevd noe liknende vil jeg gjerne høre hvordan det gikk. Er ganske utrivelig å sitte på jobb og se en stresset hund inne som tisser på gulvet mens man har 3 timer igjen av arbeidsdagen.

Screenshot_20230316_111723_Snapchat.jpg

Endret av Rhys
  • Rhys changed the title to Plutselig endring av adferd
Skrevet

Nydelig hund!

Hvis det stadig fylles opp med gass i magen så er det jo et problem og en grunn til det. Hva får hun å spise i løpet av en vanlig dag? Både av måltider og andre ting?

Nå er jeg ikke veterinær og dette høres ut som det bør vurderes og behandles av en, men jeg ville kanskje prøvd et sensitiv-fôr en stund, uten noe annet.

Skrevet (endret)
6 timer siden, simira skrev:

Nydelig hund!

Hvis det stadig fylles opp med gass i magen så er det jo et problem og en grunn til det. Hva får hun å spise i løpet av en vanlig dag? Både av måltider og andre ting?

Nå er jeg ikke veterinær og dette høres ut som det bør vurderes og behandles av en, men jeg ville kanskje prøvd et sensitiv-fôr en stund, uten noe annet.

Hun spiser 190g tørrfor type Hills adult 1-6 medium breed. Veier 12kg.

Endret av Rhys
Skrevet
2 minutes ago, Rhys said:

Hun spiser 190g tørrfor type Hills adult 1-6 medium breed. Veier 12kg.

Jeg tenkte ikke i forhold til mengde og vekt, men hva hun får i seg. Middagsrester? Godbiter? Tygg? Hvis årsaken var dette tyggebenet hun hadde så må hun enten ha fått mer av det eller noe har satt seg fast tenker jeg.

Skrevet
1 minutt siden, simira skrev:

Jeg tenkte ikke i forhold til mengde og vekt, men hva hun får i seg. Middagsrester? Godbiter? Tygg? Hvis årsaken var dette tyggebenet hun hadde så må hun enten ha fått mer av det eller noe har satt seg fast tenker jeg.

Hun får ingenting annet enn tørrfor. Dette tyggebeinet er det første hun har fått.. Iflg. røntgen så satt det ikke fast noe beinrester i magen. I dag gikk det fint alene hjemme uten tissing, men føler det er lotto fra dag til dag.

Skrevet

Første gang var smerterelatert, så det høres ut som at smerten kanskje er tilbake. I såfall er ikke tyggebenet synderen, men løsningen på uroen vil være å få hunden frisk og finne ut hva som forårsaket gassen. Du får snakke med dyrlegen om at hun oppfører seg sånn som hun gjorde når hun hadde vondt nå som dere skal inn til kontroll.

Dersom hun viser seg å være helt frisk og at det ikke er noe fysisk som plager henne, så kan det hende hun har knyttet smerten opp mot det å være alene, eller f.eks. en lyd. Men jeg ville ventet til etter dyrlegebesøket før jeg vurderte andre årsaker. ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...