Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Vi skulle på hyttetur med en annen familie. De bor på andre siden av landet, og vi møttes på felles hytte. Vi har en voksen, mellomstor veldig forsiktig tispe, de har også ei tispe, hun er nylig sterilisert, boxser og ca 1,5 år. Den andre familien er kommet opp til hytta først, og er der når vi ankommer. Disse hundene har ikke møttes på ca 1 år, og sist gang var den eldste tispa redd unghunden fordi den var litt voldsom (leken, ikke aggressiv). Da holdt boxeren avstand, stort sett.

Denne gangen ble vi enige om at hundene kunne treffes utenfor. Det første som skjedde var at boxeren gikk rett til angrep og la den andre tispa i bakken. Hun ga seg ikke før eieren fikk dratt henne bort. Ingen fysiske skader, men veldig redd hund. 

Inne i hytta blir boxeren holdt i bånd, og den andre unngår henne. Etter en stund kommer den eldste hunden bort til en stol der eieren av dboxeren sitter (den løse hunden blir ropt på). Litt lenger bak ligger boxeren. Da den løse hunden nærmer seg boxerens eier, hopper boxeren på og gjør et aggressivt utfall  igjen. Heldigvis var hun i bånd og ble raskt dratt tilbake.

Resten av oppholdet må hundene holdes i atskilte rom, hvis boxeren kommer i nærheten er det tydelig knurring og konflikt. 

Dette er en familie (og hund) vi gjerne vil omgås og være sammen med på hytta, men det er ikke noe hyggelig med aggresjon og redd hund. Hva er lurt å gjøre, og hva er realistisk løsning?

Skrevet

Hvis hunden deres er forsiktig i utgangspunktet så ville jeg iallfall gjort alt for å skjerme henne for denne adferden fra boxeren! Dette kan gjøre at hun blir mer usikker og forsiktig, og det er ikke rettferdig mot henne å la henne måtte stå i sånne situasjoner. Dere kan prøve å gå tur sammen, med begge hundene i bånd, uten at de får hilse på hverandre, flere ganger. Om boxeren vil bort til eller stirrer på deres hund så må denne adferden stoppes, dere må sette grenser og rose når hun er nøytral. Her må dere lage regler så boxeren skjønner at hun ikke får lov til å oppføre seg som en pøbel. 

Ska de være løse sammen igjen, så må dere holde øye med dem hele tiden, og sørge for at de har klare regler på hva som er lov og ikke. Eventuelt få dem til å ligge på hver sin plass og slappe av i starten. Eventuelt ha en av dem i bur og rullere. 

Jeg personlig hadde ikke hatt min hund løs med den hunden igjen. Iallfall ikke om hun er litt usikker i utgangspunktet. 

  • Like 3
Skrevet

Kan stort sett signere det over. Den eldste tispa må få være trygg på at boxeren ikke kommer bort til henne, inne eller ute. Hold de adskilt, med bur, bånd eller rom. Gå turer sammen i bånd, så de venner seg til hverandre, men på god nok avstand til at eldste føler seg trygg. Kast godbiter på bakken til dem, på god avstand til hverandre så de trygt kan søke godbiter uten å måtte interagere, men at de kan se hverandre. Gjerne belønning til begge for å se på hverandre (ikke stirre!) for så å ta kontakt med eier eller snuse.

Overhodet ikke ha de i nærheten av hverandre hvis dere ikke er rimelig trygge på at de slapper av mer sammen, og aldri uten nøye tilsyn. Les signalene til den eldste og stopp ved ethvert tegn til ubehag fra henne.

  • Like 1
Skrevet

Er dette ny adferd from boxeren, eller har den hatt problemer med aggresjon også før hytteturen?

Det er kjempeviktig å holde hundene adskilt sånn at begge vet at de ikke trenger å passe på at den andre ikke nærmer seg. Forskjellsbehandling ved å la eldstetispa gå løs er ikke lurt. Du sier boxeren er sterilisert: noen hunder kan være hissige når de har smerter eller føler seg svake på grunn av sykdom eller kirurgi.

Husk på at aggresjon i de aller fleste tilfeller stammer fra usikkerhet, og boxeren fortjener samme beskyttelse som den eldste. Skal de være i samme rom så må begge være i bånd og holdt fra hverandre. Og hvis en av dem må være i et annet rom mens familiene og den andre hunden er sammen, så må dere bytte på hvem som er alene.

Det er veldig lett å ta sider i sånne situasjoner, til tross for at begge hundene viser tydelige tegn på usikkerhet, bare med forskjellige "symptomer."

  • Like 2
Skrevet
On 3/4/2023 at 3:30 AM, Pingeling said:

Er dette ny adferd from boxeren, eller har den hatt problemer med aggresjon også før hytteturen?

Det er kjempeviktig å holde hundene adskilt sånn at begge vet at de ikke trenger å passe på at den andre ikke nærmer seg. Forskjellsbehandling ved å la eldstetispa gå løs er ikke lurt. Du sier boxeren er sterilisert: noen hunder kan være hissige når de har smerter eller føler seg svake på grunn av sykdom eller kirurgi.

Husk på at aggresjon i de aller fleste tilfeller stammer fra usikkerhet, og boxeren fortjener samme beskyttelse som den eldste. Skal de være i samme rom så må begge være i bånd og holdt fra hverandre. Og hvis en av dem må være i et annet rom mens familiene og den andre hunden er sammen, så må dere bytte på hvem som er alene.

Det er veldig lett å ta sider i sånne situasjoner, til tross for at begge hundene viser tydelige tegn på usikkerhet, bare med forskjellige "symptomer."

Takk for gode og balanserte råd. Boxeren har visst de siste månedene vært agressiv, og gått på noen hunder. Jeg forstår det sånn at vanligvis har det vært hunder som er underdanige/mindre/engstelige. Steriliseringen er gjort for kort tid siden etter at hun viste aggresjon mot andre hunder og også et barn. Hun fikk innbilt svangerskap, og ble utrygg og stresset av det. Derfor sterilisering.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...