Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan ser deres hverdag med valp ut?


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er fersk valpeeier og går litt for ofte med følelsen av at jeg gjør noe feil eller ikke gjør jobben bra nok.. 

Jeg har lest og lest og lest i ukene før vi hentet henne og trodde oppriktig jeg var godt forberedt, men jeg må innrømme jeg har blitt tatt på senga en del ganger allerede.

Hun er nå 10 uker gammel, og jeg prøver å følge det som blir anbefalt med søvn, do-trening ute, miljø- og sosialiserings trening. 
Men så er dagene så innmari ulike, og jeg føler daglig ting som "åh.. Er hun slapp i dag? Hun sover jo veldig mye", eller "Shit, er hun understimulert? Er det derfor hun bare løper rundt i dag?". 

Skal vi aktivisere henne med leker når hun er våken og sysler med sitt? Skal vi la henne gjøre ting alene uten å engasjere i leker? Skal vi vekke henne om hun sover i mange timer for å gå ut på do? Jeg skulle så ønske at det fantes en "mal" (Med forståelse for at ingen valper er like, selvfølgelig!) med hvordan de typiske ukene ser ut, dag til dag.. 

Jeg forstår jo at hun bare er en liten baby og at det er helt naturlig at hun vil ha noen dager som er oppe og full fart og noen dager som er nede med mest søvn, samtidig som hun jo "fores" av vår energi og vårt humør.
Har også skjønt at om vi for eksempel gjør mye den ene dagen, så vil dagen etter sannsynligvis være preget av dette, men hva med de dagene som egentlig burde være like? De dagene hvor vi bare følger rutinene hjemme hvor dag til dag er det samme? 

Så.. Hvordan ser deres hverdag ut fra dere står opp til dere legger dere? Kan dere for eksempel beskrive hvordan en typisk uke ser ut med en fersk valp?

Skrevet

 

Jeg er absolutt ingen ekspert, vår første hund er ikke to år en gang, men jeg synes vi taklet valpeperioden ganske bra, og hunden er en trivelig fyr fortsatt.

8 timer siden, Raya skrev:

Hei!

Jeg er fersk valpeeier og går litt for ofte med følelsen av at jeg gjør noe feil eller ikke gjør jobben bra nok.. 

Jeg har lest og lest og lest i ukene før vi hentet henne og trodde oppriktig jeg var godt forberedt, men jeg må innrømme jeg har blitt tatt på senga en del ganger allerede.

Hun er nå 10 uker gammel, og jeg prøver å følge det som blir anbefalt med søvn, do-trening ute, miljø- og sosialiserings trening. 
Men så er dagene så innmari ulike, og jeg føler daglig ting som "åh.. Er hun slapp i dag? Hun sover jo veldig mye", eller "Shit, er hun understimulert? Er det derfor hun bare løper rundt i dag?". 

Jeg tenker at det er lurere å tenke: Så deilig at hun har funnet roen i dag, la henne sove og kose seg (så sant hun ikke er syk, da, men det merker man nok)  Hvis du tror hun er understimulert så kan du jo finne på noe med henne, rusle en tur, være i hagen, ta henne med til et nytt sted.

8 timer siden, Raya skrev:

Skal vi aktivisere henne med leker når hun er våken og sysler med sitt? Skal vi la henne gjøre ting alene uten å engasjere i leker?

Hvis det valpen syslet med var noe han fikk lov til lot vi han holde på. Kjekt at han kunne kose seg på egenhånd.

8 timer siden, Raya skrev:

 

 

Skal vi vekke henne om hun sover i mange timer for å gå ut på do?

Jeg prøver å unngå å vekke både hunde- og menneskebabyer når de sover :)

 

8 timer siden, Raya skrev:

Jeg skulle så ønske at det fantes en "mal" (Med forståelse for at ingen valper er like, selvfølgelig!) med hvordan de typiske ukene ser ut, dag til dag.. 

Jeg forstår jo at hun bare er en liten baby og at det er helt naturlig at hun vil ha noen dager som er oppe og full fart og noen dager som er nede med mest søvn, samtidig som hun jo "fores" av vår energi og vårt humør.
Har også skjønt at om vi for eksempel gjør mye den ene dagen, så vil dagen etter sannsynligvis være preget av dette, men hva med de dagene som egentlig burde være like? De dagene hvor vi bare følger rutinene hjemme hvor dag til dag er det samme? 

Så.. Hvordan ser deres hverdag ut fra dere står opp til dere legger dere? Kan dere for eksempel beskrive hvordan en typisk uke ser ut med en fersk valp?

 

Valpen skal jo bo med dere i deres hverdag, så da er det kjekt om den tilpasser seg sånn dere ønsker å ha det. Forøvrig synes jeg hva som passet for valpen forandret seg veldig fort i den alderen. For eksempel sov han i bur på soverommet helt til han en dag ikke ville være med opp når vi la oss, etter det sov han i stua.

 

Skrevet

Det som er med valper er at de vokser så raskt at de er innom flere livsfaser på kort tid, derfor kan det noen ganger føles som om du har fått en ny valp over natta. Jeg anbefaler deg å tenke: "å så herlig, en roligdag!" eller "oida, i dag er hun veldig mye valp!" i stedet for å prøve å finne ut av hva som er normalen. Frem til hun er 6 mnd kommer nemlig normalen til å endre seg hyppig.

Jeg har ikke brukt å vekke en sovende valp med midre jeg må. Noen ganger blir måltidene litt senere enn planen, men det synes jeg er fin læring på at verden ikke følger samme rutine. Og valper tisser ikke på seg mens de sover, men de må ut med en gang etterpå!

Og en hund som kan leke på egenhånd er det beste i verden! Det liker jeg å oppmuntre, så noen ganger lar jeg dem holde på i fred, og andre ganger "belønner" jeg egenlek med at jeg blir med. Du må bare prøve deg frem. 

Mitt tips: Ikke vær redd for å gjøre feil. ? Ja, jeg vet det tipset føles veldig lite hjelpsomt ut, men valpetiden er kaotisk. Du kommer ikke til å ødelegge valpen din med å gjøre små "feil." De tåler mer enn som så! Og dersom noe blir litt feil i oppdragelsen på veien, så kan det fikses etterhvert. 



 

  • Like 1
Skrevet

Bortsett fra doturer når jeg ser at valpen må (er man ny i gamet er det greit å føge den regla med ut etter hvert måltid, lek, søvn osv), lar jeg den stort sett styre med det den vil, mens jeg jobber eller gjør andre nødvendige ting. Ofte leker den, tygger på noe eller plager voksne hunder. Så sover den som regel en stund, før det er en ny runde med hærverk og lek, før den sover igjen. Dotruerer innimellom. Tar noen ganger en pause fra det jeg driver med for å leke med valpen når den er våken, avhenger av hva jeg har tid til. Så mine valper syssler mest med ting på egenhånd og bestemmer selv når de skal sove og når de skal leke. Har man fått en bra valp med god mentalitet, klarer de helt fint å regulere seg selv. Raser og individer er ganske forskjellige, noen er mer aktive mens andre ligger mer i ro, noen dager er de mer full i **** enn andre dager, så jeg tenker at valpen burde få gjøre som den vil etter hva den selv har behov for. Eneste gangen jeg krever ro av en valp er når vi legger oss om kvelden.

Miljøtrening og sosialisering skjer ganske naturlig her, de blir vant til det de trenger ved å være med når jeg skal ut i et ærend eller noe annet. En valp trenger ikke å sosialiseres og miljøtrenes på ting den aldri vil oppleve i sin hverdag. Jeg legger heller ikke opp noe konkret plan for når vi skal gjøre ting, de er med når det skjer. Eneste unntak er at jeg ikke tar med en valp to dager på rad eller på lange økter i svært stressende miljø eller situasjoner.

 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...