Gå til innhold
Hundesonen.no

Adferdsproblem hos unghund/ Jack Russell


Recommended Posts

Skrevet

Hei, 

Min første post her - til nå bare leste ting som dukker opp ved ulike søk i Google. Håper jeg gjør dette riktig. 
 

I mars 2022 overtok jeg ei Jack Russell tispe på 7mnd. Kom fra voksent par med en eldre hund. Ingen barn. 
Her bor hun med meg og mine tre barn på 3,12 og 16år. Glad og tålmodig med/i alle.


Hun har alltid vært litt på vakt, blir stresset av feks lukt av katt, synet av fugler osv. Altså har hun jakt instinktene på plass. 
Dette er min andre Jack samt vokst opp med en, så kjenner rasen og føler jeg vet hva den trenger av trening og aktivitet. 

For ca 4uker siden kom vi hjem fra luftetur. Vi må gå forbi naboens inngangsdør for å komme hjem. Naboen var på vei ut, stoppet og bøyde seg over min hund, klappet et par ganger. Mens han gjør dette, kommer naboens egen hund løpende ut døra, som da er bak oss, og biter seg fast i nakke/hode på min hund. Uten forvarsel. Jeg fikk henne raskt løs og gikk rett inn - måtte også dusjes da hun gjorde på seg oppi alt. 
Fikk et sår på toppen av hodet - det har grodd fint. Vetrinær har også sjekket og ingen indre skader. 
 

Min utfordring - som ser ut til å eskalerer - hun har tatt på seg en vaktpost her hjemme. Ved minste lyd utenfra, når naboen/folk/barn smeller i dører, går i trappa, snakker osv setter hun bust, bjeffer og knurrer. 
Kan ikke ha vindu på gløtt eller verandadøren åpen, da går hun hvileløst rundt og lytter, piper osv. Og til slutt setter i å bjeffe. 

Hun har møtt naboen en gang etter på, da knurrer og skalv hun bare av synet av han. Han klappet henne litt, da bare ristet hun. 
I helgen kom pappaen til barna mine innom - han har litt lik fasong / farger som naboen - da knurret hun skikkelig. Enda hun er super glad i han…! Og før denne hendelsen med nabohunden/naboen har hun aldri knurret på mennesker, men bare vært i ekstase. Elsket alle.
 

Hvordan skal jeg håndtere dette? Forsøker å avlede, ha radio/tv på osv. Men hun hører forbi alle kjente lyder. Vi har alltid vært rolig når hun har satt i gang. 
Hun er lite alene - da jeg jobber hjemme. Hun får minst fire turer om dagen, hvor en er på ca 1-1,5timer - hvor vi legger inn trening av nese, gå pent, lek osv. 

Bor i borettslag og det nærmer seg maling av min fløy. Det innebærer en uke med tre til fire mennesker flyende rundt huset. Hun kommer jo til å gå ut av sitt gode skinn. 
 

Alle tips tas i mot med stor takk! Adferds konsulent er kontaktet, men kjempe lang ventetid. 
 

Vil det gå over? Hva kan og bør jeg evt prøve å gjøre, for å hjelpen henne? Vi kan ikke fortsette å ha det sånn. Ikke godt for noen. 
 

Skrevet

Stakkars hund, dette har vært traumatisk i en sårbar alder.

Jeg synes du beskriver et bra hundehold og håndtering av situasjonen. Så bra du har kontaktet adferdskonsulent! Er det ingen andre du kan prøve? Du finner mange gode på adferdskonsulenter.no.

Det er vanskelig å komme med råd uten å ha sett hunden i disse situasjonen. Jeg tenker at en ting som kan hjelpe er å ta henne med ut for å sjekke ut det som skjer - sammen med masse godbiter. Men skjønner at det kan bli travelt med hjemmekontor.

Har du prøvd tyggebein som hun bruker litt tid på? Er hun glad i leker? Jeg ville faktisk prøvd å distrahere henne litt med lek, ihvertfall når hun henger seg opp.

Gikk det seg til med pappaen til barna dine? Hva skjedde etter knurringen? Jeg tenker at om det er mulig å gå en tur enten med ham, eller naboen også (gjerne uten naboens hund).

Om det er mulig ville jeg også prøvd å jobbe med å oppsøke litt nye folk og steder med lyd, parkeringsplasser, og jobbe med ro og kontakt. Bruk lek eller godbiter, sterkest mulig belønning, og fokusere på at hun skal jobbe med deg uten å bry seg om omgivelsene.

Det var det som slo meg umiddelbart, jeg håper du får hjelp fort! Hun virker som en super hund i utgangspunktet, så håper det går fint å få henne trygg igjen.

 

  • Thanks 1
Skrevet

Tusen takk for utfyllende og hyggelige svar!! 

Fikk tilbakemelding fra Dyreadferdssenteret i dag - at min henvendelse måtte sendes videre, på grunn av stor pågang hos hun som holder til nærmest meg. Så krysser fingre for rask tildeling av ny person. 
 

Jeg kan absolutt ta henne med ut, for å sjekk det hun tror skjer. Iallfall innimellom er det mulig. 
 

Hun elsker tyggebein og har ulike typer liggende rundt her. Har også en egen kurv med leker, hvor hun både henter og legger tilbake. Så vi prøver å få henne til å benytte dette når hun setter i gange - men hun blir liksom litt låst. Vanskelig å få kontant. Men, vi skal fortsette å prøve det. 
 

Når pappaen kom inn, roet hun seg etter litt tid og da var hun bare glad. Hun digger han, for han er super kul å leke med - så ble litt paff da hun reagerte sånn på han, av alle. Men, skjønte i etterkant at det nok er likhetene. 
 

Lurte på å snakke med naboen, få han til å møte oss ute. Ikke ringe på da, for til nå bryr hun seg ikke om ringeklokka…det har vi trent på at ikke er såååå kult. Redd hun skal flytte vakten over til den lyden også. 
 

Vi skal på nytt hundekurs til torsdag - første etter hendelsen. Ekstremt spent på adferden der, kjenner jeg. 
Og reise til flere ulike steder og trene - med favoritt godis/leke, var lurt! 
 

Tusen takk igjen, for godt svar. Og ja, hun er unik og fantastisk - så må få til dette!!  

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
    • Har du jobbet noe med å legge grunnlag for alene trening? Hvis han har hylt og skreket når du hat gått fra en times tid tidligere, hva har du gjort med det?  Hvilken rutine har du før du går fra ham? Hunder er vanedyr. Siden du nevner "boka" så antar jeg du har lest om å lufte og aktivisere valpen så den er sliten, gi den et trygt område og noe å tygge på? Sett gjerne på radio eller TV så han har lyd rundt seg. Men hvis du jobber fulle dager så er det alt for tidlig uansett å gå fra valpen en hel dag nå. Jeg ville helt ærlig vurdert å levere hunden tilbake. Hvis du ikke har noen til å hjelpe deg med å korte inn alenetiden, lufte innimellom og sånt, så er det alt for tidlig for en så liten valp å være alene en arbeidsdag. Er det noen i nabolaget som kan hjelpe? Dette må jobbes in gradvis. Til tross for at vi allerede hadde en hund som var trygg alene hjemme tok det 6 mnd før vår andre hund kunne være alene tilnærmet en full arbeidsdag. De færreste har mulighet til å være hjemme i 6 mnd med en valp, men da krever det at man har en plan, mulighet til å ha med valpen på jobb, halve dager, naboer, familie eller venner som kan passe og lufte litt, osv. Er man alene og ikke har det nettverket så tenker jeg at da passer det ikke å ha hund i denne fasen av livet.
    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...