Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg hjelper til i en rideskolestall og passer på noen av hestene i helgene. Det er en new forest vallak på 8 år der og hver gang jeg skal på leietur med den stresser den veldig og prøver å stikke av, den oppfører seg rett og slett litt hingstete på noen områder. Rideskolen lurer på om han har blitt kastrert litt sent. Men han er snill som et lam på banen. Jeg vil prøve å få han til å roe seg mer ned på tur da det er veldig ukomfortabelt å gå på tur med en sånn hest, men vet ikke helt hvor jeg skal starte. Så jeg lurer på om noen har vært borti noe lignende og har noen gode tips. 

Skrevet

Det er lenge siden jeg holdt på med hest, men jeg tenker at det kan være flere ting. Får han nok fysisk aktivitet? Leier du alene, eller sammen med andre? Er han trygg på tur alene? Hvordan er han hvis han ris på tur og ikke leier?

Stikker han tilbake til stallen, eller bort, hvis han får anledning?

Skrevet

Jeg tenker at det kan hjelpe han å gå tur med andre rolige/trygge hester. Hester liker seg i flokk, og vil helst ikke forlate de andre. Roen til de andre hestene vil også trygge hesten du rir, slik at også lærer seg at det er trygt og fint på tur. (Ikke bare i banen)

Skrevet
1 hour ago, simira said:

Det er lenge siden jeg holdt på med hest, men jeg tenker at det kan være flere ting. Får han nok fysisk aktivitet? Leier du alene, eller sammen med andre? Er han trygg på tur alene? Hvordan er han hvis han ris på tur og ikke leier?

Stikker han tilbake til stallen, eller bort, hvis han får anledning?

Takk for svar?. Han får nok fysisk aktivitet i hverdagene men lite i helgene da mange som ikke er trygg å gå på tur med han, men han er ikke trygg på tur alene. Har gått på tur med andre ja men det er ikke alltid det er anledning til å gå flere. Når han har blitt ridd på tur så har det vært 6-8 hester med han, også har det vært tur som ikke er vedsiden av vei. Personlig vil ikke jeg gå med han på fortau langs veien fordi hvis han stikker kan han gå i bilveien, så det fører også til kortere turer. Når han stikker så stikker han mot stallen helt til noen eventuelt får stoppet han.

Skrevet
21 minutes ago, Rufs said:

Jeg tenker at det kan hjelpe han å gå tur med andre rolige/trygge hester. Hester liker seg i flokk, og vil helst ikke forlate de andre. Roen til de andre hestene vil også trygge hesten du rir, slik at også lærer seg at det er trygt og fint på tur. (Ikke bare i banen)

Takk for svar. Skal prøve å gå mulighet og dra på tur flere?

Skrevet
27 minutes ago, simira said:

Hester er flokkdyr, og om problemet er når han er alene så ville jeg nok bare sørget for å unngå det. Hvorfor leier du tur heller enn å ri?

Jeg leier på tur fordi hesten går på rideskole mandag til fredag så da får den leietur i helgene 

Skrevet

Det kan hende den er tryggere/roligere med rytter på ryggen, det kan være litt forskjellig. En rolig skrittetur vil vel uansett være variasjon? Men uansett ville jeg prioritert å gå sammen med andre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...