Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp med kontrakt, angående videresalg av hund


Recommended Posts

Skrevet

Hei :) Dere som har dette som krav i kontrakten deres: "Kjøper kan IKKE gi fra seg/selge hunden til tredjepart uten selgers samtykke. Samtykke til videresalg/omplassering til en tredjepart skal gis skriftlig av selger. Tredjepart må således forplikte seg skriftlig ovenfor den opprinnelige selgeren om at vedkommende kun kan videreselge eller omplassere hunden med selgers skriftlige samtykke, .." 
Hvordan gjøres dette i praksis når valpekjøper senere må omplassere hunden, skriver dere ny avtale med ny eier, og hvordan skriver dere denne? Noen som vil dele hvordan de bruker å gjøre dette når hunden senere skal omplasseres? 

Skrevet

Det er veldig vanlig at oppdretter ber om forkjøpsrett (ikke bestemmelsesrett over ny kjøper, som er å ta det hakket lengre), men så vidt jeg vet er det ikke juridisk bindene. 

 

Skrevet

Jeg synes det punktet der er så vanskelig. For det første er det ikke juridisk gyldig. På en annen side så tenker jeg at om man har en flink oppdretter og et godt forhold så vil det ikke være noe problem, de vil være informert og potensielt involvert uansett. Om man ikke har et godt forhold så har ikke oppdretter noe de skulle sagt uansett.

Om avtalen skal "videreføres" må vel det bli en avtale mellom oppdretter og ny kjøper, strengt tatt.

Skrevet (endret)

Slike avtaler der selger skal ha rett til å få tilbake hunden gratis og/eller bestemme hvilken tredjepart hunden skal omplasseres til, er både ikke juridisk bindende ogsvært frekt.

De jeg kjenner som ønsker hunder fra eget oppdrett eller eie tilbake ved omplassering, har et vilkår i salgskontrakten der det står at de kjøper hunden tilbake (full salgspris opp til hunden er 3-4 år, etter det 1/2 valpepris). De kjøper hunden tilbake, omregistrerer den på seg, og selger/omplasserer den videre til ny kjøper som de velger selv med samme kontrakt.

Edit: det er selvfølgelig opp til eieren om de ønsker å selge hunden tilbake, de er i sin fulle rett til å ikke gjøre det. Den høye prisen oppdretter / tidligere eier gir for hunden er ment som et insentiv for at kjøper skal ville selge den tilbake, det er en pris de ikke vil få på det åpne markedet.

Endret av Tyttebæra
  • Like 2
Skrevet
7 hours ago, Tyttebæra said:

Edit: det er selvfølgelig opp til eieren om de ønsker å selge hunden tilbake, de er i sin fulle rett til å ikke gjøre det. Den høye prisen oppdretter / tidligere eier gir for hunden er ment som et insentiv for at kjøper skal ville selge den tilbake, det er en pris de ikke vil få på det åpne markedet.

Det var en lur måte å gjøre det på.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...