Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp med kontrakt, angående videresalg av hund


Recommended Posts

Skrevet

Hei :) Dere som har dette som krav i kontrakten deres: "Kjøper kan IKKE gi fra seg/selge hunden til tredjepart uten selgers samtykke. Samtykke til videresalg/omplassering til en tredjepart skal gis skriftlig av selger. Tredjepart må således forplikte seg skriftlig ovenfor den opprinnelige selgeren om at vedkommende kun kan videreselge eller omplassere hunden med selgers skriftlige samtykke, .." 
Hvordan gjøres dette i praksis når valpekjøper senere må omplassere hunden, skriver dere ny avtale med ny eier, og hvordan skriver dere denne? Noen som vil dele hvordan de bruker å gjøre dette når hunden senere skal omplasseres? 

Skrevet

Det er veldig vanlig at oppdretter ber om forkjøpsrett (ikke bestemmelsesrett over ny kjøper, som er å ta det hakket lengre), men så vidt jeg vet er det ikke juridisk bindene. 

 

Skrevet

Jeg synes det punktet der er så vanskelig. For det første er det ikke juridisk gyldig. På en annen side så tenker jeg at om man har en flink oppdretter og et godt forhold så vil det ikke være noe problem, de vil være informert og potensielt involvert uansett. Om man ikke har et godt forhold så har ikke oppdretter noe de skulle sagt uansett.

Om avtalen skal "videreføres" må vel det bli en avtale mellom oppdretter og ny kjøper, strengt tatt.

Skrevet (endret)

Slike avtaler der selger skal ha rett til å få tilbake hunden gratis og/eller bestemme hvilken tredjepart hunden skal omplasseres til, er både ikke juridisk bindende ogsvært frekt.

De jeg kjenner som ønsker hunder fra eget oppdrett eller eie tilbake ved omplassering, har et vilkår i salgskontrakten der det står at de kjøper hunden tilbake (full salgspris opp til hunden er 3-4 år, etter det 1/2 valpepris). De kjøper hunden tilbake, omregistrerer den på seg, og selger/omplasserer den videre til ny kjøper som de velger selv med samme kontrakt.

Edit: det er selvfølgelig opp til eieren om de ønsker å selge hunden tilbake, de er i sin fulle rett til å ikke gjøre det. Den høye prisen oppdretter / tidligere eier gir for hunden er ment som et insentiv for at kjøper skal ville selge den tilbake, det er en pris de ikke vil få på det åpne markedet.

Endret av Tyttebæra
  • Like 2
Skrevet
7 hours ago, Tyttebæra said:

Edit: det er selvfølgelig opp til eieren om de ønsker å selge hunden tilbake, de er i sin fulle rett til å ikke gjøre det. Den høye prisen oppdretter / tidligere eier gir for hunden er ment som et insentiv for at kjøper skal ville selge den tilbake, det er en pris de ikke vil få på det åpne markedet.

Det var en lur måte å gjøre det på.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
    • Har sett alle de episodene til Maren i mange år. De går opp av sengene sine mens jeg sover og står utenfor rommet å bjeffer høyt. Helt til jeg lukker opp siden jeg ikke får sove.
    • Det første og viktigste er å ta valpen ofte nok ut, så det ikke er behov for å å gjøre fra seg inne. Også om natta. Jeg ville sendt dynene til rens for å få de rengjort skikkelig. Er hundene vante til å sove på soverommet? Isåfall må dere lære dem å slappe av og sove et annet sted. Her er det mye inspirasjon å hente fra Maren og Bølle til Bestevenn. Gi de faste liggeplasser i stua eller annet rom og lær de å ligge der og slappe av. Det kan hjelpe med å bruke kompostgrinder eller barnegrinder til å begynne med, for å begrense dem litt, og evt. i soveromsdøren.
    • Etter jeg fikk valpen som har tissa flere ganger i senga og på dynene så begynte de andre to også å gjøre det samme. Vi har sprayet på Urin Off og andre spray noe som ikke har funka. Vi har også gjort sånn at hundene ikke kommer inn på soverommet vårt men da står de utenfor å bjeffer sammenhengende i flere timer og det går ikke siden de ikke kan vekke nabolaget her. Nå stinker det tiss og bæsj i hele senga og på dynene og de fortsetter å markere. Må vi kjøpe en ny seng og nye dyner og alt? Men bjeffinga slutter de ikke med når de vet at vi er inne på soverommet. Har dere noen tips? Vi er helt desperate her.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...