Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp og voksne katter


Bnovak
 Share

Recommended Posts

Hei!
Vi fikk oss valp for rett over 3 uker siden, og har fra før 2 hannkatter som er 5 år gamle. 

Den ene katten tørr å gå inn/ut av huset som vanlig og spiser/drikker normalt. Drister seg nokså nærme/forbi valpen for å få kos fra matmor/matfar. Den andre katten derimot, han flyttet utendørs den første uka og turte ikke komme inn for å spise eller drikke en gang. Han gikk såpass ned i vekt at vi valgte å hente han inn og stenge begge kattene inne i huset. Vi hadde de da inne i cirka 6 dager før vi åpnet katteluka igjen. Deretter ble det samme regla, så vi stengte de inne i huset igjen i går kveld. 

Noen som har erfaring med å få valp og katt til å gå overens? Vil jo ikke at katten skal flytte ut og slutte å komme hjem for å spise. Tror dere at det er mest gunstig å stenge de inne i huset så katten(e) kan observere valpen enda lengre? Kattene har selvfølgelig en egen etasje samt eget rom hvor maten deres står på og flere hyller/klorestativ i høyden så de kan hoppe opp. Det er trossalt gått 21 dager og den ene katten viser ikke NOEN tegn til å venne seg på valpen.  

Vet det har vært laget tråd om dette tidligere, men ser ikke at noen skriver noe om hvordan det har gått i ettertid så kjenner "mammahjertet" er bekymret ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du sier ingenting om hvordan dere har introdusert de, og hvordan dere bor. Kan katten bevege seg ut og inn i huset uten å bli plaget av valpen?

Heller enn å stenge kattene inne ville jeg ha begrenset bevegelsesområdene til valpen, og sperret av med valpegrind/kompostgrinder slik at kattene ikke er truet av valpen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden er på stua med grind, kattene får normalt sett gå uforstyrret inn/ut katteluka som er ved inngangen annet enn når vi "møtes i døra". Så med andre ord ferdes de stort sett uforstyrret. De fikk i starten kun lukte hverandre (hadde håndkle med hundens lukt og vice versa i hvert deres område). Deretter har vi bært valpen forbi kattene slik at de ser han, og etterhvert har de fått møte hverandre. Valpen ble/blir ivrig/vilter selv om vi prøvde å distrahere, men mesteparten av gangene klarer han å holde seg rolig. I en av de første dagene klarte dessverre samboer å være uheldig med at valpen løp etter kattene før han rakk å reagere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi er i nøyaktig samme situasjon om dagen, dog går det litt bedre. Vi har også en katt som tar det noenlunde kuli og kommer inn og spiser og sånn, og en som er litt mer bekymret og er mye ute. Det rent praktiske rundt mat har vi løst ved at vi setter ut mat utenfor, pluss at vi har valpen i valpegrind om natten (sover sammen med han), så da tør begge katter komme inn. 

Valpen var akkurat borti den tøffeste katten for å leke litt og da var det hvesing og utfall, så skulle nok avledet hakket før. Ikke lett dette, men satser på at det går seg til etterhvert ?

Endret av Thorbjørn
Lenke til kommentar
Del på andre sider

20 hours ago, Bnovak said:

Takk for at du deler erfaringen din med dette, det er godt å vite at det er flere i samme båt ? Tørr dessverre ikke å sette kattematen utendørs, har vært observert rever i området rundt hjemmet vårt ?

Jeg har den ikke permanent ute, vi setter den ut f.eks i det hunden går inn og vi vet det er en liten stund til neste gang den skal ut, så den står kanskje ute 30-60 minutter av gangen så kattene får mulighet til å snike seg bort. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 7/26/2022 at 8:46 AM, Bamseblanding skrev:

Her blir vår inspisert av den tøffeste katten. ?

image.thumb.png.5eef3ddd2cabe3976de1ee5d92159d74.png

image.png.b4a50399f44be03f69269bd8e4096353.png

Skikkelig tøffing den katten der! Den ene katten vår har løpt bort til valpen, snust i noen sekunder og løpt bort. Ellers er det stirrekonkurranse på god avstand gjennom grinda ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 hours ago, Bnovak said:

Skikkelig tøffing den katten der! Den ene katten vår har løpt bort til valpen, snust i noen sekunder og løpt bort. Ellers er det stirrekonkurranse på god avstand gjennom grinda ?

Hehe, ja han er tøff og kjempesvær, alle som kommer på besøk bare "Hjelpe meg for en svær katt!" - ikke så lett å se på bildet, men den er minst like stor som hunden som vel veier 8kg eller noe. Vet ikke hva katten veier, vet ikke om jeg tør veie den for da må jeg vel innrømme at den muligens er bittelitt overvektig også. Men teorien er at den ikke er tykk bare stor og kraftig bygd. ? Den har sloss med staffen til naboen også, og katten vant. ? 

Satser på at den og valpen blir venner til slutt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 7/27/2022 at 4:45 PM, Bamseblanding skrev:

Hehe, ja han er tøff og kjempesvær, alle som kommer på besøk bare "Hjelpe meg for en svær katt!" - ikke så lett å se på bildet, men den er minst like stor som hunden som vel veier 8kg eller noe. Vet ikke hva katten veier, vet ikke om jeg tør veie den for da må jeg vel innrømme at den muligens er bittelitt overvektig også. Men teorien er at den ikke er tykk bare stor og kraftig bygd. ? Den har sloss med staffen til naboen også, og katten vant. ? 

Satser på at den og valpen blir venner til slutt!

Den er såpass stor ja ? her veier kattene henholdsvis 5 kilo og 3,5 kilo (den på 3,5 kilo er "dverg") ? i går kveld ble det dessverre ublidt møte, valpen kom seg ut av grinda og løp etter kattene ?‍♀️ Og de er fortsatt ikke noe nærmere med å "akseptere" valpen enda. Åpnet katteluka i morges så de kan gå ut igjen, merker at de har kjedet seg ? Får trøste meg med at det har bare vært litt over en måned og må smøre oss med tålmodighet?‍♀️

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, Bnovak said:

 

Den er såpass stor ja ? her veier kattene henholdsvis 5 kilo og 3,5 kilo (den på 3,5 kilo er "dverg") ? i går kveld ble det dessverre ublidt møte, valpen kom seg ut av grinda og løp etter kattene ?‍♀️ Og de er fortsatt ikke noe nærmere med å "akseptere" valpen enda. Åpnet katteluka i morges så de kan gå ut igjen, merker at de har kjedet seg ? Får trøste meg med at det har bare vært litt over en måned og må smøre oss med tålmodighet?‍♀️

Veide vår katt nå for gøy, 6,5kg er den visst. Hunden var 9,5kg ved veiing i går, så den er raskt på vei opp i langt høyere vektklasse enn katten. 


Kattene holder seg stort sett unna her også fortsatt, så det tar nok litt tid ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sjekk ut videoene til Jackson Galaxy om temaet!! (16) Can Cats & Dogs Be Friends? | Jackson Galaxy - YouTube 
Noe av det viktigste for katten sin del er å ha nok fluktmuligheter, gjerne i høyden hvor valpen ikke rekker. Jo mer truet katten føler seg, jo mer sannsynlig er det med potensielle skader f.eks.

Bruk gjerne korte økter hvor dere har valpen i bånd og under kontroll. Eller ta med katten ned i stua når valpen sover sånn at det er minst mulig skummelt for pus. 
Har du mulighet så hadde jeg "lånt" kattevant hund som er lydig og kan ligge i ro etc slik at katten kan bli mer vant til hund som er roligere enn en valp. 

Bruk godbiter, mat, leker, whatever katten liker som positiv forsterkning når den føler seg trygg nok. 

Og ja, jeg er så "slem" at jeg hadde holdt pus inne en god stund. Som Jackson ofte sier ifht katter som gjemmer seg under senga, steng det av! Men gi et godt alternativ. For det er jo det pus gjør, unngår det ubehagelige slik at dere knapt ser pus. 
Skittish? Scared? Hiding? Cat Daddy Cocoons to the Rescue! - Jackson Galaxy
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...