Gå til innhold
Hundesonen.no

Alene hjemme- redd for seperasjonsangst


Nalalapp
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg har en valp på straks 7 mnd, som er av rasen finsk lapphund. Min lille rakkerunge er i og for seg en ganske så stille utgave av rasen sin med lite bjeffing og «prating». Jeg har nå begynt i ny jobb og hun er alene hjemme på dagtid. Alene treningen begynte vi med når hun var 4 mnd og det har forsåvidt gått ganske greit, de første gangene jeg gikk fra hun var det litt piping i et par minutter før hun la seg til å sove. Etter det var gått et par ganger var det helt slutt på piping. Forrige uke opplevde jeg derimot for første gang at hun ulte når hun var alene. Begynte når slikkematten hennes var tom, så ca 40-60 min etter jeg hadde reist. Jeg har hun på kamera med lyd, og hun ulte et par ganger til og fra i løpet av en halvtime før hun gikk å la seg for å sove resten av dagen. Dette skjedde hver dag. Som førstegangs hundeeier blir man jo helt hønemor og livredd for at hun faktisk har begynnende seperasjonsangst. Er dette noe å bekymre seg for? ? Eller er det bare en form for kjedsomhet? Noen som har noen tips eller råd? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
4 timer siden, Nalalapp skrev:

Nå har hun jo vært alene mange ganger siden jeg postet her, men jeg endte med å stenge av leiligheten, slik at hun kun har tilgang på soverommet og gangen. Ingen mer uling ?? Håper der går fint for dere og?

Ja vi er i starten, men går ganske bra så skynder oss sakte ❤️ Hadde hun først på kjøkkenet, men det likte hun ikke. Hun fikk så tilgang til stue og kjøkken og da roet hun seg?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...