Gå til innhold
Hundesonen.no

Alene hjemme- redd for seperasjonsangst


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har en valp på straks 7 mnd, som er av rasen finsk lapphund. Min lille rakkerunge er i og for seg en ganske så stille utgave av rasen sin med lite bjeffing og «prating». Jeg har nå begynt i ny jobb og hun er alene hjemme på dagtid. Alene treningen begynte vi med når hun var 4 mnd og det har forsåvidt gått ganske greit, de første gangene jeg gikk fra hun var det litt piping i et par minutter før hun la seg til å sove. Etter det var gått et par ganger var det helt slutt på piping. Forrige uke opplevde jeg derimot for første gang at hun ulte når hun var alene. Begynte når slikkematten hennes var tom, så ca 40-60 min etter jeg hadde reist. Jeg har hun på kamera med lyd, og hun ulte et par ganger til og fra i løpet av en halvtime før hun gikk å la seg for å sove resten av dagen. Dette skjedde hver dag. Som førstegangs hundeeier blir man jo helt hønemor og livredd for at hun faktisk har begynnende seperasjonsangst. Er dette noe å bekymre seg for? ? Eller er det bare en form for kjedsomhet? Noen som har noen tips eller råd? 

  • 3 weeks later...
Skrevet

Nå har hun jo vært alene mange ganger siden jeg postet her, men jeg endte med å stenge av leiligheten, slik at hun kun har tilgang på soverommet og gangen. Ingen mer uling ?? Håper der går fint for dere og?

  • Like 1
Skrevet
4 timer siden, Nalalapp skrev:

Nå har hun jo vært alene mange ganger siden jeg postet her, men jeg endte med å stenge av leiligheten, slik at hun kun har tilgang på soverommet og gangen. Ingen mer uling ?? Håper der går fint for dere og?

Ja vi er i starten, men går ganske bra så skynder oss sakte ❤️ Hadde hun først på kjøkkenet, men det likte hun ikke. Hun fikk så tilgang til stue og kjøkken og da roet hun seg?

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...