Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en border collie valp/unghund på 7 måneder som fortsatt biter/napper en del. Biter på hendene under lek/kos (når hun blir overivrig) og også når hun ikke får viljen sin. Ute på tur kan hun bite i beina, hoppe opp og bite i jakker, knurre og bjeffe. Dette skjer også dersom hun kjeder seg (nå sist på kurs da alle skulle sitte i en ring og vente på neste øvelse. da knurret, beit og bjeffet hun ganske kraftig på meg).

Jeg er litt rådvill på hva jeg skal gjøre for å få bort dette. Har forsøkt å si "nei" strengt, og av og til fungerer det til en viss grad. Har også forsøkt å avlede henne med en annen kommando (eller en leke/godbit), noe som fungerer i 10 sek før hun er på igjen. I det siste har jeg rost henne veldig når vi kan leke/kose uten biting, men usikker på om hun skjønner tegningen. Er det noen som har noen tips til hvordan jeg kan få bort dette?

 

Skrevet

Beste måte å trene bitehemming er ignoreringsmetoden. Dersom hunden biter når dere leker eller koser, så avbryt umiddelbart (uten et ord). Reis deg opp, snu deg bort, kryss armene og se i taket. Stå stille til hunden roer seg ned, selv hvis det tar lang tid i starten. Poenget er at biting = kjeeedelig. Vær demonstrativ og tydelig i kroppsspråket for å få henne til å skjønne at ingen gidder å være sammen med noen som biter!

Jeg råder deg til å gå med gamle jakker i en periode, sånn at du også kan bruke ignoreringsmetoden ute hvor hun driver med jakkebitingen. Dersom du er redd for at hunden skal gjøre skade på ting, eller at hun  klarer å bite deg så det gjør vondt mens du prøver å ignorere, så vil du ikke klare å gjennomføre.

Det høres ut som at bitingen vanligvis skjer når det koker litt over i hodet hennes, og "nei!" og den slags vil bare hause henne opp. I situasjoner hvor du må snakke til henne og vise at du ikke liker det hun gjør, så bruk rolig, mørk og litt "skuffa" stemme i stedet for sint.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...