Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! 
Jeg er veldig intressert i Kai og Hokkaido. Er det noen som vet om det finnes oppdrettere i Finland/Sverige/Norge på disse rasene? Er i kontakt med en Kai oppdretter i Norge, men hadde vært fint å komme i kontakt med flere. 
 

Skrevet
13 timer siden, Karen123 skrev:

Hei! 
Jeg er veldig intressert i Kai og Hokkaido. Er det noen som vet om det finnes oppdrettere i Finland/Sverige/Norge på disse rasene? Er i kontakt med en Kai oppdretter i Norge, men hadde vært fint å komme i kontakt med flere. 
 

Kan jeg spørre hvorfor du har tenkt på disse to rasene?  :) Skal man dømme  ut fra hva man kan finne om disse på nett, så er dette definitivt ikke raser for ‘Hvermansen’ eller for enkelt hundehold i vanlig forstand.

Skrevet

Nei det er urhunder og det medfører et annet gemytt og adferd enn hos «vanlige» raser. Jeg fikk min første Grønlandshund på begynnelsen av 2000-tallet, og begynte med hundekjøring. Hadde 10 hunder, men avviklet kennelen i 2012 ettersom det tok for mye tid. Nå ønsker jeg en hund, men ønsker ikke grønlandshund igjen ettersom de blant annet er veldig store. 
Vil likevel ha en urhund med det selvstendige og noe egenrådige gemyttet ettersom jeg rett og slett forstår meg bedre på en hund med det «språket». 

Skrevet
22 timer siden, Karen123 skrev:

Nei det er urhunder og det medfører et annet gemytt og adferd enn hos «vanlige» raser. Jeg fikk min første Grønlandshund på begynnelsen av 2000-tallet, og begynte med hundekjøring. Hadde 10 hunder, men avviklet kennelen i 2012 ettersom det tok for mye tid. Nå ønsker jeg en hund, men ønsker ikke grønlandshund igjen ettersom de blant annet er veldig store. 
Vil likevel ha en urhund med det selvstendige og noe egenrådige gemyttet ettersom jeg rett og slett forstår meg bedre på en hund med det «språket». 

Jeg forstår begeistringen for ‘urhund’ :) Så lenge man er virkelig klar over hva man får  i hende og hvilke begrensninger og ansvar dette kan medføre på ymse vis og ikke minst har rikelig erfaring med ‘uvanlige’ hunder , burde det gå bra . Ville  vært interessant å høre erfaringer ( uten rosemaling..) fra folk som har/har hatt disse rasene. 

Skrevet

Grønlandshund er også en urhund med en primitiv og selvstendig adferd og sterke instinkter. Den har også jaktinstinkt og går generelt sett ikke overens med andre hunder av samme kjønn. Enkelte hevder (kort fortalt) at inuittene fra Grønland importerte hunder fra Asia som dem brukte som sledehund og som nå er blitt det vi kjenner som grønlandshund i dag. Om man ser på bilde av de japanske urhundene ser man visse likhet med grønlandshund. Blant annet de skråstilte øynene. Jeg er født og oppvokst  i hundefamilie med rottweiler og schaferhund. Likevel har jeg aldri hatt så god kjemi med noen hund som jeg hadde med mine grønlandshunder. De er så lette å lese og dermed mye enklere (for meg) å leve sammen med. 
i tillegg bor jeg i Norges nordligste fylke bak vår herres rygg midt mellom fjell og sjø. Nærmeste nabo bor 1 km fra oss ingen i området driver med sau eller andre dyr. Eneste er at vi har reinsdyr i området på sommeren som trekker over fra Finnmarksvidda hver vår

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...