Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en tispe som skal opereres for jursvulst. Må jeg da være hjemme hele den dagen hun skal opereres? Må jeg være hjemme dagen etterpå? Hvor lenge må jeg følge med på henne etter operasjonen? Hvor mange dager etterpå må jeg observere henne hjemme?

Skrevet
1 minutt siden, Åste skrev:

Glemte ett spørsmål. Bør hunden være helt nyvaska før operasjonen?

Med mindre hunden er særdeles skitten burde ikke det være nødvendig. Området rundt snittet blir vasket hos veterinæren.

18 minutter siden, Åste skrev:

Jeg har en tispe som skal opereres for jursvulst. Må jeg da være hjemme hele den dagen hun skal opereres? Må jeg være hjemme dagen etterpå? Hvor lenge må jeg følge med på henne etter operasjonen? Hvor mange dager etterpå må jeg observere henne hjemme?

Jeg ville nok vært hjemme i alle fall den  dagen hunden blir operert. Man vet ikke bestandig hvordan hunden reagerer på narkose og om det blir eventuelle ettervirkninger av operasjonen som blødninger f.eks.

Hvis du har mulighet, ta gjerne en dag etter operasjonen også. Noen hunder bryr seg lite om operasjonssår mens andre slikker/biter mye på sår/sting og det er ikke heldig.  Det beste hadde nok vært om du eller noen andre kunne fulgt med hunden minst to-tre dager etter operasjonen. 

  • Like 1
Skrevet
13 minutter siden, QUEST skrev:

Med mindre hunden er særdeles skitten burde ikke det være nødvendig. Området rundt snittet blir vasket hos veterinæren.

Jeg ville nok vært hjemme i alle fall den  dagen hunden blir operert. Man vet ikke bestandig hvordan hunden reagerer på narkose og om det blir eventuelle ettervirkninger av operasjonen som blødninger f.eks.

Hvis du har mulighet, ta gjerne en dag etter operasjonen også. Noen hunder bryr seg lite om operasjonssår mens andre slikker/biter mye på sår/sting og det er ikke heldig.  Det beste hadde nok vært om du eller noen andre kunne fulgt med hunden minst to-tre dager etter operasjonen. 

Takk for svar.

Mener du å følge med konstant etter operasjonen i to dager?

Eller kan jeg være borte fra hunden i maks 1-2 timer de første to dagene?

Skrevet
Akkurat nå, Åste skrev:

Takk for svar.

Mener du å følge med konstant etter operasjonen i to dager?

Eller kan jeg være borte fra hunden i maks 1-2 timer de første to dagene?

Det kommer litt an på hunden Noen er som nevnt ikke spesielt opptatt av operasjonsår mens andre knapt kan la det være. Det tryggeste ville nok vært mer eller  mindre konstant tilsyn  de to første dagene. Eventuelt kan du prøve en body ( selges ofte hos veterinærer) for å hindre hunden i å komme til såret, hvis hun er av ‘slikkesåret’ typen. Vær dog obs på at enkelte hunder elegant smyger seg ut av body’en..( selvopplevd) . Lykke til med operasjonen og rekonvalesensen :)  

  • Like 1
Skrevet

Første gangen jeg hadde hund som ble operert, leverte jeg hunden om morgenen og hentet igjen etter jobb. Tok fri dagen etter. Det gikk helt greit.

Etter det har jeg hatt flere som har vært operert av forskjellige grunner, men det har vært etter at jeg allikevel bare var hjemme. De har alltid hatt på body, som er veldig kjekt.

De har alltid vært i fin form dagen etter og sårene har grodd fint hver gang.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...