Gå til innhold
Hundesonen.no

EPI og fóring


Schæfer
 Share

Recommended Posts

Min schäferhund har nylig fått påvist EPI. Jeg googler og prøver å lese meg opp men finner lite. Er det andre her med erfaring? Hva fórer dere med? 
Jeg ser det skal være lite fettinnhold men hunden min er så tynn. Jeg famler litt i blinde og ser at det haster å få henne i form igjen. Hun får enzymtabletter men har til tider fortsatt diaré og går ikke opp i vekt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan ikke annet enn gi medfølelse. Prøvde Google litt, men det er jo ingen informasjon annet enn «fettfattig for og enzymtilskudd» der ute. Noen nevnte at veterinæren hadde foreslått en antibiotikakur (sikkert med en påfølgende bakteriekur) for å prøve rette opp i tarmfloraen om ikke hundens tilstand bedret seg innen en uke etter oppstart av behandling. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Hei, håper du har funne ut av fôring av hunden din! Eg har ein eurasier som fekk diagnostisert EPI for 3 år sidan. Ho får Royal Canon Gastrointestinal low fat-for (både våt-og tørrfor) Tynner 1/2 boks med litt varmt vatn og blander i tørrfôr. Gir henne 2 kapsler Creon 25000 i ein liten "bolle" av våtføret ca 10 min før ho får skåla. Ho får tre måltid pr. dag. Til frokost måltidet får ho ein halv Prednisolon (betennelsesdempende). Og ho kan få kokt kyllingfilet og torskefilet. All mat har følge av creon! 

Eg har no begynt med rawfood med under 14% fett (det bør ikkje vere meir feitt enn det, men dei treng litt) pga mange anbefaler det. Og då har ho god effekt! Det fins ei FB-gruppe der du kan lære mykje om fôring: EPI-sidan. Sjå også Epi4dogs.com

Lykke til - dette vil gå bra! ♥️

Endret av Sigga
Feil i teksten.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei, håper du har funne utav fôring av hunden din! Eg har ein eurasier som fekk diagnose EPI for 3 år sidan. Ho får Royal Canon Gastrointestinal low fat-for (både våt-og tørrfor) Tynner 1/2 boks med litt varmt vatn og blander i tørrfôr. Gir henne 2 kapsler Creon 25000 i ein liten "bolle" av våtføret ca 10 min før ho får skåla. Ho får tre måltid pr. dag. Til frokost måltidet får ho ein halv Prednisolon (betennelsesdempende). Og ho kan få kokt kyllingfilet og torskefilet. All mat har følge av creon! 

Eg har no begynt med rawfood med under 14% fett (det bør ikkje vere meir feitt enn det, men dei treng litt) pga mange anbefaler det. Og då har ho god effekt! Det fins ei FB-gruppe der du kan lære mykje om fôring: EPI-sidan. Sjå også Epi4dogs.com

Lykke til - dette vil gå bra! ♥️

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 11 months later...

Hei!

Håper du har fått hjelp angående hunden din. Uansett så er vi ganske nye på dette her også, så fint å dele litt erfaringe angående EPI.

Vi har ei schæfertispe på snart 1 år som ble diagnostisert for EPI ved 6 mnd alderen. Fikk beskjed om å tilsette  rå bukspyttkjertel fra Provit i maten. Hun begynte også på b12 tabletter. Prøvd masse forskjellige tørrfôr, og har nå endt opp med Vom og hundemat sitt råfor. Dette fungerer veldig fint! Ingen diaré, og hun har fått en god del godbiter i tillegg til maten sin. 

Det er veldig lite informasjon om EPI på norske sider, føler også at veterinærer vet lite om dette. Vi har prøvd oss frem på det meste! 
 

Liv
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...