Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min schäferhund har nylig fått påvist EPI. Jeg googler og prøver å lese meg opp men finner lite. Er det andre her med erfaring? Hva fórer dere med? 
Jeg ser det skal være lite fettinnhold men hunden min er så tynn. Jeg famler litt i blinde og ser at det haster å få henne i form igjen. Hun får enzymtabletter men har til tider fortsatt diaré og går ikke opp i vekt.

Skrevet

Jeg kan ikke annet enn gi medfølelse. Prøvde Google litt, men det er jo ingen informasjon annet enn «fettfattig for og enzymtilskudd» der ute. Noen nevnte at veterinæren hadde foreslått en antibiotikakur (sikkert med en påfølgende bakteriekur) for å prøve rette opp i tarmfloraen om ikke hundens tilstand bedret seg innen en uke etter oppstart av behandling. 

  • 2 months later...
Skrevet (endret)

Hei, håper du har funne ut av fôring av hunden din! Eg har ein eurasier som fekk diagnostisert EPI for 3 år sidan. Ho får Royal Canon Gastrointestinal low fat-for (både våt-og tørrfor) Tynner 1/2 boks med litt varmt vatn og blander i tørrfôr. Gir henne 2 kapsler Creon 25000 i ein liten "bolle" av våtføret ca 10 min før ho får skåla. Ho får tre måltid pr. dag. Til frokost måltidet får ho ein halv Prednisolon (betennelsesdempende). Og ho kan få kokt kyllingfilet og torskefilet. All mat har følge av creon! 

Eg har no begynt med rawfood med under 14% fett (det bør ikkje vere meir feitt enn det, men dei treng litt) pga mange anbefaler det. Og då har ho god effekt! Det fins ei FB-gruppe der du kan lære mykje om fôring: EPI-sidan. Sjå også Epi4dogs.com

Lykke til - dette vil gå bra! ♥️

Endret av Sigga
Feil i teksten.
Skrevet

Hei, håper du har funne utav fôring av hunden din! Eg har ein eurasier som fekk diagnose EPI for 3 år sidan. Ho får Royal Canon Gastrointestinal low fat-for (både våt-og tørrfor) Tynner 1/2 boks med litt varmt vatn og blander i tørrfôr. Gir henne 2 kapsler Creon 25000 i ein liten "bolle" av våtføret ca 10 min før ho får skåla. Ho får tre måltid pr. dag. Til frokost måltidet får ho ein halv Prednisolon (betennelsesdempende). Og ho kan få kokt kyllingfilet og torskefilet. All mat har følge av creon! 

Eg har no begynt med rawfood med under 14% fett (det bør ikkje vere meir feitt enn det, men dei treng litt) pga mange anbefaler det. Og då har ho god effekt! Det fins ei FB-gruppe der du kan lære mykje om fôring: EPI-sidan. Sjå også Epi4dogs.com

Lykke til - dette vil gå bra! ♥️

  • 11 months later...
Skrevet

Hei!

Håper du har fått hjelp angående hunden din. Uansett så er vi ganske nye på dette her også, så fint å dele litt erfaringe angående EPI.

Vi har ei schæfertispe på snart 1 år som ble diagnostisert for EPI ved 6 mnd alderen. Fikk beskjed om å tilsette  rå bukspyttkjertel fra Provit i maten. Hun begynte også på b12 tabletter. Prøvd masse forskjellige tørrfôr, og har nå endt opp med Vom og hundemat sitt råfor. Dette fungerer veldig fint! Ingen diaré, og hun har fått en god del godbiter i tillegg til maten sin. 

Det er veldig lite informasjon om EPI på norske sider, føler også at veterinærer vet lite om dette. Vi har prøvd oss frem på det meste! 
 

Liv
 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...