Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp som er kommet i spøkelsesalder?


Recommended Posts

Skrevet

Labbisvalpen vår er 5-6 mnd. Han har den siste tiden begynt å boffe og virker skeptisk i forskjellige situasjoner, spesielt i mørket der han ser skygger. Har hørt om 'spøkelsesalderen' og tenker han er der nå. Når vi er på tur han har også begynt å boffe og dra mot spesielt små hunder som bjeffer og knurrer på han. Ørene går opp og han responderer ikke på noe annet. Så vi bare går forbi uten å lage styr. Er det noe vi kan jobbe med? Vi har maaange ganger tidligere gått forbi andre bjeffende små hunder uten at han reagerer og trodde han hadde blitt vant til det. Er det fordi han er i den alderen han er i? I parker der det er flere hunder som bjeffer reagerer han ikke på, selv om de er relativt nære. Dette skjer kun når vi går på tur. Hvordan gjøre så han føler seg trygg? Hvordan kan vi som eiere reagere når man er midt i det? Blir litt sånn at vi bare går uten å si noe, men bare 'drar' han med oss.

Takknemlig for all svar ?

Skrevet

Jeg ville jobbet med at han tar kontakt med dere i de situasjonene. Så fort dere ser han reagerer, si "hei Sofus!" og rygg bakover, unna det han reagerer på og så han lett kan få blikkontakt med dere, og belønn. Så ville jeg gjerne gått en annen vei eller bue utenom det skumle, om mulig, eller bare gjøre litt triks og holde ham distrahert forbi der (snurr er et veldig fint triks som holder en i bevegelse).

  • Thanks 1
Skrevet
På 9/5/2021 at 8:01 PM, simira skrev:

Jeg ville jobbet med at han tar kontakt med dere i de situasjonene. Så fort dere ser han reagerer, si "hei Sofus!" og rygg bakover, unna det han reagerer på og så han lett kan få blikkontakt med dere, og belønn. Så ville jeg gjerne gått en annen vei eller bue utenom det skumle, om mulig, eller bare gjøre litt triks og holde ham distrahert forbi der (snurr er et veldig fint triks som holder en i bevegelse).

Tusen takk for svar!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...