Gå til innhold
Hundesonen.no

Avl


Alida
 Share

Recommended Posts

Jeg tror ikke det er så vanlig. Oppdrettere av min rase har helst flere tisper, og låner hann-hund utenfra. Jeg tror de prøver også å være beviste på å ikke få for mange like kombinasjoner. Og at samme hannhund ikke blir for mye brukt.

De fleste seriøse oppdrettere ønsker å ha riktige kombinasjoner. At samme hannhund passer til alle tispene, virker skrekkelig useriøst syns jeg. Det kan jo likevel bli bra valper. Men jeg holder meg unna slike oppdrettere som tenker mer på å tjene mest mulig penger, enn å lage best mulig valper.

En jeg vet om, har i årevis drevet stort med valpeoppdrett. Han beholder noen tisper fra sine kull, og kjøper hannvalp fra England. Denne brukes da på alle tispene i noen år (han har av og til to hann-hunder samtidig)

Den ene hannhunden hans ble far til over 250 registrerte valper. ?

De fleste hannhundene hans får mellom 100-200 valper hver. Han er beryktet i rasemiljøet

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en anbefalt grense for antall valper en hannhund bør få innenfor en rase, avhengig av avlsgrunnlaget i den rasen. Det er flere oppdrettere som kjøper en hannhund og bruker den på flere tisper i oppdrettet sitt. Men om de konsekvent bruker den ene hunden på alle tispene de disponerer, og ingen andre, så bør man titte litt på hvorfor, linjer, og kanskje snakke med avlsrådet i raseklubben eller andre erfarne oppdrettere om hva som er vanlig. Det behøver ikke å være noe useriøst, men det bør ringe en bjelle.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...